Atrakcje

kropeczki

Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu

Muzeum 6D – Maszoperia w Kołobrzegu

4/5 - (154 votes)

MUZEUM 6D – MASZOPERIA

w Kołobrzegu ZAPRASZA

 

Codzienność rybaków sprzed setek lat. Kogo to zainteresuje?  Może jakiś związek wędkarski albo towarzystwo rybackie, ale z pewnością nie dzieci. Okazuje się, że wystarczy podążać ścieżką twórczego myślenia, sięgnąć po przystępne, ale niekonwencjonalne narzędzia i zrezygnować z dotychczas stosowanych szablonów, by powstało Muzeum 6D – Maszoperia – miejsce, które porywa zwiedzających w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni.

 

Muzeum 6D – Maszoperia

to wspaniała atrakcja dla dzieci w Kołobrzegu.

Zupełnie wyjątkowa, niezwykła, jedyna taka w Europie.

 

 

Muzeum 6D – Maszoperia przenosi zwiedzających z rzeczywistości nadmorskiego kurortu do roku 1913, czasów, w których to nad Bałtykiem istniały rybackie społeczności zwane maszoperiami. Kolorowe wnętrza pełne rybackich artefaktów i historia z początków ubiegłego stulecia stwarzają wrażenie podróży w czasie i przestrzeni. To jednak wcale nie dziwi, bo Muzeum 6D – Maszoperia to nie jest typowe muzeum. Miejsce to obala stereotypowy sposób myślenia o muzeach, a sama ekspozycja dorównuje oczekiwaniom współczesnych odbiorców i doskonale wpisuje się w aktualne czasy. Różnice widać już od progu. Nie ma tu kustosza ani obowiązku wkładania obuwia ochronnego. Eksponaty można dotykać, a odczucia z wizyty ekspresyjnie wyrażać.

 

NIEZWYKŁA   WYSTAWA   W   KOŁOBRZEGU   PEŁNA   EFEKTÓW   SPECJALNYCH

Ekspozycja Muzeum 6D – Maszoperia obejmuje:

 • 500 m2 murali wykonanych w technologii 3D do oglądania w specjalnych okularach. Malowidła przedstawiają dzieje rybaków z dawnych terenów nad Bałtykiem i nawiązują do legendy o zaczarowanym niewodzie oraz wiedźmie,
 • przedmioty związane z działalnością maszopów oraz legendą, których można dotykać: sieci, bulaje, koło sterowe, dzwon kutrowy,
 • efekty specjalne: wiatr, mgła, bańki mydlane, ruchoma podłoga, zapach jabłek,
 • efekty dźwiękowe: śpiew mew, szum morza, rechotanie żab.

 

atrakcje kołobrzeg

 

DLACZEGO   WARTO   ODWIEDZIĆ   MUZEUM 6D – MASZOPERIA

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum 6D – Maszoperia.

Jakich? Muzeum 6D – Maszoperia to:

 • jedyna taka atrakcja dla dzieci i dorosłych nie tylko w Kołobrzegu, ale w całej Europie,
 • niezwykłe murale i ciekawa legenda,
 • eksponaty na wyciągnięcie ręki,
 • rozrywka lepsza niż w kinie dzięki możliwości oglądania murali w okularach wzmacniających efekt wizualny oraz możliwości dotykania eksponatów,
 • świetna propozycja na wspólne spędzenie czasu dla całych rodzin,
 • lekcja historii przedstawiona w interesującej formie,
 • atrakcja, która angażuje i zaprasza do interakcji,
 • możliwość komentowania i wyrażania emocji na głos.

Muzeum 6D – Maszoperia

– obrazy, które trzeba zobaczyć, efekty specjalne, które trzeba poczuć, przygoda, którą trzeba przeżyć.

 

 

atrakcje kołobrzeg

 

NIECODZIENNA   ATRAKCJA   DLA   MAŁYCH   I   DUŻYCH

Realia życia i pracy dawnych rybaków prezentuje niezwykła ekspozycja, która za pomocą nowoczesnych i barwnych środków przekazu angażuje zwiedzających, zwłaszcza najmłodszych turystów. Łącząc walory edukacyjne z efektami specjalnymi i malarstwem naściennym w technologii 3D, całym rodzinom dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie.

 

Muzeum 6D – Maszoperia to wspaniała atrakcja w Kołobrzegu, która powstała specjalnie dla:

 • dzieci, by mogły w naturalny dla siebie, swobodny sposób za pomocą dotyku poznawać przedmioty i bez skrępowania wyrażać swoje emocje,
 • uczniów, bo lekcja poza szkolną ławką może być równie wartościowa i na pewno zdecydowanie bardziej atrakcyjna w formie,
 • rodziców, bo czas spędzony z dziećmi świetnie wpływa na rodzinne relacje,
 • seniorów, którzy mogą tu przyjść z wnukami,
 • obcokrajowców, dla których dzięki tłumaczeniu na angielski, niemiecki lub rosyjski język opowieści nie stanowi żadnej bariery,
 • wycieczek zorganizowanych,
 • wszystkich, którzy chcieliby przeżyć niezwykłą przygodę, spędzając urlop w Kołobrzegu.

 

 

Muzeum 6D – Maszoperia

to jedyna taka atrakcja w Kołobrzegu stworzona z myślą o małych i dużych, tych, którzy muszą usłyszeć, by zapamiętać, tych, do których najlepiej przemawiają obrazy, wreszcie tych, którzy przez czucie i dotyk poznają otaczający ich świat.

 

 

POLISENSORYCZNA   WYSTAWA    –   MOC   NIEZAPOMNIANYCH   WRAŻEŃ

Proces zwiedzania i poznawania ekspozycji wymaga zaangażowania wszystkich zmysłów.  Można ją obejrzeć, wysłuchać i poczuć. Takie przedstawienie historii wspólnot rybackich oraz specyfiki ich ciężkiej pracy na morzu to nie tylko niezła gratka dla dzieci i dorosłych. Jeżeli wziąć pod uwagę różne style uczenia, to również ciekawa forma przekazu, w której coś dla siebie odnajdą wzrokowcy, słuchowcy i kinestetycy. Różne style uczenia się i zapamiętywania informacji pojawiają się w każdej grupie wiekowej, niezależnie od płci czy zainteresowań danej osoby. Muzeum 6D – Maszoperia łączy je wszystkie, dając każdemu możliwość poznawania otaczającego świata w formie dla niego najbardziej atrakcyjnej i przystępnej.

Maszoperia to wystawa dla:

 • słuchowców
 • wzrokowców
 • kinestetyków

 

NIESAMOWITA PRZYGODA DLA ZMYSŁÓW

W Muzeum 6D – Maszoperia w Kołobrzegu nietrudno sobie wyobrazić rok 1913. Dla wielu zwiedzających wizyta w tym miejscu jest nie tylko podróżą w czasie, ale również fascynującą podróżą dookoła zmysłów.

 

 • WRAŻENIA WZROKOWE DLA WZROKOWCÓW

Wnętrze Muzeum zdobią murale, które stanowią tło dla poszczególnych elementów ekspozycji i niezwykłej opowieści.  Wszystkie wykonano w technologii 3D. Na miejscu dostępne są specjalne okulary, które należy włożyć w  celu wzmocnienia efektu wizualnego. Dzięki nim obrazy zyskują 3 wymiar. Widoczne są nie tylko  namalowane kształty i kolory, ale też głębia i relacje przestrzenne między poszczególnymi elementami – postaciami, sieciami rybackimi, kotwicami i wiosłami.

 

 • WRAŻENIA SŁUCHOWE DLA SŁUCHOWCÓW

Pomorska legenda o zaczarowanym niewodzie w atrakcyjny sposób opowiada o życiu i pracy dawnych maszopów, którzy niegdyś zarzucali swoje sieci w Bałtyku i po połowach suszyli je na plażach Kołobrzegu.

Przewodnikiem po Muzeum jest niewidzialny lektor, który słowo po słowie prowadzi zwiedzających przez poszczególne sale ekspozycyjne. Nikogo jednak nie „trzyma za rękę”, pozwalając na zachowanie indywidualnego tempa zwiedzania. Łącząc realizm dawnych czasów z magią typową dla baśni, sprawia, że zwiedzający „płyną” z każdym słowem, pragnąc poznawać dalsze losy bohaterów tej niezwykłej opowieści.

W czasie spaceru po Muzeum lektor wyjaśnia tajemniczo brzmiące słowa takie jak maszoperia, checza, niewód czy szyper, a dla osób nieznających języka polskiego tłumaczy historię na angielski, niemiecki lub rosyjski.

W tle słychać odgłosy szumu morza i śpiew mew dryfujących w powietrzu nad morskimi bałwanami, które świetnie wpisują się w kontekst opowieści.

 

 • WRAŻENIA DOTYKOWE I UCZUCIA DLA KINESTETYKÓW

Jak w każdym muzeum również i tutaj przedmioty kuszą, by ich dotknąć. W wielu muzeach nie można tego jednak robić. Muzeum 6D – Maszoperia jest zupełnie inne. Tutaj eksponaty są na wyciągnięcie ręki. Można zerknąć przez bulaja, zakręcić kołem sterowym, zadzwonić kutrowym dzwonkiem, dotknąć rybackich sieci. Dotyk jest jednym z najwcześniej rozwiniętych zmysłów człowieka i stanowi źródło informacji o otaczającej rzeczywistości. Jako jedna z form poznawania świata pozwala na ocenę kształtów, temperatury czy faktury przedmiotów. W Muzeum 6D – Maszoperia każdy, kto ma ochotę może dotykać eksponaty bez obaw, że zza rogu wyłoni się kustosz z niezadowoloną miną i w ten sposób lepiej poznać świat sprzed ponad 100 lat.

 

 

Do zobaczenia w

Muzeum 6D – Maszoperia

w Kołobrzegu  – jedynej i niepowtarzalnej atrakcji tego rodzaju dla dzieci na terenie Europy.

 

Więcej informacji na stronie Muzeum 6D – Maszoperia.

Inne atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu: Ukryta Kraina oraz Miasto Myszy.

 

 

 

kalendarz

Godziny otwarcia:

Otwarte przez cały rok, 7 dni w tygodniu, w sezonie letnim od 10.30 do 20.00

(*w miesiącach jesienno – zimowych godziny mogą ulec zmianie lub w wybrane dni Muzeum może być zamknięte)

Bilety do kupienia w kasie Muzeum 6D – Maszoperia.

glob

Dane kontaktowe:

Muzeum 6D – Maszoperia

Rodziewiczówny 15,  78 – 100 Kołobrzeg

(Promenada przy Ośrodku Kielczanka)

tel.: 94 716  22 44

mail: info@muzeum6d.pl

www.muzeum6d.pl

https://www.facebook.com/muzeum6d/

Booking.com