Dziecko zachorowało na wakacjach – praktyczne porady.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wypoczynek nad morzem, czy w górach, w hotelu, czy na campingu, w parku rozrywki, czy na samodzielnie wymyślonej wycieczce rowerowej zawsze powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci i być zapobiegawczy. Często mając malutkie dzieci chuchamy na nie i dmuchamy jednak, gdy nieco dorosną odpuszczamy sobie i liczymy, że samo o siebie zadba. Tymczasem zasady bezpieczeństwa – szczególnie na wakacjach, powinny być stale egzekwowane, by nasz wypoczynek był udany. Choroby dzieci w trakcie wakacji mogą być bardzo uciążliwe jednak przy odrobienie organizacji i sprytu wcale nie muszą aż tak bardzo zaburzać wypoczynku.
Jak dbać o przeziębione dziecko nie tracąc wakacji?
Wakacje, które głównie polegają na korzystaniu z atrakcji w hotelu to najłatwiejsze środowisko, do opiekowania się chorym dzieckiem. Każdy z rodziców wymiennie może odbywać swoje dyżury przy maluchu, a drugi w tym czasie może korzystać z atrakcji. Rodzice w takim przypadki praktycznie w ogóle nie tracą wakacji, bo w pełni mogą korzystać ze wszystkiego co jest dostępne w hotelu. Maluch natomiast niestety musi leżeć i wypoczywać zamiast pływać w basenie i biegać na placu zabaw, ale rodzic który akurat zajmuje się chorym dzieckiem może mu na różne sposoby ten czas uatrakcyjnić. Wspólne oglądanie bajek w telewizorze, czytanie bajek, malowanie, przytulanie, wspieranie na duchu. Gdy dziecko nieco lepiej się czuje i zwalczyło gorączkę możemy chodzić z nim na spacery i korzystać z niektórych hotelowych atrakcji.
By nasze dziecko poczuło się lepiej konieczne są leki. Szukanie apteki w nieznanym dla nas miejscu, w dodatku często o niestandardowych porach (na przykład w niedzielę wieczorem) może być bardzo kłopotliwe. Całodobowe apteki są dostępne tylko w większych miastach, także możliwe, że w miejscowości, gdzie przebywamy w ogóle nie będzie otwartej apteki. Najlepszym rozwiązaniem, na tego typu przypadki jest wożenie leków ze sobą. Każda przezorna mama powinna mieć lekarstwo na gorączkę i kilka innych sprawdzonych leków, które w chwili przeziębienia naszego dziecka zawsze nam się przydają. Jeśli dziecko zazwyczaj w trakcie choroby ma mnóstwo kataru, a nie umie jeszcze wydmuchiwać nosa, przyda się gruszka do ociągania wydzielin. Jeśli dziecko ma tendencje do uporczywego kaszlu w nocy, przyda się lek hamujący kaszel nocny.
Chwile z chorym dzieckiem na wakacjach nie muszą być straszne. To momenty, w których możemy razem opiekować się swoim maleństwem, wspierać je i zacieśniać więzi.
Gdy dziecku nie poprawia się po kilku dniach warto skorzystać z porady lekarza. Pamiętajmy, że w każdym miejscu na wakacjach w Polsce przysługuje nam prawo do wizyty. Nie musimy się krępować i czuć zobowiązani. Wystarczy wejść i poprosić o pomoc w dowolnej przychodni.
Zdrowie dziecka na wakacjach – krótki poradnik.
1. Zawsze zapakuj ze sobą na wyjazd leki, które zwykle stosujesz w przeziębieniach swojego dziecka. Masz pewność, że nie jest na nie uczulone oraz że działają.
2. Na każdą wycieczkę po plaży, do lasu, rowerową, pieszą czy statkiem – zawsze bezwzględnie noś ze sobą octenisept. To płyn odkażający wszelkie rany, który można stosować także na śluzówkach, nie podrażnia i nie szczypie. Przydaje się na przykład, gdy dziecko rozetnie sobie skórę niefortunnie stając na muszli, w zadrapaniach, a nawet ukąszeniach komarów, czy kleszczy. Kilka pierwszych minut po powstaniu rany zaważy na tym, czy dziecku dostanie zakażenia, czy nie.
3. Postaraj się nauczyć swoje dziecko, by korzystając z wszelkiego rodzaju atrakcji jak: aqua parki, sale zabaw, restauracja, place zabaw, plaża itp., nie dotykało brudnymi rączkami oczu, ust, uszu i nosa. To są główne drogi zarażania się wirusami i bakteriami. W miejscach, gdzie bawi się dużo dzieci jest zazwyczaj mnóstwo wszelkiego rodzaju zarazków. Bardzo pomocny jest żel antybakteryjny – warto odkazić ręce naszego malucha co jakiś czas.
4. Choroba dziecka nie musi oznaczać końca wakacji. Zamiast się denerwować, że nie zrealizujesz wszystkich planów zgodnie z terminarzem, zmień je dostosowując do opieki nad dzieckiem. Wspólna zabawa w trakcie doglądania malucha zacieśni wasze więzi i może być ważniejsza niż wszelkie atrakcje, które was ominęły.
5. Bez wyrzutów korzystaj z pomocy lekarza na wakacjach. Masz do tego pełne prawo, gdziekolwiek się znajdujesz.
6. Długa podróż może u dziecka spowodować różne perturbacje żołądkowe. Dbaj o to, by karmić je zdrowo i lekkostrawnie, a maluch nie będzie miał problemów z zatwardzeniem.
Nie bójmy się chorób dzieci na wakacjach, często można sobie z nimi poradzić nie tracąc radości z odpoczynku.