Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Jak przygotować się do podróży pociągiem z dziećmi? Plusy i minusy podróżowania pociągiem z dziećmi

Rate this post

Jak się przygotować do podróży pociągiem z dziećmi?

Wiele matek boi się podróży z dziećmi pociągiem, gdyż kojarzą je z tłokiem, hałasem i brakiem komfortu. Nowoczesne pociągi jednak bardzo różnią się od tych sprzed dekady. Dziś w niektórych Polskich pociągach możemy spotkać przedziały dedykowane dzieciom. Przewoźnicy robią wiele, by udogodnić podróż mamom z dziećmi. Dla przykładu jadąc z Warszawy do Kołobrzegu można wybrać opcję podróży Pendolino, który posiada trzy przedziały z pełnym wyposażeniem takim jak: stoliki, indywidualne oświetlenie, gniazdka elektryczne, podłokietniki itp. Dodatkowo dwoje opiekunów dzieci może tu usiąść w przedziale rodzinnym. W pendolino można też skorzystać z przewijaków. Przewoźnicy oferują mnóstwo zniżek dla maluchów. Dla przykładu jadąc PKP Intercity za dzieci do lat czterech nie płacimy wcale. Dzieciom od czwartego do szesnastego roku życia przysługuje aż trzydzieści siedem procent zniżki. Opiekunowie dzieci również dostają zniżkę, aż trzydzieści procent, a jeśli mamy kartę dużej rodziny zniżki się sumują i dostajemy dodatkowe trzydzieści procent. Jak widać przewoźnicy bardzo próbują nas zachęcić do podróży z dziećmi i słusznie, bo taka podróż może być niezwykłą przygodą dla naszego malucha, jednak trzeba się do niej dobrze przygotować.

Jak się przygotować do podróży z dzieckiem pociągiem?

Zapakuj ulubione przedmioty swojej pociechy. Jeśli jest to starsze dziecko, to pewnie będzie to książka lub gra, jeśli masz kilku letniego malca, to zapewne pluszak, czy ulubiony kocyk. Te małe dobrze znane twojemu dziecku drobiazgi pomogą mu się uspokoić, gdy zareaguje stresem na nową sytuację, a jeśli zareaguje fascynacją, wówczas i tak się przydadzą, bo pozwolą zabić nudę w dłuższej podróży. Kolejnym ważnym przedmiotem do zapakowania jest nasadka na sedes. By zadbać o higienę naszego dziecka musi ono w komfortowy i czysty sposób załatwić fizjologiczne potrzeby. Przydadzą się też antybakteryjne nawilżane chusteczki. Jedzenie i picie – to kolejny ważny punkt. Nawet jeśli są dostępne wagony restauracyjne, to mając dzieci warto skorzystać ze sprawdzonych ulubionych i zdrowych przekąsek. Woda w podróży jest niezwykle ważna, by nasze dziecko nie cierpiało na zaparcia, dlatego zaopatrzmy się w odpowiednie jej zapasy. Dla niemowlaków niezbędne jest mleko. Jeśli nie karmimy piersią w pociągach dostępna jest opcja podgrzewania i sterylizacji butelek.

Plusy podróżowania pociągiem z dziećmi

Wielkim plusem podróży pociągiem jest fakt, że możemy swobodnie się poruszać, przez kilka godzin naszej jazdy, a nie tylko na wyznaczonych kilkunastominutowych postojach – jak w przypadku jazdy samochodem. Nasze dzieci mogą spokojnie przechadzać się pomiędzy wagonami, a ponieważ uwielbiają to robić, to czeka nas zwiedzanie kilku krotnie całego pociągu. Fakt, że dzieci nie siedzą wiele godzin w miejscu jest ważny dla ich brzuszków, gdyż taka podróż nie spowoduje późniejszych problemów z wypróżnianiem się. Możemy na bieżąco masować brzuszki małych dzieci, a nieco większym pozwolić się wybiegać. Kolejnym plusem wyjazdu na wakacje pociągiem jest bezpieczeństwo i dużo tańsze koszty podróży. Uwzględniając wszystkie zniżki zapłacimy kilku krotnie taniej niż jadąc samochodem. Jadąc pociągiem nie musimy martwić się trasą podróży. Często wyjeżdżając w nowe miejsca gubimy się, co pochłania mnóstwo naszego czasu i kosztuje dużo nerwów. Jedynym naszym obowiązkiem, którego powinniśmy dopilnować jadąc pociągiem jest to, by wysiąść na odpowiedniej stacji. Dużym plusem podróżowania pociągiem jest fakt, że możemy spać. To ważne, gdyż u celu podróży nie jesteśmy zmęczeni kilku godzinnym prowadzeniem auta.

Minusy podróżowania z dziećmi pociągiem

Jedynym minusem, w trakcie podróży pociągiem z dzieckiem, o którym warto wspomnieć jest fakt, że podróżujemy też z innymi ludźmi. O ile spotkamy inną miłą parę z dziećmi, czy uprzejmą staruszkę, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak spotkamy problematycznych ludzi, możemy mieć kłopoty. Zdarza się napotkać w pociągach podróżujących wracających z masowych imprez, są to zazwyczaj młodzi, czasem agresywni i krzykliwi ludzie, których nasze malutkie dziecko może się wystraszyć. Możemy też spotkać cichych, ale podejrzanych typków. Tych również należy się wystrzegać, gdyż mogą mieć przeróżne, złe intencje. Oczywiście zawsze możemy prosić o pomoc, konduktor, czy inni pasażerowie zapewne chętnie nam jej udzielą, jednak szczególnie w nocy jazda pociągiem może wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem związanym z innymi podróżującymi.

Jak widać jazda pociągiem z dziećmi ma wiele zalet. Warto wypróbować ten sposób podróżowania i móc samemu porównać jaki rodzaj transportu odpowiada nam najbardziej. Pewnym jest, że podróż pociągiem, jest dla naszych dzieci czymś niezwykle atrakcyjnym i zapewni im mnóstwo niezapomnianych przeżyć.

Pamiętajcie, że bilety na pociąg możecie zakupić poprzez internet wybierając klasę podróży, preferowane miejsce czy wagon.
Bilety PKP kupisz wchodząc na stronę www.pkp.pl

Booking.com