Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Wakacje w Kołobrzegu z dziećmi – co zobaczyć, jakie atrakcje i ciekawostki

Rate this post

Położony w północno-zachodniej Polsce Kołobrzeg to miasto od lat słynące z właściwości uzdrowiskowych. Powietrze bogate w jod sprzyja leczenie chorób układu oddechowego, nerwowego czy reumatycznych. Korzystnie działa również na dzieci, dla których wyjazdy co roku nad polskie morze są zalecane przez pediatrów dla wspomagania odporności. Wyjazdy na lato w Kołobrzegu do Kołobrzegu z dziećmi cieszą się więc ogromną popularnością, tym bardziej że miasto, poza plażami nadbałtyckimi z jasnym, miękkim piaskiem, ma do zaoferowania znacznie więcej. Latem czy o innej porze roku i dzieci, i dorośli znajdą w Kołobrzegu wiele atrakcji.

Kołobrzeg – architektoniczne ciekawostki 

Charakterystycznymi punktami Kołobrzegu są z pewnością molo liczące 220 m długości, które jest najdłuższym tego typu obiektem wykonanym w Polsce z żelbetonu oraz latarnia morska, wybudowana w 1946 roku po wysadzeniu poprzedniej rok wcześniej przez niemieckie wojska. Warto też zwrócić uwagę na architekturę Kołobrzegu. Leży on bowiem na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Choć większość zabudowań miasta została zniszczona na skutek działań wojennych, wśród przykładów architektury gotyckiej zachowane zostały bazylika mariacka i Baszta Lontowa. W neogotyckim stylu utrzymany jest natomiast ratusz miejski, kołobrzeska poczta i kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu – Muzeum 6D – Maszoperia

Wybierając się z dziećmi na urlop do Kołobrzegu, możemy zaplanować wyjazd nie tylko z myślą o leniwym plażowaniu. Warto co któryś dzień zrobić sobie przerwę i wycieczkę po mieście, tym bardziej że ma ono sporo ciekawych obiektów otwartych właśnie z myślą o najmłodszych. Jednym z nich jest Muzeum 6D – Maszoperia – unikatowa w Europie placówka stworzona zgodnie z nowoczesną myślą o wystawiennictwie interaktywnym, przekazującym wiedzę w czasie zabawy. W Maszoperii dzieci i dorośli poznają ciekawostki z życia codziennego, a także baśnie i legendy ludności kaszubskiej zamieszkującej od wieków średniowiecznych nadmorskie tereny. Są one jednak zaprezentowane w sposób, który nie znudzi nawet najbardziej niechętnych wizytom w muzeum dzieci. Przy wejściu otrzymują one okulary 3D pozwalające na podziwianie w pełnej krasie obrazów wymalowanych na ścianach ponad 500-metrowej przestrzeni. Przedstawiają one sceny z życia maszopów – rybaków kaszubskich stowarzyszonych w spółkach, w których dzielili się zyskiem i wspólnie zmagali z trudami życia nad morzem. Obrazy są tłem dla zgromadzonych w Maszoperii eksponatów, których dzieci bez problemu mogą dotknąć jak koło sterowe pozwalające poczuć im się przez moment kapitanami okrętu czy krzesła zapraszające do siedzenia wraz z rybakami przy posiłku. To jednak nie koniec atrakcji w Maszoperii, która oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. W trakcie zwiedzania można posłuchać baśni i legend kaszubskich, poczuć zapach jabłek z rybackiej chaty lub rozwiewający włosy wiatr znad morza. Wszystko to powoduje, że Maszoperia jest doskonałym miejscem zabaw dla dzieci i jednocześnie zaprzeczeniem standardowych wyobrażeń o placówkach muzealnych. To świetny sposób na zachęcie najmłodszych do wizyt w muzeach, które wcale nie muszą być nudne!

Fascynujący świat gryzoni w Mieście Myszy – czyli kolejna atrakcja dla dzieci w Kołobrzegu

Wielbiciele ciekawskich i inteligentnych gryzoni, a nawet dzieci, które nieco się ich obawiają, powinny odwiedzić znajdujące się w Kołobrzegu Miasto Myszy. Pozwala ono pozbyć się wszelkich uprzedzeń do tych małych zwierząt, które mieszkają tutaj w prawdziwie bajkowych sceneriach. W poszczególnych salach tematycznych (m.in. kosmicznej, tropikalnej, zimowej czy wakacyjnej) urządzono bowiem w fascynujący sposób pomieszczenia zamieszkiwane przez ok. 500 myszek różnych ras. Mogą one biegać swobodnie po przygotowanych specjalnie dla nich korytarzach i mostkach, chować się w domkach czy norkach, a odwiedzające Miasto Myszy dzieci i dorośli poznają specyfikę życia tych zwierząt. Ciekawostką jest fakt, że można tu niekiedy po raz pierwszy zobaczyć myszy tak rzadkich ras, jak najmniejsze na świecie myszki pigmejskie, myszy berberyjskie czy mysie owieczki rasy Astrex z kręconym futerkiem. Wyprawa do Miasta Myszy to niezwykłe spotkanie z przyrodą w wyjątkowo fantazyjnej scenerii.

Na spotkanie z baśniami – niezwykłe atrakcje w Kołobrzegu, czyli UKRYTA KRAINA W KOŁOBRZEGU


W Kołobrzegu nie ma wprawdzie typowego parku rozrywki, coraz częściej spotykanej atrakcji w miastach turystycznych, ale istnieje doskonała dla niego alternatywa. W Ukrytej Krainie dzieci otrzymują własną czarodziejską różdżkę, którą samodzielnie mogą ożywić mieszkające tutaj postacie. Trafiają na herbatę do Pani Myszy, poznają zabawnego Pana Wiewióra – wielbiciela masła orzechowego, a także Dziką Małpkę – wielbicielkę dzikich figli. W Ukrytej Krainie nie brakuje też niezwykłych zwierząt, jak białe króliki, złote rybki czy gekony lamparcie, dzięki czemu jest to jednocześnie wyprawa w świat baśni i pasjonująca lekcja biologii.

Booking.com