Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg? Ciekawostki, atrakcje i historia

Rate this post

Kołobrzeg to miasto znajdujące się na Pomorzu Zachodnim, a dokładnie u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Ze względu na naturalne warunki i typowo nadmorskie atrakcje, miasto cieszy się ogromną popularnością w okresie letnim, kiedy odwiedzają je turyści z całej Polski oraz zza granicy. Dostęp do morza, szerokie plaże i plażowe bary, atrakcje zewnętrzne, letnie eventy kulturalne, a także tradycyjne smażalnie ryb z ogródkami to jednak nie wszystko. Kołobrzeg oferuje turystom sporo rozrywek i niespodzianek, które zachęcają do odwiedzin miasta również poza sezonem. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno wielbiciele historii i zabytków, miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i rodziny z małymi dziećmi. Jakie miejsca warto odwiedzić? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Kołobrzegu? 

Muzeum Oręża Polskiego.
Stworzone w 1963 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy wielbiciele historii oraz militariów. Muzeum zostało usytuowane w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, ale należą do niego również Skansen Morski w kołobrzeskim porcie oraz Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej i Muzeum Zimnej Wojny w Rogowie. Ogromna kolekcja obejmuje między innymi średniowieczną broń, lufy armatnie oraz eksponaty związane z walkami morskimi, takie jak pochodzący z XVII wieku kompas okrętowy, kotwice oraz broń z różnych zakątków Europy. Turyści odwiedzający Muzeum Oręża Polskiego mają okazję podziwiać repliki samolotów, czołgów i wozów pancernych, a także największą w całym kraju kolekcję mundurów. 

Miasto Myszy – unikatowy świat gryzoni
Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, jak Miasto Myszy w Kołobrzegu. W kompleksie znajduje się ponad 500 myszy, które mają rozmaite umaszczenie i reprezentują różne rasy. Mysie nory są tutaj rozmieszczone w najróżniejszych sceneriach – od baśniowej krainy, przez wystrój tropikalny, aż po kosmiczne pawilony z lampami UV. Miasto Myszy pozwala nie tylko obserwować te gryzonie i przełamać stereotypy na ich temat, ale również poznać ciekawostki na temat ich życia. Kompleks został urządzony tak, aby zapewnić doskonałą zabawę dzieciom, ale też zrobić wrażenie na dorosłych odwiedzających. Stanowi więc idealne połączenie dla rodzin z dziećmi, które chcą spędzić razem czas, dobrze się bawić i poznać interesujące fakty o małych gryzoniach. 

Ukryta Kraina – magia w zasięgu ręki
Ukryta Kraina to nietypowa wystawa kulturalna dla dzieci, znajdująca się z pobliżu Portu Pasażerskiego. Osoby odwiedzające kompleks otrzymują magiczne różdżki, za pomocą których mogą samodzielnie odkrywać niespodzianki czekające w każdym zakamarku przestrzeni liczącej ponad 400 metrów kwadratowych. Na miejscu dzieci mogą połączyć zabawę z nauką obejmującą wiedzę ogólną i ciekawostki z różnych dziedzin, a pomagają im w tym pocieszny Pan Wiewiór, krokodyl Zębuś i całe zastępy skrzatów, wróżek czy krasnoludków. Ukryta Kraina to miejsce, w którym rozrywka i dobra zabawa w rodzinnym gronie z powodzeniem łączą się z przyswajaniem wiedzy, a nawet konfrontacją z własnymi lękami. [h2]Katedra w Kołobrzegu – perła średniowiecza

Katedra w Kołobrzegu
Katedra w Kołobrzegu powstała w XIV wieku i jest jednym z ważniejszych symboli miasta. Świątynia została w wielkim stopniu zniszczona podczas drugiej wojny światowej, kiedy bezpowrotnie przepadły liczne dzieła i dewocjonalia z poprzednich epok. W środku wciąż jednak można z bliska zobaczyć liczne obrazy, krucyfiksy i płaskorzeźbę „Ostatnia Wieczerza”. Do największych skarbów katedry należą trzy ołtarze wykonane z drewna w XV i XVI wieku, siedmioramienny świecznik z pierwszej połowy XIV wieku, a także chrzcielnica z 1355 roku, którą z brązu odlał miejscowy rzemieślnik, Jan Alart. Jest to najstarsza metalowa chrzcielnica na całym Pomorzu Zachodnim i imponujące dzieło sztuki, które zachwyca szczegółowymi płaskorzeźbami, ukazującymi sceny z życia Jezusa Chrystusa. Katedra rocznie przyciąga tłumy turystów, którzy chcą ją zobaczyć niezależnie od poglądów religijnych. 

Muzeum 6D – zwiedzanie z użyciem wszystkich zmysłów
Muzeum 6D w Kołobrzegu to unikat na skalę europejską. Z jednej strony muzeum rzeczywiście jest miejscem, w którym można poznać historię, kulturę oraz sztukę regionu. Z drugiej strony miejsce to gwarantuje doskonałą zabawę zarówno dzieciom, jak i ich dorosłym opiekunom. Tutejsze wystawy nijak mają się do standardowych ekspozycji muzealnych, na które można tylko patrzeć z zachowaniem odpowiedniej odległości. Tutaj odkrywa się historię za pomocą wszystkich zmysłów, a interakcja z elementami wystaw jest jak najbardziej wskazana. Na terenie kompleksu można poczuć zapach morskiej bryzy, a cały metraż wypełniają głosy mew, szum morza i inne dźwięki. Goście muzeum mogą się czuć zaproszeni na maszopską uroczystość, podczas której odkryją, jak przebiega biesiada w gronie rybaków, a także poznać mnóstwo niesamowitych legend i historii. 

Baszta lontowa – budowla z historią
Baszta lontowa w Kołobrzegu powstała w XIV wieku i pierwotnie była elementem murów miejskich. W tamtych czasach tuż obok znajdowała się fosa stanowiąca dodatkową ochronę. Na przestrzeni lat budynek ten pełnił różne funkcje – znajdowała się tutaj siedziba informacji turystycznej, dom noclegowy czy kawiarnia. Warto jednak zaznaczyć, że żaden konflikt zbrojny na przestrzeni wieków nie doprowadził do zniszczenia oryginalnej konstrukcji, dlatego do dziś turyści mogą podziwiać obiekt, który powstał w średniowieczu. Jest to jedna z tych atrakcji, których nie wolno pominąć, będąc w Kołobrzegu, ponieważ nierozerwalnie łączy się z niesamowitą historią miasta.

Kołobrzeg – miasto pełne atrakcji dla dzieci i nie tylko przez cały rok
Nie ma wątpliwości, że w sezonie letnim Kołobrzeg przeżywa oblężenie turystów, którzy szukają relaksu w pięknych okolicznościach, ciekawych szlaków turystycznych czy aktywnego wypoczynku na łonie natury. Z kolei odwiedzanie miasta poza okresem wakacyjnym może bardziej odpowiadać tym, którzy nie przepadają za tłumami, długim czekaniem na zamówione w restauracjach dania i którym nie zależy na spędzaniu całych dni na plaży. Jak się okazuje miasto oferuje szeroką gamę atrakcji dla każdej z tych grup. Cyklicznie odbywają się tutaj ciekawe wydarzenia kulturalne i zabawy na plażach. Liczne zabytki, parki rozrywki, interaktywne muzea i stałe wystawy to doskonała alternatywa na wycieczki w okresie jesiennym czy zimowym. 

Niezależnie od pogody w Kołobrzegu turyści zawsze mogą świetnie się bawić, poszerzać swoją wiedzę i spędzać rodzinny urlop w produktywny sposób.

Booking.com