Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Czy warto kupować nieruchomości w Kołobrzegu? Praktyczne porady

Rate this post

Czy warto kupować nieruchomości w Kołobrzegu?

W dobie nadchodzącej inflacji coraz więcej osób decyduje się, na inwestowanie swych oszczędności w nieruchomości. Kupno mieszkań, apartamentów, czy condohotelu zapewnia nam pełne bezpieczeństwo i bardzo niskie ryzyko utraty zainwestowanych środków. Zakupione nieruchomości można wynajmować, co zapewnia stały przychód i stopniowy zwrot z inwestycji. Kupowanie mieszkań w centrach dużych miast, a inwestowanie w nieruchomości nadmorskie, gdzie znajduje się dużo turystów, to zupełnie inny rodzaj działań. Dużym atutem kupowania nieruchomości w kurortach jest to, że sami możemy z nich korzystać i mieć nasz mały prywatny hotel, kiedy tylko chcemy. Zastanówmy się, jakie mamy możliwości inwestycyjne nad morzem, jakie są ich zalety i co najlepiej wybrać.

Inwestowanie w apartament, mieszkanie i condohotel – różnice.

Rozważmy trzy rodzaje inwestycji apartamenty, mieszkanie i condohotel. Każda z nich ma pewne wady i zalety, warto zapoznać się z nimi przed kupnem.

Apartamenty. Zazwyczaj są piękne, nowocześnie wykończone i duże, jednak nie wszystkie posiadają widok na morze. Warto rozważyć, czy opłaca nam się wydać dużo więcej pieniędzy za apartament z pięknym widokiem, czy oszczędzić parę, a czasem parędziesiąt tysięcy złotych i kupić równie piękny, ale nieco bardziej oddalony od morza, lub bez pięknego widoku. Odpowiedź jest prosta, warto zapłacić więcej za widok. Większość ludzi decydując się na wynajem apartamentu rozważa wyłącznie te z pięknym widokiem na morze, a w dodatku położone jak najbliżej plaży. Wynajmując taki apartament dla turystów możemy podwyższyć cenę, bo na wakacjach każdy chętniej zapłaci więcej, by móc cieszyć się widokiem morza. Jeśli jednak zainwestujemy w apartament w nieco gorszej lokalizacji, musimy skupić się na tym, by miał inne atuty. Atutem może być wielkość, dodatkowe udogodnienia jak jacuzzi, albo wanna z hydromasażem. Możemy też wstawić dużą fototapetę z widokiem na morze lub kilka sprzętów do ćwiczeń. Jeśli nasz apartament nie będzie często wykorzystywany pod wynajem, bo nie wyróżni się na tle konkurencji czas naszego zwrotu z inwestycji bardzo się wydłuży. Udogodnienie takie, jak możliwość przyjazdu z psem znacznie zwiększy zainteresowanie naszym apartamentem. Należy tylko pamiętać, by przy urządzaniu mieszkania zadbać o zastosowanie materiałów odpornych na zniszczenia. Urządzając apartament musimy też pamiętać o zapewnieniu maksymalnej wygody gościom poprzez zakupienie wszystkich użytecznych sprzętów.

Mieszkania. Tu sytuacja ma się zupełnie inaczej, niż w przypadku apartamentów. Najważniejsza jest niska cena, którą możemy zapewnić wynajmującym. Największą stopę zwrotu zapewniają małe kawalerki i średnie dwupokojowe mieszkania. Małe mieszkania cieszą się największą popularnością, gdyż zarówno ich kupno, jak i wynajem są najtańsze. W miejscowościach nadmorskich nie tylko turyści potrzebują wynajmować tego typu lokale, ale też przyjezdni, którzy odwiedzili Kołobrzeg, by otworzyć sezonowy biznes, a potem wyjechać.

Condohotel. To połączenie pokoi hotelowych w jednym budynku, gdzie każdy z pokoi lub apartamentów może mieć innego właściciela. Deweloperzy zapewniają, że zwrot z condohoteli może wynosić od siedmiu do nawet dziesięciu procent w skali roku. Dużym atutem condohotelu jest to, że zazwyczaj jest zatrudniana oddzielna firma, która zajmuje się administracją i wynajmem wszystkich pokoi. Dzięki temu inwestor, który zakupił swój pokój nie musi angażować się w sprawy wynajmu. Ponosi jedynie koszty związane z utrzymaniem, administracją i naprawianiem części wspólnych i swojej własnej. Ceny condohoteli bywają niższe niż mieszkań, jednak dużo zależy od lokalizacji i standardu. Jeśli condohotel będzie posiadał 5 gwiazdek, może być znacznie droższy. Należy być czujnym wybierając condohotel, bo nie każda lokalizacja zapewnia pełne obłożenie. Może się zdarzyć, że spółka obsługująca dany condohotel upadnie z powodu za małej ilości gości, a wówczas będziemy musieli sami radzić sobie z wynajmem. Przykładowym, cieszącym się niezwykłą popularnością condohotelem jest Marine Hotel w Kołobrzegu.

W co najlepiej zainwestować nad morzem?

Wiele inwestycji nad morzem udaje się, gdyż to jedne z najpiękniejszych terenów Polski. Doceniane są przez turystów ze względu na klimat, możliwość opalania się na plaży, kąpiel w Bałtyku lub w przypadku Kołobrzegu – ogrom atrakcji. Dużym atutem condohoteli i budynków z apartamentami jest ich infrastruktura. Turyści przyjeżdżając na wakacje liczą na coś więcej, niż miejsce do spania. Basen, sala zabaw, sauna, siłownia, spa, to podstawa, której oczekuje każdy turysta. W takich miejscach można miło spędzać czas z rodziną i nie tracić wakacji, gdy pogoda nie sprzyja. W budynkach ze zwykłymi mieszkaniami niestety nie ma możliwości stworzenia takich warunków. Dlatego jeśli chcemy zainwestować niewielkie pieniądze postawmy na małe mieszkanie nad morzem, które będzie tanio wynajmowane. Jeśli jednak mamy nieco więcej gotówki warto pomyśleć o nowoczesnym dużym apartamencie z mnóstwem udogodnień dla gości, co sprawi że będziemy mieli większe obłożenie, a zwrot z inwestycji nastąpi szybciej.

Booking.com