Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Jeziora w okolicy Kołobrzegu. Gdzie się wybrać z dziećmi?

Rate this post

Jeziora w okolicy Kołobrzegu

Niekiedy turyści odwiedzający Kołobrzeg zapominają o zwiedzaniu okolic tego miasta. Nie tylko w centrum i na plaży znajdują się atrakcje. Niedaleko Kołobrzegu jest kilka pięknych jezior, na których czeka nas sporo rozrywek. Sporty wodne stają się w Polce coraz bardziej popularne. Czy jadąc do miejscowości nadmorskiej warto odwiedzać też pobliskie jeziora? Przekonajcie się sami.

Jeziora w pobliżu Kołobrzegu.

Największym i najpiękniejszym jeziorem na tym terenie, bez wątpienia jest Resko Przymorskie znajdujące się około osiemnastu kilometrów od Kołobrzegu. To zaledwie pół godziny drogi samochodem. Jezioro Resko Przymorskie niegdyś było zatoką morską. Dziś jednak oddzielone jest od morza mierzeją o szerokości około trzystu metrów. Jest to jezioro utworzone na kryptodepresji. Jego powierzchnia wynosi około sześciuset hektarów, co daje sporą przestrzeń do uprawiania sportów wodnych. Obszar w około jeziora jest lęgowiskiem wielu ptaków wodno – błotnych. Spotykanych jest tu też dużo ptaków blaszkodziobych, co stało się powodem odwiedzania tego miejsca przez fascynatów ornitologii. Zaobserwowano tu nawet kilka gatunków ptaków zagrożonych wyginięcie.

Jezioro Kamienica koło Kołobrzegu położone jest niecałe trzydzieści kilometrów od Kołobrzegu w miejscowości Dargocice. To jezioro rynnowe, przepływowe, z którego wypływa rzeka Błotnica. Powierzchnia zwierciadła, to około siedemdziesiąt hektarów. Maksymalna głębokość tego jeziora, to aż dwanaście metrów, a średnia głębokość wynosi około sześciu metrów.

Jezioro Gościno położone jest niecałe dwadzieścia kilometrów od Kołobrzegu w gminie Gościno. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi około trzynastu hektarów. To nie wielkie jezioro, jednak urokliwe, gdzie można wyciszyć się i spędzić miło wakacyjny dzień.

Jezioro Stojkowo, położone jest zaledwie paręnaście kilometrów od Kołobrzegu w miejscowości Stojkowo. Jezioro ma około osiemnastu hektarów powierzchni lustra wody i kilka małych wysepek. Teren w około jeziora porośnięty jest lasami, gdzie znajduje się mnóstwo grzybów, a samo jezioro jest mekką dla wędkarzy.

Atrakcje na jeziorach w pobliżu Kołobrzegu.

Jezioro Resko Przymorskie, to prawdziwy raj dla sportów wodnych, gdzie używa się siły wiatru i wioseł. Można tu uprawiać windsurfing, pływać łodzią, kajakami i rowerkami wodnymi. Blisko jeziora znajduje się wypożyczalnia sprzętu do pływania po jeziorze oraz przystań.
Resko Przymorskie jest uwielbianym miejscem przez wędkarzy. Cicha i spokojna atmosfera sprzyja udanym połową i chociaż ostatnimi laty wędkarze narzekają tu na wyrybienie, to prawdziwych pasjonatów rybołówstwa tu nie brakuje. Można tu złowić takie gatunki jak węgorze, liny, płocie, sandacze, leszcze, czy szczupaki.

Jezioro Kamienica, ma czyste wody, odnowioną i odrestaurowaną plażę, która cieszy się niezwykłą popularnością. Piękne kąpielisko, które w sezonie jest strzeżone przez ratownika, to świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Obowiązuje tu zakaz poruszania się po jeziorze wszelkiego rodzaju pojazdami i łodziami napędzanymi spalinowo, co oczywiście ogranicza możliwości uprawiania niektórych sportów wodnych, jednak sprzyja utrzymaniu cichej i spokojnej enklawy dla miłośników pływania wpław. Jest to popularne miejsce do wędkowania i spacerów w okolicznych lasach. Znajdują się tu niewielkie ośrodki wypoczynkowe oraz kempingi, także można przyjechać z rodziną na dłużej.

Nad Jeziorem Stojkowo można prawdziwie wypocząć od zgiełku miasta. Znajdują się tu ciche porośnięte lasem tereny, gdzie można wynająć domek, są pola namiotowe i campingowe. Turyści uwielbiają to miejsce, gdyż mogą zwiedzać Kołobrzeg, a jednocześnie mieszkać poza miastem. Wędkarze co roku licznie tu przybywają, gdyż jest tu cicho, spokojne, a jezioro jest bardzo zarybione. Znajdują się tu liczne gatunki ryb takie jak: amury, liny, okonie, płocie, karasie, węgorze, leszcze i uwielbiane przez wędkarzy ogromne kilku kilogramowe karpie. Jezioro słynie z obecności tu wielkich amurów, te dorastają nawet do kilkunastu, lub czasami dwudziestu kilogramów. Cały teren jeziora jest ogrodzony, znajdują się tu sanitariaty, domki do wynajęcia oraz łodzie którymi można wypływać na połów.

Kilka jezior w około Kołobrzegu sprawia, że nie patrzymy na to miasto wyłącznie przez pryzmat nadmorskiego kurortu. Wielu amatorów łowienia ryb przyjeżdża tu co roku na swoje łowy, potem chwalą się zdobytymi okazami. Amatorzy sportów wodnych niekiedy wolą uprawiać je na spokojniejszych wodach jeziora, niż na wzburzonym morzu. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z niektórymi sportami wodnymi warto przećwiczyć sobie technikę najpierw na jeziorze, a dopiero po nabraniu odrobiny doświadczenie wybrać się nad Bałtyk. Turyści, którzy nie lubią przyjeżdżać do Kołobrzegu w sezonie ze względu na tłumny gwar, mają cudowną alternatywę osiedlenia się w okolicznych wsiach, najlepiej nad jeziorem. Wówczas wieczorami będą mogli wypoczywać w samotności, a za dnia zwiedzać Kołobrzeg w pełni sił.

Booking.com