Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

TOP 10: co warto zobaczyć w województwie zachodniopomorskim?

Rate this post

Województwo zachodniopomorskie to wiele uroczych zakątków oraz miejscowości, którym warto poświęcić swój czas. Które z nich mogą się okazać ciekawym celem wycieczki? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą lepiej poznać tę część Polski.

TOP 10: Borne Sulinowo
Borne Sulinowo to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego miłośnika historii – szczególnie tej najnowszej. To dawne osiedle wojskowe może się pochwalić ciekawym otoczeniem. Malownicza sceneria Pojezierza Szczecineckiego oraz bliskość rozległych kompleksów leśnych to wielkie walory tego wojskowego miasta. Borne Sulinowo, kojarzone przede wszystkim jako baza wojsk radzieckich (stacjonujących tu do 1992 roku) może się też pochwalić takimi obiektami, jak dawne koszary wojskowe czy budynki mieszkalne, służące jeszcze nie tak dawno sowieckim oficerom. Dziś Borne Sulinowo staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku, a malownicza okolica i ciekawa przeszłość miasta sprawiają, iż chętnych na wakacje w jego rejonie nie brakuje.

TOP 9: Połczyn Zdrój
Połczyn Zdrój jest kurortem chętnie odwiedzanym i przez kuracjuszy, którzy chcą się skutecznie rozprawić z reumatyzmem, i przez turystów, którym marzą się wycieczki po wyjątkowo malowniczej Szwajcarii Połczyńskiej. Połczyn Zdrój może się też pochwalić średniowiecznym układem urbanistycznym oraz tak ciekawymi zabytkami, jak zamek z XIII wieku czy gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z połowy XIV stulecia. Cennym skarbem tego kurortu jest też park zdrojowy, pełen okazałych drzew, fontann oraz pijalni, w których można skorzystać z leczniczych właściwości miejscowych wód mineralnych.

TOP 8: Czaplinek
Kto chce spędzić wolny czas w pięknej scenerii, ten z pewnością doceni tak piękny ośrodek wypoczynkowy, jakim jest Czaplinek. To niezwykłe miasto jest dobrym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki po terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego, jak i dla tych, którzy chcą spędzić rodzinny urlop nad jeziorem Drawsko. Atrakcji nie zabraknie tu również dla miłośników historii, gdyż w mieście tym zachowało się sporo obiektów, które przypominają o długiej i ciekawej przeszłości Czaplinka. Warto zwiedzić tutaj starówkę oraz Izbę Muzealną, warto zajrzeć kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesionego w XIX wieku dla miejscowych ewangelików. Parafialny kościół Świętej Trójcy, wzniesiony na fundamentach zamku templariuszy, pozostałości murów obronnych oraz malownicze Wzgórze Kazimierzowskie – oto atrakcje, dzięki którym Czaplinek może oczarować każdego.

TOP 7: Darłowo
Dla wielu osób Darłowo jest idealnym miejscem na wczasy nad morzem, a bliskość Bałtyku bez wątpienia jest wielkim walorem tego miasta. Darłowo jest jednocześnie miastem kuszącym cennymi zabytkami, dzięki czemu chętnie zaglądają tu również ci turyści, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat Pomorza i jego przeszłości. Kusi gotycki zamek króla Eryka Pomorskiego oraz zgromadzone w nim muzealne zbiory, zachwyca też gotycki kościół Najświętszej Marii Panny. Rynek z pięknymi kamienicami, cmentarz miejski ze średniowieczną kaplicą świętej Gertrudy – oto kolejne atrakcje, na które z pewnością warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta.

TOP 6: Międzyzdroje
Dla tych, którzy nad Bałtykiem chcą się przede wszystkim nacieszyć wypoczynkiem, idealnym miejscem na wakacje mogą się okazać Międzyzdroje. To znane kąpielisko przyciąga zarówno doskonałym zagospodarowaniem, jak i malowniczą okolicą. Takie atrakcje, jak molo, Aleja Gwiazd oraz Muzeum Figur Woskowych sprawiają, iż na nudę w tym miejscu nie można narzekać.

TOP 5: Świnoujście
Powodów, dla których warto odwiedzić Świnoujście, jest wiele. To piękne miasto, leżące na 44 wyspach, może oczarować nas licznymi zabytkami, pięknymi parkami oraz plażami, na których każdy z nas może odpocząć w przepięknej scenerii. Kuszą portowe zabudowania oraz charakterystyczna latarnia, intrygują malownicze tereny w delcie Świny, po której można urządzać przyrodnicze wycieczki. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że wypoczynek w rejonie Świnoujścia dla wielu osób jest najlepszym sposobem na udany urlop.

TOP 4: Chojna
Chojna to piękne miasto, będące ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Chojna kusi uroczą starówką oraz pięknymi budowlami, dzięki którym spacery po terenie tego miasta mogą się przemienić w wyjątkową podróż w czasie. Zachwyt wzbudza XV-wieczny ratusz – okazała, gotycka budowla, dziś wykorzystywana jako miejscowe Centrum Kultury. W gronie zabytków sakralnych, którymi zachwyca Chojna, wyróżnia się XIV-wieczny zespół klasztorny, należący niegdyś do Augustianów, oraz pochodząca z początków XV stulecia kaplica św. Gertrudy, zaliczana do grona najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury na terenie Pomorza. Chojna tu również średniowieczne mury miejskie, okazałe bramy i baszty, dzięki którym miasto to wciąż zachwyca swym historycznym charakterem.

TOP 3: Kamień Pomorski
Jako najstarsze miasto na terenie Pomorza Zachodniego, Kamień Pomorski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Bliskość Bałtyku oraz Zalewu Kamieńskiego sprawia, iż miasto to jest dobrym miejscem wypoczynku dla tych, którym marzy się urlop nad wodą, z kolei liczne zabytki przyciągają tu tych turystów, którzy wolny czas chcą przeznaczyć na poszerzanie swej wiedzy z zakresu historii. Gotycka katedra z przełomu XII i XIII stulecia, późnogotycki pałac biskupi oraz pozostałości średniowiecznych murów miejskich – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Kamieniu Pomorskim.

TOP 2: Szczecin
Nazywany „Paryżem Północy”, jest bez wątpienia najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem na Pomorzu Zachodnim. Szczecin to przede wszystkim spacerowe tereny nad Odrą oraz piękne budowle, w gronie których nie brakuje cennych perełek dawnej architektury. Potężna katedra, słynne Wały chrobrego oraz reprezentacyjny gmach Muzeum Narodowego – oto atrakcje, na które z pewnością warto zwrócić uwagę w tym mieście. Dumą Szczecina jest jednak zamek książąt pomorskich, obecnie świetnie radzący sobie w roli placówki muzealnej.

TOP 1: Kołobrzeg
Długa historia i cenne zabytki sprawiają, ze Kołobrzeg jest idealnym miejscem na letni wypoczynek. To znane uzdrowisko ma się czym pochwalić, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się takie obiekty, jak gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, neogotycki ratusz oraz potężna latarnia morska, która stała się turystyczną wizytówką Kołobrzegu. Kuszą też letnie festiwale pełne zieleni parki, przyciągają tak ciekawe placówki muzealne, jak Muzeum Oręża Polskiego, mogące się pochwalić unikalnymi zbiorami dawnego sprzętu oraz uzbrojenia. Wszystkie te atrakcje wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających i sprawiają, że wycieczki po Kołobrzegu stają się wspaniałą przygodą. Warto zaznaczyć, że Kołobrzeg ma mnóstwo atrakcji dla dzieci takich jak m.in. Miasto Myszy, Muzeum 6D czy Ukryta Kraina.

Wycieczki po terenie województwa zachodniopomorskiego mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Miast i miasteczek, do których warto zajrzeć podczas zwiedzania tej części kraju, jest wiele. Tu nikt na nudę nie będzie mógł narzekać, a piękne budowle i wspaniałe widoki oczarują każdego z nas.

Booking.com