Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Pomoc medyczna dla dzieci w Kołobrzegu – lekarz, szpital, porady w Kołobrzegu

1.5/5 - (2 votes)

Pomoc medyczna w Kołobrzegu

Wyjazd nad morze z dziećmi lub wysłanie ich na kolonie wiąże się z pewnym ryzykiem. Doskonale wiemy, że woda jest bardzo kapryśnym żywiołem, który potrafi sprawić wiele problemów dorosłym, a co dopiero dzieciom. Nie można jednak izolować dzieci przed wodą, lecz należy jakimś sposobem przygotować ich i uświadomić jak powinny się odpowiednio zachowywać. Jednak na takim wyjeździe nie tylko przez wodę może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, przez które będziemy potrzebowali pomocy medycznej lub konsultacji z lekarzem. W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które dadzą nam odpowiedź jak się zachować, kiedy stanie się coś złego naszym pociechom, daleko od miejsca zamieszkania będąc w Kołobrzegu.

Gdzie udać się po pomoc?

Poza miejscem zamieszkania rodzice mogą udać się z dzieckiem po pomoc do dowolnie wybranej przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ. Aby uzyskać pomoc, podstawowa opieka zdrowotna daje możliwość skorzystania z ich usług w godzinach od 8 do 18 w tygodniu oraz sobotę, natomiast po 18:00 w dni powszechne, a także weekendy i święta możemy zadzwonić na specjalną infolinia.
IZBA PRZYJĘĆ: Kołobrzeg, Regionalny Szpital, Łopuskiego 33, 94 353 03 33

Teleporady

Można także skorzystać z teleporady przez telefon bądź przez komputer — online. Teleporada może nam pomóc uzyskać wiele informacji. Dzięki rozpowszechnionych czasach pandemii teleporadach możemy porozmawiać z lekarzem, któremu opowiemy o niepokojących objawach lub złym samopoczuciu naszego dziecka i otrzymać odpowiednią poradą medyczną (np. co zrobić sytuacji, kiedy objawy nie ustępują). Można również omówić wyniki badań na przykład zmierzonego ciśnienia, jeżeli jest zbyt niskie lub wysokie i poprosić o odpowiednią receptę, dzięki której będziemy w stanie zakupić odpowiednie leki i uspokoić sytuację. Lekarz, z którym będziemy przeprowadzać teleporadę, może nam również pomóc i podać informacje co do dawkowania leków, co do których nie mamy pewności. Należy również wspomnieć, że to nie do nas należy ocenianie czy teleporada jest wystarczająca, taką informację powinien nam przekazać lekarz, z którym rozmawiamy.

SOR

Często, kiedy nie mamy na dość wiedzy i nie jesteśmy zorientowani pierwszym miejscem, do którego udajemy się z dzieckiem, w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych jest SOR. Nie jest to jednak odpowiednie miejsce do tego, ponieważ szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla osób, które wymagają natychmiastowego natychmiastowej reakcji w związku z pogorszeniem się zdrowia (np. złamaniem kończyny) lub czymś jeszcze niebezpieczniejszym — zagrożeniem życia. SOR zajmuje się tzw. stanami nagłego zagrożenia, co polega m.in. na poważnych uszkodzeniach funkcji naszego organizmu, dokonania uszczerbku ciała lub zgonu, dokładniejsza lista stanów zagrożenia obejmuje: drgawki, duszności, bóle natarczywe, bóle w klatce piersiowej, złamania i utrata przytomności. Jeżeli objawy u naszego dziecka nie są tak poważne, należy skontaktować się z innymi poradniami, które są dostępne w okolicy.

Co zrobić, kiedy potrzebna nam pomoc w nocy lub w święto w Kołobrzegu?

Zdarzają się również sytuacje, kiedy potrzebna nam jest konsultacja w nocy, kiedy boimy się, że do rana stan osoby, u której zaobserwowaliśmy, jakieś nienieprzyjemne objawy może się pogorszyć. Najodpowiedniejszym miejscem, do którego możemy się udać (jeżeli naprawdę nasze objawy mają podstawy) jest Regionalny Szpital w Kołobrzegu. Działa tam nocna i świąteczna opieka. Jest ona uruchomiona w godzinach od 18 do 8 w tygodniu oraz w soboty, niedziele i święta, kiedy działa całodobowo. Można tam udać się osobiście lub zatelefonować pod wskazany numer.
Kołobrzeg, Regionalny Szpital, Łopuskiego 33, 94 353 03 33

Numery alarmowe

Jeżeli jednak doszło do bardzo poważnego urazu takiego jak złamanie czy zatrzymanie akcji serca i nie możemy czekać na żadną teleporadę, czy zawiezienie dziecka na SOR. Wtedy najodpowiedniejszym ruchem będzie zadzwonienie, na których numerów alarmowych. Numer 112 jest to ogólny numer alarmowy obowiązujący, w całej Unii Europejskiej. Osoba, z którą będziemy rozmawiali, dzwoniąc pod ten numer, będzie miała możliwość zawiadomić więcej służb niż tylko Pogotowie, czyli także Straż Pożarną, Policję czy Służby Ratownictwa Wodnego — choć w naszym przypadku będzie to jednak tylko połączenie ze służbą, która jest nam potrzebna — Pogotowiem Medycznym. Dzwoniąc pod numer alarmowy, musimy jednak odpowiedzieć na kluczowe pytania, żeby opisać dokładnie całą sytuacją. Pierwszymi pytaniami, jakie zada nam Dyspozytor, jest: Co się stało? i Gdzie to się stało? Będziemy musieli wtedy opisać, do jakiego uszczerbku na zdrowiu doszło, a także podać pełną nazwę miejscowości, numer domu, ulicę, jak również dla bezpieczeństwa województwo. Następnym etapem jest podanie swoich danych osobowych, czyli imienia i nazwiska, a także numeru telefonu, dzięki któremu zespół z karetki będzie mógł wypytać o najkrótszą drogę dojazdu. Kolejno trzeba będzie opisać jakieś punkty charakterystyczne, które znajdują się na trasie, bądź miejscu naszej lokalizacji, a także o informację czy ktoś będzie oczekiwał karetki. Ważnymi radami dotyczącymi dzwonienia, na numer alarmowy jest to, aby zachować spokój, nie poganiać Dyspozytora, odpowiadać na pytania i stosować się do jego zaleceń. Dzięki dostosowaniu się do tych wszystkich czynności będziemy mogli przyspieszyć akcję ratunkową.
Po zameldowaniu Dyspozytorowi wszystkich wyżej wymienionych informacji nie należy odkładać słuchawki, dopóki dyspozytor nie powie, że posiada wszelkie niezbędne dane. Oczekując na karetkę, zaleca się, aby telefon, z którego było wykonywane zgłoszenie, był cały czas w pełni gotowości.
Wyróżniamy trzy rodzaje karetek, które mogą przyjechać, na miejsce oznaczone są symbolami: P, S, oraz N. W skład P wchodzącą ratownicy i pielęgniarki ratunkowe. W skład S wchodzi także lekarz i lepsze wyposażenie, natomiast N jest przeznaczona dla noworodków i dzieci do pierwszego roku życia.

Miejsca w Kołobrzegu, gdzie otrzymamy pomoc medyczną

Na koniec chcielibyśmy wyróżnić miejsca w Kołobrzegu poza szpitalem, w którym możemy uzyskać pomoc medyczną z jej dokładnymi adresami: Zakład profilaktyczno-leczniczy ul. Wschodnia 3, ZOZ Pomorskie Centrum Medyczne na ul Kolejowej 1, lekarz rodzinny na ul. Łopuskiego 31, NZOZ na ulicy Zaplecznej 9a/13, Przychodnia Rodzinna na ulicy Kupieckiej 5b, Przychodnia Specjalistyczna na ul. Wschodniej 3, Wojskowa Przychodnia Lekarska na ul. Jedności Narodowej 86/88, a także ISPL na ul. Boguckiego 52, na ul. Unii Lubelskiej 31A, na ul. Tarnopolskiej 1c/d i Unii Lubelskiej 31C.

Aktualne dane placówek w całym województwie zachodniopomorskim znajdziecie również na stronie NFZ: https://www.nfz-szczecin.pl/xw78i_gdzie_sie_leczyc.htm?PHPSESSID=37c2d74eb24cb0828b758417f2366f4c

Booking.com