Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Co zabrać na wakacje z dzieckiem – Apteczka pierwszej pomocy

atrakcje kołobrzeg
Rate this post

Co zabrać na wakacje? Co powinna zawierać apteczka?

Kiedy dziecko zachoruje przekopujemy domową apteczkę z nadzieją znalezienia w niej cudownego antidotum. Dzwonimy do  pediatry, idziemy do apteki. A co, jeżeli dziecko zachoruje na wakacjach, wtedy, kiedy jesteśmy daleko od domu?

Po pierwsze – nie trać zdrowego rozsądku.

Listę kołobrzeskich aptek i szpitali znajdziesz na naszej stronie w zakładce Informator. – uff , jedno z głowy.

W przygotowaniu apteczki też Ci pomogę, bo dobrze wyposażona apteczka to absolutne must have na wakacjach. Szczególnie, gdy wyjeżdżamy z dziećmi nie możemy zapomnieć o kilku ważnych specyfikach, które mogą uratować nie tylko nasz urlop, ale przede wszystkim zdrowie naszych maluchów.

 

WAŻNE DOKUMENTY

Dokumenty, które mogą się przydać w przypadku wizyty u lekarza lub hospitalizacji dziecka poza miejscem zamieszkania.

– legitymacja ubezpieczeniowa

– książeczka zdrowia

– numer telefonu do zaufanego pediatry

 

GORĄCZKA

Gorączka może zwiastować chorobę, towarzyszyć wyrzynaniu się ząbków, być efektem przegrzania, co latem zdarza się w cale nie tak rzadko lub też nadmiernych emocji związanych z wyjazdem. Nie zawsze musi oznaczać coś złego. Zawsze jednak wymaga obserwacji. Na wypadek podwyższonej temperatury na wyposażeniu apteczki powinny znaleźć się:

– termometr

– leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne

– miarka lub strzykawka do podawania leków (w przypadku niemowląt)

 

PRZEZIĘBIENIE, KATAR, KASZEL, ZĄBKOWANIE

Infekcje górnych dróg oddechowych zdarzają się nie tylko w okresie jesienno – zimowym. Latem, kiedy dziecko zażywa zbyt zimnych kąpieli w morzu, przebywa często w klimatyzowanych pomieszczeniach lub połasi się na napój prosto z lodówki równie łatwo nabawić się przeziębienia. W takiej sytuacji w podróżnej apteczce powinny się znaleźć:

– leki na pierwsze objawy przeziębienia

– leki łagodzące ból gardła i kaszel, np. syrop

– witamina C

– leki wspomagające odporność

– do odsysania wydzieliny z nosa aspirator Frida lub Katarek – w tym drugim przypadku istnieje opcja podłączenia do odkurzacza

– maść majerankowa

– sól morska do udrażniania nosa

– żel na złagodzenie bólu ząbkowania

 

ZATRUCIE POKARMOWE, WYMIOTY, BIEGUNKA

Na co dzień zatrucia pokarmowe rzadko się nam zdarzają, jednak, jak tylko wychylimy nos i pojedziemy gdzieś dalej…drżyjcie myśli o błogim lenistwie i wypoczynku w obawie przed przebiegłą biegunką, zatruciem pokarmowym i wymiotami. Problemy żołądkowe i wszelkie z tym związane perturbacje najczęściej przytrafiają się nam na wyjeździe. Czyżby to kara za zjedzenie zbyt dużej ilości frytek, albo za to, że za bardzo nam smakowały lody czy gofry z bitą śmietaną? Zatrucia zdarzają się tak dorosłym, jak i dzieciom. A ich przyczyn może być wiele – zjedzenie nieświeżej lub nieumytej żywności, wypicie wody zanieczyszczonej toksynami, brudne ręce. Choć rodzice bywają przezorni, nie zawsze są w stanie ustrzec dziecko przed zatruciem czy biegunką. Na wypadek takich sytuacji warto się zabezpieczyć i spakować do apteczki:

– probiotyki

– krople na ból brzucha

– leki na biegunkę

– leki zapobiegające odwodnieniu

– czopki w przypadku zatwardzenia

 

OTARCIA, SKALECZENIA, STŁUCZENIA

Kiedy dziecko jest w ruchu i aktywnie spędza czas nietrudno o upadek, zranienie czy siniaka. Maluchy chcą poznawać świat wszystkimi zmysłami, jednak ta ciekawość niejednokrotnie skutkuje kolekcjonowaniem bolesnych doświadczeń w postaci zdartych kolan, zaczerwienionych od piasku oczu czy stłuczeń, które z czasem wybarwiają się na fioletowo, niebiesko, zielono, a nawet żółto. Chcąc niwelować przykre skutki dziecięcych zabaw warto, by w apteczce znalazły się:

– sól fizjologiczna na wypadek zaczerwienienia oczu, gdy np. piasek dostanie się do oka warto je przepłukać solą fizjologiczną

– woda utleniona do odkażania wszelkiego rodzaju ran. Wodę utlenioną można kupić w płynie lub w postaci żelu, co zdecydowanie ułatwia jej transport. Alternatywą dla wody utlenionej może być Octenisept

– plastry również te wodoodporne. Można zabrać takie z kolorowymi nadrukami. Na pewno dziecko chętniej pozwoli sobie je przykleić

– jałowe gaziki

– żel z arniki na siniaki

 

 OCHRONA PRZED OWADAMI

W Polsce żyje około 50 gatunków komarów. Nikt nie lubi ich uporczywego bbzzzz nad uchem, o skutkach ukąszeń nie wspominając. Swędzi, piecze, a dzieci drapią i drapią. Bąble stają się jeszcze większe, a w konsekwencji drapania mogą powstać nieestetyczne strupki i blizny. U dzieci z alergią może dodatkowo dojść do reakcji alergicznej. Postrachem rodziców są również kleszcze, o których od kilku lat mówi się coraz głośniej. Skutki ich ukąszeń mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Na hasło kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza jeży się włos na głowie. Nie zapominajmy również o meszkach, których ukąszenia powodują bardzo bolesne i swędzące obrzęki. A osy, które krążą dookoła budek z lodami i goframi licząc na małe co nieco? Przed owadami można się jednak bronić. W skład „amunicji” na owady i pajęczaki warto wliczyć:

– repelenty – żele lub aerozole, które chronią przed ukąszeniami – uwaga, to preparaty chemiczne. Warto sprawdzić ich skład, by upewnić się dla dzieci w jakim wieku są rekomendowane.

– naturalne olejki eteryczne (m. in.: lawendowy, majerankowy, geraniowy, z mięty pieprzowej, eukaliptusowy, paczulowy, goździkowy) – są znacznie bardziej bezpieczne od chemicznych repelentów i można je stosować już u najmłodszych dzieci. Olejki eteryczne należy mieszać z olejami bazowymi np. z olejkiem ze słodkich migdałów czy pestek winogron.

– środek odstraszający owady, którym można spryskać dziecięcy wózek lub do niego przyczepić

– żele łagodzące skutki ukąszeń

– wapno w przypadku reakcji alergicznej na ukąszenie

– pompka do wyciągania kleszczy/ pęseta

 

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA:

– krem z filtrem SPF 30 – 50, najlepiej wodoodporny

– krem/maść na poparzenia słoneczne

 

Pokaźna ta apteczka prawda? Warto jednak na nią znaleźć miejsce w swoim wakacyjnym bagażu. Jeśli arsenał do walki z chorobą, owadami i słońcem spakowany… toooo, nie pozostaje powiedzieć nic więcej jak … hej przygodo!

Booking.com