Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Temperatura morza w Kołobrzegu.

Rate this post

Rozkład temperatury wody w Bałtyku.

Zrozumienie rozkładu temperatur w wodach morza Bałtyckiego wymaga poznania kilku niezwykle ciekawych procesów zachodzących w przyrodzie. Często jeżdżąc do nadmorskich kurortów takich jak Kołobrzeg, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak interesujące jest morze Bałtyckie, prądy morskie i zjawiska pogodowe kształtujące klimat na danym terenie.

Morze Bałtyckie, kapryśne, czy mściwe?

Na mapach pogodowych możemy czasem zaobserwować interesujące zjawisko. W całej Polsce leje się żar z nieba. Wszędzie temperatury powyżej trzydziestu stopni Celsjusza. Ludzie mdleją z gorąca, a w Kołobrzegu… osiemnaście stopni. Dziwi to szczególnie dlatego, że parędziesiąt kilometrów od Kołobrzegu temperatury normują się i nie odbiegają, od tych w reszcie Polski.
Jak można wyjaśnić to kuriozum? Wystarczy zrozumieć, na czym polega proces zwany upwelling.
Wiatr wiejący ze wschodu wzdłuż wybrzeża powoduje przemieszczanie się wody powierzchniowej (tej bardziej nagrzanej na plażach w upalne dni). Zostaje ona zastąpiona dużo zimniejszymi wodami z dna morza. Na dnie Bałtyku, na głębokości około dwudziestu metrów woda ma stale temperaturę czterech stopni Celsjusza. W wyniku zaistnienia upwellingu nie ochładza się wyłącznie woda przy nabrzeżach, temperatura powietrza również staje się dużo niższa.

Zdarzało się kilkukrotnie, że temperatura wody w Bałtyku była chłodna przez niemal całe lato, jednak nie dzieje się tak zawsze. Nastąpiło to na przykład w pamiętnym dwutysięcznym piętnastym roku, gdzie średnia temperatura wody w okresie wakacyjnym wynosiła wówczas około piętnastu stopni Celsjusza. Był to krytyczny moment dla wszystkich turystów, gdyż z powodu ochłodzenia wód kąpieliska zostały zamknięte. Ratownicy wywieszają czerwoną flagę, gdy temperatura wody schodzi poniżej czternastu stopni. W dwutysięcznym piętnastym stało się to wielokrotnie i to nie tylko w Kołobrzegu, również w Mielnie i Władysławowie.
Jednak od tamtego czasu sytuacja nie była już tak zła. Co roku zamykane są plaże z powodu zimnej wody, jednak zazwyczaj zaledwie na kilka dni.
W dwutysięcznym dziewiętnastym roku zaobserwowano znaczne ochłodzenie z powodu upwellingu w drugiej połowie sierpnia, wówczas zamknięto plaże na kilka dni w Darłowie, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Mielnie, Grzybowie i Gąskach. Gdy tylko kierunek wiatru się zmienił, temperatura wody wzrosła.

Jaka była temperatury wody w Bałtyku w wakacje 2019 roku?

Sami oceńcie, czy woda w Bałtyku, w Kołobrzegu tego roku w wakacje była chłodna. Oto kilkanaście przykładowych odczytów temperatur, wraz datami i porównaniem do innego przykładowego nadmorskiego kurortu – Międzyzdroje:
20 lipca 2019 – Kołobrzeg: 18, 5°C, Międzyzdroje: 19, 2°C
7 lipca 2019 – Kołobrzeg: 16, 2°C, Międzyzdroje: 17°C
1 lipca 2019 – Kołobrzeg: 20°C, Międzyzdroje: 23 °C
30 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 19, 4 °C, Międzyzdroje: 21, 2 °C
27 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 18, 7 °C, Międzyzdroje: 21, 2 °C
26 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 16, 8 °C, Międzyzdroje: 19, 3 °C
25 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 17, 8 °C, Międzyzdroje: 18 °C
24 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 17, 3 °C, Międzyzdroje: 18 °C
23 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 18, 8 °C, Międzyzdroje: 20 °C
22 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 19 °C, Międzyzdroje: 20, 2 °C
20 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 18. 8 °C, Międzyzdroje: 19. 8 °C
13 czerwca 2019 – Kołobrzeg: 17 °C, Międzyzdroje: 17 °C
5 sierpnia 2019 – Kołobrzeg – 18°C, Międzyzdroje – 22 °C
24 sierpnia 2019 – Kołobrzeg – 18°C, Międzyzdroje – 20°C

Dane celowo nie są ułożone w sposób chronologiczny, jest to kilka pomiarów wykonanych w losowe dni wakacyjne w 2019 roku, by móc bez uśrednień, a na podstawie konkretnych, losowych dni porównać temperaturę wody Bałtyku w Międzyzdrojach i Kołobrzegu. Pomiary były w obydwu miastach wykonywane o tej samej godzinie, także stanowią źródło porównawcze.
Analizując powyższe dane wnioskujemy, że w większości przypadków temperatura w Kołobrzegu jest niższa, jednak odrzucając skrajne przypadki nie są to znaczące różnice. Jest to zazwyczaj jeden lub dwa stopnie Celsjusza. Największa amplituda wynosząca cztery stopnie Celsjusza przypada na sierpień, kiedy to odnotowano upwelling.

Ochłodzenia w morzu Bałtyckim zdarzają się i są nieuniknione. Rzeczywiście można jednoznacznie stwierdzić, że przybrzeżne tereny Kołobrzegu i okolic są szczególnie narażone na zjawisko upwellingu, co niesie za sobą konsekwencję w postaci ochłodzenia wody. Na szczęście w Kołobrzegu morze nie jest jedyna atrakcją i daje nam wiele alternatyw, gdy nie można pluskać się w Bałtyku. Musimy pamiętać, że wysokie temperatury powietrza nie mają nic wspólnego z temperaturami panującymi w morzu. Dlatego po opalaniu się w gorące dni ZAWSZE uważajmy na szok termiczny, który może być groźny dla naszego życia i zdrowia na każdym kąpielisku. Podchodźmy do morza z odpowiednią rezerwą.

Booking.com