Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? Jak fotografować smartfonem na wakacjach?

Rate this post

Robienie zdjęć telefonem to czynność, którą lubi każdy z nas. Obecnie smartfonami możemy wykonywać nawet profesjonalne fotografie bez kupowania drogiego sprzętu czy noszenia go w specjalnych torbach z wieloma statywami itp. Wielu z nas nie zna się jednak profesjonalnie na robieniu zdjęć i nie potrafi ustawiać poszczególnych parametrów czy wykonawcy profesjonalnych ujęć. Aby zrobić bardzo dobre zdjęcie smartfonem, nie trzeba jednak być profesjonalistą.

Poniżej prezentujemy sześć podpowiedzi i przydatnych wskazówek, które pomogą prosto i łatwo wykonać dobre zdjęcie telefonem.

Zadbaj o aparat w telefonie

Pierwszą podpowiedzią, która pomoże nam robić lepszej jakości zdjęcia, jest to, aby zadbać o sam aparat w smartfonie. Najczęściej nie myślimy o nim ani przy robieniu zdjęć, ani przy użytkowaniu telefonu. Aparat tak jak każdy inny element telefonu musi być sprawny oraz odpowiednio przygotowany do swojej pracy. Musimy zatem przed wykonaniem zdjęcia np. wyczyścić obiektyw. Przeważnie są one wykonane ze specjalnych materiałów, ale mimo to obiektyw może być zabrudzony. Warto użyć do tego celu chusteczki higienicznej lub materiału do czyszczenia okularów. Przed wykonaniem zdjęcia warto też wejść w ustawienia aparatu oraz sprawdzić, czy ma on wybraną najwyższą rozdzielczość. Możemy też ustawić już automatyczny tryb robienia zdjęć, oraz lokalizacje gdzie mają zapisywać się fotografie np. na karcie pamięci.

Kadr

Drugą podpowiedzią, która jest bardzo cenna, jest odpowiednie kadrowanie zdjęć. O ile kwestie ustawień czy balansu kolorów możemy pominąć, gdyż da się je w pewnym stopniu naprawić w późniejszym czasie, o tyle kadr musi być odpowiedni podczas wykonywania zdjęcia. W tym celu należy objąć cały widok, który chcemy uwiecznić w taki sposób, aby nie miał on uciętych elementów np. dachów. Kadr musi być również prosty pod względem linii poziomej i pionowej. W razie wykonania krzywego zdjęcia, możemy wykadrować obraz np. na komputerze, ale kosztem obcięcia jego skrajnych elementów. Pomocna w tej kwestii może być stabilizacja obrazu i włączenie jej, jeśli opcja ta nie włączy się samodzielnie automatycznie. Pewnego rodzaju podpowiedzią może być również wykonywanie nieco większego kadru, a w późniejszym czasie podczas obróbki docinanie zdjęcia jego docinanie. Zdecydowanie lepiej zrobić jest zdjęcie w zbyt dużej perspektywie aniżeli w zbyt małej.

Automatyczne ustawienia

Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami i nie wiemy, do czego służy ustawienie czasu migawki czy przesłony, warto zdać się na aparat i pozostawić mu te parametry do wyboru. Obecnie aparaty w telefonach posiadają zaawansowane oprogramowanie, które samodzielnie potrafi wykryć warunki i dostosować aparat do nich. Z pewnością będąc przeciętymi użytkownikami telefonów, nie ustawimy lepiej ustawień aparatu niż on sam. Najczęściej automatyczny tryb robienia zdjęć możemy ustawić na głównym ekranie podglądu, bez wchodzenia do ustawień wybierając “A”, “Auto” lub “Automatyczny”. Wykonując zdjęcia w takim trybie, wykonamy je w bardzo dobrej formie lub przynajmniej w średniej jakości. W zdecydowanej większości przypadków nie ma to zbyt wielkiego znaczenia, gdyż fotografie obrabiać będziemy na komputerze. Tryb automatyczny będzie jednak dużo lepszy od samodzielnego ustawienia parametrów, gdyż będzie posiadał wypośrodkowane parametry, które łatwo będzie korygować. Jeśli samodzielnie ustawimy jeden z parametrów np. czas migawki maksymalnie źle, jego skorygowanie będzie bardzo trudne lub niemożliwe podczas obróbki zdjęcia.

Zoom cyfrowy i automatyczny flash

Kolejnymi kwestiami, które będziemy umieć ustawić jako użytkownicy smartfonów, jest zoom i flesz. Są to dwa najpopularniejsze ustawienia aparatu w telefonie, z którymi każdy miał styczność. Zoom to przybliżenie kadru, a flesz to inaczej lampa błyskowa. Zoom dzieli się na dwa rodzaje — optyczny i cyfrowy. Zoom optyczny jest korekcją fizycznych soczewek w aparacie, a cyfrowy powiększeniem zdjęć na matrycy. Zoom optyczny nie obniża jakości zdjęcia, a cyfrowy już tak. Jeśli zatem robimy zdjęcie, nie powinniśmy używać zoomu cyfrowego. Najczęściej zoom jest sterowany poprzez przycisk głośności w trybie robienia zdjęć i często manipulujemy nim. Po przejściu z zoomu optycznego na cyfrowy powinna pojawiać się nam na ekranie taka informacja, a my powinniśmy powrócić do wcześniejszego — oddalonego optycznego zbliżenia. Na podobnej zasadzie działa lampa błyskowa. Jej również nie powinniśmy ustawiać samodzielnie oraz manipulować nią. Aparat w trybie automatycznym sam dobierze odpowiednie ustawienia i jeśli zajdzie taka potrzeba skorzysta z flesza. W niektórych przypadkach robiąc to samodzielnie, możemy prześwietlić zdjęcie i dostarczy mu zbyt dużej ilości światła lub np. jak na stadionie, mała lampa błyskowa nie zrobi różnicy, a szybciej wypotrzebuje baterie w telefonie.

Bank energii

Cenną i przydatną wskazówką podczas robienia zdjęć smartfonem, szczególnie jeśli udajemy się na sesję zdjęciową, jest zadbanie o odpowiedni poziom baterii. Niektóre smartfony mogą w iście ekspresowym tempie zużywać ją z baterii, co może skończyć się przedwczesnym zakończeniem sesji. Aby temu zapobiec przed wyjściem z domu, należy naładować do pełna baterie telefonu oraz zadbać o przenośny bank energii. Powerbanki są obecnie tanie i ogólnodostępne. Mogą jednak przedłużyć znacznie naszą sesję i pomóc zrobić nam wiele dobrych zdjęć.

Retusz na komputerze

Ostatnim krokiem — zwieńczeniem robienia zdjęć jest ich retusz na komputerze. Fotografie należy zgrać na komputer oraz odpowiednio obrobić, aby prezentowały się niezwykle korzystnie. W sieci istnieje wiele darmowych programów, które również działają w pełni automatycznie. Praca na nich polega jedynie na wyborze filtrów jak np. przy dodawaniu zdjęcia na Instagrama czy odpowiednim kadrowaniu fotografii. W tego typu programach nie będziemy musieli samodzielnie ustawiać wszystkich parametrów, a będziemy mogli zdać się na gotowe efekty czy ustawienia, wybierając je jednym kliknięciem myszy. Sekretem robienia zdjęć smartfonem przez osoby nieznające się na fotografii jest właśnie wykonanie poprawnego zdjęcia oraz jego retusz w programie komputerowym. Sztuczna inteligencja z poprawnego zdjęcia będzie potrafiła stworzyć naprawdę bardzo efektowny obraz, a jedyne co musimy dostarczyć programowi to równe i poprawne wykonane zdjęcie.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych smartfonem marki Apple – Iphone 11 Pro Max na kołobrzeskich plażach.

Cudowny Kołobrzeg to zawsze idealna opcja na wakacje i urlop z dziećmi. Poza plażami znajdziecie również w Kołobrzegu wiele atrakcji dla dzieci.

Nie zapomnijcie zabrać swojego smartfona na spacer po kołobrzeskiej plaży i zróbcie przepiękne zdjęcia, które pozostaną na długo pamiątką z nad morza!

Booking.com