Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Transport w Kołobrzegu. Co warto wiedzieć?

Rate this post

Byle nie samochodem

Odwiedzając największe polskie miasta zlokalizowane nad morzem, częstym przypadkiem są liczne zatory drogowe spowodowane obecnością innych turystów w sezonie letnim. Aby uniknąć stania w korkach przez kilka godzin często najlepszym pomysłem będzie wybranie innego środka transportu niż samochodu, choć niekiedy jesteśmy do tego zmuszeni, by na wakacje dojechać autem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po samym mieście poruszać się komunikacją miejską. Kołobrzeg jest miastem które oferuje kilka innych rodzajów środków transportu. 

Tramwaj wodny

Pierwszym środkiem transportu, od jakiego warto zacząć, jest niespotykany w wielu innych polskich miastach tramwaj wodny. Działa on w Kołobrzegu od końcówki lipca 2021 roku. Dwa główne miejsca, po których kursuje to Kołobrzeski Port i rzeka Parsęta. Nazwa jednostki pływającej to Berta Bleue. Może ona zabrać na pokład w jednym momencie maksymalnie 12 osób. Aby skorzystać z tej usługi, należy zapłacić 30 zł za całą trasę, a od 5 zł do 20 zł za poszczególne odcinki, krótsze bądź dłuższe. Minusem jest to, że rejsy odbywają się dopiero po południu, pierwszy z nich jest o godzinie 12:30, a ostatni o 16:30. Łącznie jest ich 5 w ciągu całego dnia. Dokładna trasa wiedzie z portu jachtowego, następnie przez wyżej już wymienioną rzeka Parsętę, potem do portu rybackiego, a swój rejs kończy się w porcie jachtowym. Bilety można kupić u obsługi tramwaju wodnego. Jest to atrakcje letnia.

Autobusy miejskie

W Kołobrzegu istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć autobusów miejskich. Dzięki nim istnieje możliwość poruszania się po całym mieście, za stosunkowo niewielkie kwoty. Cena normalnego biletu to 3,20 zł natomiast istnieje możliwość zakupu innych biletów z odpowiednimi zniżkami. W takich wypadkach bilety kosztują 2,20 zł, 1,60 zł, a nawet 80 groszy dla osób, które posiadają odpowiednie ulgi (ceny na dzień 31.12.2022 r.)
Zdecydowanie odradzamy takie pomysły, jak jeżdżenie komunikacją miejską bez ważnego i skasowanego biletu. Koszt takiej pomyłki, nieuwagi, bądź celowego działania to aż 220 zł, dlatego chyba lepiej zakupić bilet w odpowiednim biletomacie lub u kierowcy autobusu. Miasto zapewniło również specjalnie dopasowane trasy dla osób przybywających do Kołobrzegu. Szczególnie uprzywilejowaną w tej kwestii grupą osób są osoby pojawiające się nad morzem, by skorzystać z bogatej oferty uzdrowiskowej. Specjalnym autobusem, który na swój trasie ma wszystkie ulice, na których znajdują się sanatoryjne ośrodki to linia nr 8. Nie można zapominać również o linii numer 5, która kursuje na Podczele, do której ciężko się dostać z tego powodu, że jest ona najbardziej wychylonym na wschód punktem miasta. Niezwykle przydatna jest także linia autobusowa nr 4, która łączy zachodni Kołobrzeg ze wschodnią częścią miasta.

Parkingi dla samochodów w Kołobrzegu

Jeśli jednak nie przeszkadzają nam dość duże i ciągnące się korki na drodze, a możemy przymknąć oko na opłaty za postój w specjalnie wydzielonych miejscach do parkowania, odpowiednim pomysłem będzie zabranie i poruszanie się po Kołobrzegu samochodem. Władze miasta ustaliły, że Kołobrzeg będzie podzielony na pięć stref parkowania, które znajdują się kolejno: W Śródmieściu, w rejonie Portu, w rejonie Uzdrowiska, w strefie Wschodniej i w strefie Plażowej. W sezonie dodatkowym miejscem, w którym można parkować za opłatą, jest rejon Zachodni. Miejsce do parkowania jest ograniczone przez ul. Arciszewskiego i ul. jedności Narodowej. Cena za pierwszą godzinę postoju w strefie A to 4,50 zł, za drugą godzinę – 5,20 zł, za trzecią godzinę – 6,10 zł a każda następna godzina została wyceniona na 4,50 zł (cennik na dzień 31.12.2022 r.)

Rowery miejskie w Kołobrzegu

W Kołobrzegu istnieje również możliwość poruszania się ekologicznym środkiem transportu, jakim są rowery miejskie. Miasto uruchomiło sieć rowerową w roku 2017, a także wybudowało i oddało do użytku odpowiednie szlaki. Ten środek transportu mamy możliwość wypożyczyć w pobliżu wielu ważnych punktów w Kołobrzegu. Są to takie miejsca jak, chociażby Ratusz miejski czy Latarnia Morska. Kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na wypożyczenie, wyglądają następująco: za pierwsze 20 minut nie poniesiemy żadnych opłat, jeżeli wypożyczamy rower na czas powyżej 20 minut, a poniżej 1 godziny będziemy musieli uiścić opłatę w wysokości 2 zł. Powyżej jednej godziny, a poniżej dwóch kwota będzie wynosić 3 zł. Każda kolejna godzina będzie nas kosztować kolejne 10 zł. Warto również dodać, że przekroczenie czasu 12 godzin będzie skutkować karą w wysokości 200 zł.

Skutery i hulajnogi elektryczne

W Kołobrzegu mamy również możliwość wypożyczenia mniejszych środków transportu, takich jak hulajnogi elektryczne i skutery. Są to stosunkowo świeże rozwiązania, ponieważ skutery zadebiutowały w mieście 2018 roku, a hulajnogi można wypożyczyć zaledwie od lata 2020.
Najpopularniejszą firmą, dzięki której możemy wypożyczyć hulajnogi elektryczne i skutery jest blinkee.city. Aby wypożyczyć skuter, należy na swój telefon pobrać aplikację. Następnie założyć konto, a także dołączyć zdjęcie odpowiedniego dokumentu tożsamości. Po zweryfikowaniu i aktywacji konta możemy znaleźć na mapie i zarezerwować na 15 minut skuter, którym chcemy podróżować. Kiedy dotrzemy już do naszego środka transportu, musimy odblokować pojazd za pomocą aplikacji i z odpowiedniego schowka, wyciągnąć kask i higieniczną nakładkę, które są wymagane, aby korzystać bezpiecznie ze skutera. Następnie możemy już podróżować naszym wypożyczonym skuterem. Po skończonej jeździe musimy pozostawić go w specjalnie wyznaczonej strefie, a także umieścić kask w kufrze i odpowiednio zakończyć wypożyczenie w aplikacji. Hulajnoga elektryczna działa bardzo podobnie. Pierwsze trzy kroki, czyli pobranie aplikacji, założenie konta i rezerwacja są identyczne. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy chcemy odblokować hulajnogę. Tutaj będziemy musieli zeskanować kod QR w aplikacji, wtedy, jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, hulajnoga powinna uruchomić się sama. Parkowanie i zakończenie transakcji wypożyczenia jest identyczne w przypadku skutera. Aby wypożyczyć hulajnogę i skuter, musimy zapłacić opłatę startową. Każda minuta jazdy skuterem to koszt określony przez operatora. W razie zgubienia, uszkodzenia czy innych problemów z wykorzystywanym przez nas środkiem komunikacji są przewidziane kary pieniężne i nakazy napraw. Warto wspomnieć, że blinkee.city oferuje nam również wypożyczenie środka transportu, jakim jest rower, opisanego wyżej.

Booking.com