Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Dźwirzyno – mała miejscowość 12km od Kołobrzegu.

Rate this post

Letniskowa miejscowość Dźwirzyno położone w odległości 12 km od Kołobrzegu jest bardzo lubianym miejscem przez turystów. Położona jednocześnie nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Resko Przymorskie miejscowość gwarantuje spokój i udany wypoczynek w otoczeniu nadmorskiej przyrody. Miękki piasek i czysta woda powodują, że plaża w Dźwirzynie ma wręcz modelowy wygląd na polskim Wybrzeżu. Dlaczego warto wybrać Dźwirzyno jako miejsce na wakacyjny wyjazd nad morze z dziećmi i jakie są najbliżej położone tej miejscowości atrakcje dla dzieci?

Krótka historia Dźwirzyna

Historia tej miejscowości sięga jeszcze czasów średniowiecznych, choć tereny te nie były jeszcze wtedy nazywane Dźwirzynem. Obszar należał pierwotnie do klasztoru premonstratensów w Białobokach koło Trzebiatowa, od którego odkupił go rycerzy Przybysław, książęcy podkomorzy. W źródłach pisanych dopiero w 1287 roku została wymieniona nazwa portu Rega, leżącego w pobliżu dzisiejszego Dźwirzyna. Szybki rozwój portu nastąpił zaś w pierwszej połowie XIV wieku, dzięki kolejnym przywilejom nadawanym przez książąt pomorskich. Od połowy XVI w. osada zyskała natomiast nazwę niemiecką Treptowschen Tip, oznaczającą kanał, głębię. Nazwa Dźwirzyno została natomiast odtworzona z prasłowiańskiego określenia dopiero po 1945 r. i urzędowo wprowadzona w 1947 r. W latach 1974-2005 Dźwirzyno uznano za miejscowość pozwalającą na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego w przypadkach chorób narządów ruchu, układu oddechowego wieku dziecięcego oraz wydzielania wewnętrznego i przemiany materii u dzieci.

Turystyczne zalety Dźwirzyna

W Dźwirzynie nie tylko można wypoczywać na plaży, ale również nad jeziorem Resko Przymorskie, gdzie goście odwiedzający tę miejscowość chętnie wędkują czy uprawiają sporty wodne. Obszerna baza wypoczynkowo-turystyczna w miejscowości powoduje, że można tu znaleźć nocleg zarówno w ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach, w kwaterach prywatnych czy hotelach. W położonym tutaj hotelu Senator można korzystać z otwartego dla gości z zewnątrz basenu krytego sportowego oraz rekreacyjnego, a także szeregu saun czy kręgielni w razie niższych temperatur zniechęcających do kąpieli w morzu. W ośrodku Bałtyk znajduje się natomiast odkryty basen, również otwarty dla gości z zewnątrz. Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie przygotowało natomiast szereg miejsc pozwalających na aktywne spędzanie czasu, m.in. korty do tenisa ziemnego, kort do badmintona, boisko do siatkówki i koszykówki oraz piłki nożnej, minigolf, siłownię zewnętrzną i plac zabaw dla dzieci.

Atrakcje w pobliżu Dźwirzyna – odwiedź Kołobrzeg

W pobliżu Dźwirzyna znajduje się niewielka miejscowość Grzybowo, w którego zatoce znajduje się obfita żyła bałtyckiego złota, czyli bursztynu. Nazywany także jantarem, ambrem czy elektrum bursztyn to od lat ulubiona pamiątka z wakacji, tym więcej warta, jeśli znajdziemy go samodzielnie. Na wycieczkę z Dźwirzyna można wybrać się tutaj rowerem o poranku, kiedy w czasie spaceru po plaży, między glonami i muszelkami trafiają się niewielkie bryłki bursztynów.

Wycieczkę rowerową można również urządzić sobie do Kołobrzegu oddalonego od Dźwirzyna o 12 km. Największe miasto uzdrowiskowe w tym rejonie polskiego Wybrzeża ma nie tylko piękne, obszerne i piaszczyste plaże, ale również sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Obowiązkowa wizyta na kołobrzeskim, żelbetonowym molo daje okazję do wypicia kawy i zjedzenia pysznych lodów w kawiarni otwartej po remoncie w 2014 na jego końcu. Nieopodal znajduje się kolejny punkt obowiązkowy do zwiedzania, jakim jest zabytkowa latarnia morska, z której tarasu widokowego rozciąga się imponująca panorama na porty kołobrzeskie i samo miasto.

Jeśli wybierasz się z dziećmi do Dźwirzyna, to koniecznie musisz odwiedzić Kołobrzeg. Właśnie w Kołobrzegu znajdziesz liczne atrakcje dla dzieci. Najmłodsi zafascynowani życiem sympatycznych gryzoni mogą spędzić długie godziny na ich podglądaniu w Mieście Myszy, zlokalizowanym w podziemiach budynku dawnego Kapitanatu Morskiego. Ok. 500 myszek żyje tu w specjalnie stworzonych dla nich fantazyjnych krainach tematycznych, jak zimowe krajobrazy, tropiki czy kosmos. Z Ukrytej Krainy, mieszczącej się przy ulicy Towarowej, tuż przy Restauracji Pod Winogronami, trudno wyciągnąć dzieci zachwycone możliwością samodzielnego ożywiania fragmentów wystawy czarodziejską różdżką, którą otrzymują tuż przy wejściu. Spotkają one tutaj tak oryginalne postacie, jak Pani Mysz – zapraszająca swoich gości na herbatkę, Pan Wiewiór – wielbiciel masła orzechowego czy Dzika Małpka, płatająca niezliczone figle. Natomiast Muzeum 6D – Maszoperia w nowoczesny sposób przedstawia życie codzienne i tradycje Maszopów – kaszubskich rybaków wspólnie wypływających na połowy, zmagających się z morzem i dzielących się zyskiem. To muzeum inne niż tradycyjne placówki tego typu, zachęca dzieci do dotykania eksponatów, głośnych okrzyków i wyrażania swoich opinii, a przy okazji przybliża im całkiem solidną dawkę wiedzy z historii polskiego Wybrzeża. A wszystko to w innowacyjny sposób, pobudzający wszystkie nasze zmysły. 

Booking.com