Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Między Kołobrzegiem a Koszalinem – co warto zobaczyć?

Rate this post

Polskie Wybrzeże to wyjątkowe krajobrazy i ciekawe obiekty, którym warto przyjrzeć się uważniej. Co koniecznie trzeba zobaczyć w chwili, gdy głównym celem wycieczki są tereny leżące pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem? Atrakcje czekające w okolicy tych miast mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Kołobrzeg i jego atrakcje
To jeden z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie Pomorza, zatem na brak atrakcji na jego terenie narzekać nie można. Kołobrzeg to piękne widoki na Bałtyk, wspaniała latarnia morska oraz Muzeum Oręża Polskiego, mogące się pochwalić wyjątkowo cenną kolekcją militariów. Kołobrzeg to również cenne zabytki architektury, w gronie których wyróżniają się takie obiekty, jak neogotycki ratusz oraz potężna bazylika Wniebowzięcia NMP z XV wieku. Turystów zwiedzających Kołobrzeg mogą też zachwycić takie zabytki, jak gotycka Baszta Prochowa, klasycystyczna Akademia Rycerska oraz spichlerz, będący ciekawą pamiątką z XVII wieku.

Spacerkiem przez Koszalin
Wędrówka po koszalińskich uliczkach może się przemienić w wyjątkową lekcję historii – szczególnie w chwili, gdy trasa spaceru będzie prowadziła do miejsc przypominających o średniowiecznym rodowodzie tego miasta. Rynek Starego Miasta, katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV wieku oraz średniowieczna, gotycka kaplica św. Gertrudy – oto najcenniejsze zabytki, jakimi może się pochwalić to miasto. Wielką ciekawostką jest tu również cerkiew Zaśnięcia NMP, urządzona w dawnej kaplicy zamkowej. Dziś jest to jedyna pamiątka po istniejącej tu do XVIII stulecia rezydencji książęcej, wzniesionej w czasach księcia Kazimierza VII. Miłośników historii może też zachwycić tutejsze muzeum, urządzone w murach Pałacu Marynarzy z XIX wieku. Częścią tego muzeum jest niewielki skansen, na terenie którego zgromadzono sporo ciekawych eksponatów związanych z kulturą jamneńską. Koszalin może się też pochwalić amfiteatrem, Ognistymi Ptakami Hasiora oraz Muzeum Wody – pierwszą tego typu placówką na temat historii miejskich wodociągów.

Niezwykłe Gryfice
Jednym z ciekawszych leżących w rejonie Kołobrzegu są Gryfice – piękne miasto, które oczaruje i miłośników architektury, i tych, których fascynują zabytki techniki. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie? Jedną z najważniejszych atrakcji w Gryficach są zabytkowe parowozy, wycieczkowe przejażdżki lokomotywą w stylu retro oraz Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Miłośników dawnych fortyfikacji mogą oczarować bramy miejskie, z kolei na amatorów sztuki sakralnej czeka cenna perełka architektury gotyckiej – kościół WNMP, którego wieża jest nie tylko ważnym punktem w panoramie miasta, ale i rewelacyjnym punktem widokowym.

Trzebiatowskie zabytki
Kolejnym ciekawym miastem, które znajduje się w rejonie Kołobrzegu, jest Trzebiatów. Z pewnością warto się tu wybrać na spacer po starówce, urzekającej średniowiecznym układem urbanistycznym, barokowym ratuszem oraz uroczymi kamieniczkami. Wspaniale prezentują się też pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje Baszta Prochowa z XIV wieku. Trzebiatowskie Centrum Kultury, mieszczące się w klasycystycznym pałacu, oraz Sanktuarium Macierzyństwa NMP – oto kolejne atrakcje, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Znane letniska czekają
W rejonie Kołobrzegu i Koszalina nie brak miast, które kuszą cennymi zabytkami, nie brak też letnisk, na terenie których można się nacieszyć wypoczynkiem w pięknym otoczeniu. Dobrym zagospodarowaniem i świetną atmosferą przyciągają Gąski, wspaniałym miejscem na wczasy w tej części kraju może się okazać Mielno. Tym, którzy chcą spędzić urlop na terenie kameralnej wioski rybackiej, polecić można wypoczynek w Chłopach lub w tak uroczej wsi nadmorskiej, jaką jest Unieście.

Polskie Wybrzeże kusi cennymi zabytkami, a dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, że zaplanowanie urlopu w tej części kraju staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Tu każdy z nas może znaleźć atrakcyjne i tanie noclegi, dzięki czemu na poznawanie okolic Kołobrzegu i Koszalina można poświęcić więcej czasu.

Booking.com