Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

30 ciekawostek o Morzu Bałtyckim.

3.5/5 - (8 votes)

Morze Bałtyckie, to chętnie odwiedzane miejsce, nie tylko po stronie polskiej. Ze względu na piaszczyste plaże, oraz liczne udogodnienia, na przykład podróże statkami, sporty wodne czy możliwość wędkowania, nad Morzem Bałtyckim chętnie wypoczywają rodziny z dziećmi, oraz samotnicy, którzy w zacisznym miejscu, relaksują się podziwiając niebanalne krajobrazy lub spacerując brzegiem morza.

Choć wiele osób wybiera wybrzeże na miejsce urlopu, mało kto zapoznał się z ciekawymi informacjami na jego temat, dlatego przygotowaliśmy listę 30 najlepszych ciekawostek, które warto poznać.

Lista 30 najlepszych ciekawostek o Morzu Bałtyckim.

1. Morze Bałtyckie połączone jest z Morzem Białym oraz Morzem Północnym.
2. Morze Bałtyckie powstało około 15 000 lat temu i jest najmłodszym morzem. Powstało na skutek topnienia lodowców.
3. Powierzchnia linii brzegowej morza wynosi około 8 000 km
4. Uznam i Wolin to wyspy Morza Bałtyckiego, które leżą po Polskiej stronie. Są chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.
5. W Kołobrzegu, znajduje się jedno z najdłuższych Molo w Polsce, które tak daleko wychodzi w stronę morza. Taras spacerowy ma aż 220 m długości. Ze względu na popularność tego miejsca, niedawno zainwestowano w iluminacje świetlne, które podkreślają wyjątkowość tego miejsca.
6. Morświny zamieszkujące wody Morza Bałtyckiego, to jedne z nielicznych gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie.
7. Nadbałtyckie kraje to Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja.
8. Morze Bałtyckie zamarzło ponad 20 razy. Krąży opowieść, że tafla lodu jest na tyle gruba, że można by jeździć po niej sankami.
9. Śledź, szprot i dorsz, to najchętniej łowione ryby. Po za nimi, wody Bałtyku zamieszkuje pstrą, flądra czy mintaj.
10. Średnia głębokość Morza Bałtyckiego wynosi 55 m.
11. Morze Bałtyckie jest jednym z największych zbiorników wody słonej na świecie.
12. Objętość Bałtyku wynosi 21 721 km³
13.Największą zatoką na Bałtyku jest Zatoka Botnicka..
14. Średnie zasolenie Bałtyku wynosi 7%. Tak niskie zasolenie sprawiło, że w bałtyku żyją gatunki zwierząt słono oraz słodkowodnych. Niestety, przez niskie zasolenie, w Bałtyku często rozwijają się glony, przez co woda ma kolor zielony.
15. Największe rzeki wpływające do Morza Bałtyckiego to Odra, Wisła, Niemen, Dźwina i Newa.
16. Morze Bałtyckie, to najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Wpływ na to ma niskie zasolenie wody, oraz zanieczyszczenia chemiczne, które przedostają się do wody miedzy innymi z fabryk i kopalni.
17. W wodach Bałtyku żyją krewetki, małże oraz kraby.
18. W XV wieku w Darłowie było pierwsze Tsunami.
19. Żarłacz śledziowy, to gatunek rekina, który zamieszkuje Bałtyk. Jest niegroźny dla człowieka.
20.W Morzu Bałtyckim zatopionych jest ponad 100 wraków statków. Wiele z nich, stanowi pomnik historyczny, dlatego zbliżanie oraz eksploatacja wraków jest zabroniona. W przypadku złamania przepisów, stosowane są kary finansowe, a w niektórych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności.
21. Gdańsk oraz Gdynia, to największe polskie miasta, które zalicza się do największych miast Bałtyku. Są to również miasta najchętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Aby nie nikt nie nudził się w tych pięknych, nadmorskich miejscowościach, prócz licznych atrakcji turystycznych, organizowane są tu liczne imprezy okolicznościowe, na przykład Jarmark Dominikański w Gdańsku, który jest popularnym wydarzeniem, ściągającym na ulice Gdańska setki tysięcy turystów.
22. W 2010 roku kołobrzeskie kąpieliska zostały odznaczone Błękitną Flagą To szczególne wyróżnienie, które przyznawane sa dla miast, których kąpieliska są najmniej zanieczyszczone.
23. Na dnie Morza Bałtyckiego, po zakończonej II wojnie światowej, zatopiono groźną broń chemiczną. W wielu polskich miastach, odkrywa się te niechlubne pamiątki i usuwa, by nie stwarzały zagrożenia dla kąpiących się w morzu ludzi.
24. Letnią porą temperatura Morza Bałtyckiego nie przekracza 19 stopni, natomiast zimą 10 stopni, dlatego Morze Bałtyckie, nie jest uznawane za ciepłe.
25. Market jest największą wyspą na Bałtyku. Należy do archipelagu Wysp Alandzkich.
26. W okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej oraz u nasady Mierzei Helskiej, znajdują się największe, polskie kopalnie bursztynu. Bursztyn pochodzący z Morza Bałtyckiego, jest najbardziej cenioną odmianą bursztynu, ze względu na łatwość w obróbce.
27. Mający 7845 metrów długości most, łączy Danie ze Szwecją. To największy most na świecie, w dodatku zbudowany na morzu. Stanowi również atrakcję turystyczną.
28. Nazwa Morza Bałtyckiego, wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „blato”, czyli „wielka, słona woda”.
29. W Bałtyku, żyją dwa rodzaje meduzy. Nieduża, często widziana przy brzegu Chełbia Modra, to niegroźna dla człowieka meduza. Choć ma niewielkie parzydełka, nie są one w stanie wyrządzić człowiekowi krzywdy. Drugą meduzą jest Bełtwa Festonowa. To rzadko spotykany gatunek meduzy, które średnica wynosi aż 2 metry. Jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Jej parzydełka, wydzielają silnie trujący jad, który jest bolesny dla człowieka. Na całe szczęście, Bełtwa zamieszkuje głębokie rejony morza, stąd bardzo rzadko można ją dostrzec.
30. Co roku wody Bałtyku pochłaniają 50 ha lądu. W walce z pochłanianym przez wodę piaskiem, wiele nadmorskich miejscowości, decyduje się na zastosowanie kamiennego wału, który ma za zadanie zatrzymywanie piasku przed zabraniem. Niestety, nie zawsze sposób te się sprawdza. Często, zwłaszcza letnią porą, można zobaczyć koparki na brzegu, które wydobywają z dna piasek, by poszerzyć plażę. Gdyby czynność ta nie była stosowana, wiele miast nie miała by plaży, a fale podtapiały by miasta.

Morze Bałtyckie jest fascynującym akwenem wodnym, które stanowi miejsce wypoczynku dla wielu turystów. Średnia liczba ludzi, którzy spędzili urlop nad polskim wybrzeżem to 900000 osób. Mamy nadzieję, że powyższe ciekawostki, zachęca was do odpoczynku nad Bałtykiem. A jednocześnie pamiętajcie, że w Kołobrzegu znajdziecie mnóstwo nietypowych atrakcji dla dzieci i całych rodzin. Najciekawsze to: Ukryta Kraina – magiczna kraina, Miasto Myszy – nietypowa wystawa żywych myszek oraz Muzeum 6D. 

Booking.com