Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Kategoryzacja hoteli – gdzie spać? Co wybrać w Kołobrzegu?

Rate this post

Na czym polega system kategoryzacji hoteli, czyli popularne gwiazdki przyznawane poszczególnym obiektom? Mają one za zadanie ujednolicić standardy, których goście mogą spodziewać się w hotelach, niezależnie od miejsca, w jakie się wybierają. W ten sposób określa się standard oraz wyposażenie pokoi, funkcjonowanie gastronomii oraz dostępność dodatkowych usług. Warto wiedzieć, że sieci hotelowe mają również określone własne wymogi dla poszczególnych kategorii obiektów swoich marek, ale są one jedynie uzupełnieniem ogólnych obowiązujących przepisów krajowych. Czego więc możemy oczekiwać w hotelach z poszczególną liczbą gwiazdek i jakie hotele dobrej klasy warto wybrać wybierając się do Kołobrzegu?

Za co hotele otrzymują gwiazdki?

Liczba gwiazdek, jaka jest przyznawana hotelom, może wynosić od 1 do maksymalnie 5. Warto wiedzieć również, że nazwa „hotel” jest zastrzeżona i mogą ją otrzymać jedynie obiekty podlegające skategoryzowaniu i kontrolowane przez Urząd Marszałkowski. Kontrolerzy sprawdzają nie tylko wymogi w zakresie wyposażenie oraz zakresu świadczonych usług, ale również stan zużycia lub uszkodzenia elementów wyposażenie. Dlatego też po kontrolach zdarza się często, że hotel traci lub zyskuje wyższą kategorię.

Czego można spodziewać się w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych?

W najbardziej luksusowych hotelach 5-gwiazdkowych możemy liczyć na najwyższy standard obsługi i wyposażenia. Hotele tego typu mają największe pokoje, 2-osobowy pokój bez łazienki, przedpokoju czy balkonu liczy aż 18 mkw. To również w hotelach tego typu oraz 4-gwiazdkowych znajdziemy apartamenty z salonem o pow. min. 25 mkw, z dodatkową toaletą oraz sypialnią z łazienką. Pokoje w hotelach z 4-5 gwiazdkami wyposażone są w minibary, sejf, zestawy do czyszczenia odzieży, obuwia oraz igielnik. Goście mogą kupić w nich gorące napoje przez całą dobę, a w łazience znajdą szlafrok i kapcie. Obowiązkowe jest również wyposażenie łazienki w suszarkę, a w hotelach 5-gwiazdkowych dodatkowo znajduje się w niej waga i telefon. W luksusowych hotelach najczęściej mamy do swojej dyspozycji wannę oraz prysznic oraz bezpłatne środki higieny osobistej, jak szczoteczka, pasta do zębów, krem oraz maszynka do golenia. W hotelach premium dodatkowo w łazience znajdziemy płyn do ust, pilniczek do paznokci czy podpaski. Ręczniki wymieniane są codziennie lub na życzenie gości.

Z usług dodatkowych, w hotelach posiadających od 3 do 5 gwiazdek, powinna funkcjonować restauracja oraz room service, czyli usługa podawania posiłków do pokoju. Obowiązkiem w tego typu obiektach jest także całodobowa praca recepcji obsługiwanej przez wykwalifikowanego recepcjonistę. W hotelach oznaczonych gwiazdkami 4-5 obowiązkowa jest też 24-godzinna usługa bagażowa, czyli dostarczenie oraz zabranie bagażu z pokoju gościa, udostępnianie prasy codziennej lub jej sprzedaż, a także usługi rekreacyjne: pływalnia, sauna, siłownia, solarium, masaże i wiele innych. Zapewniony jest również strzeżony parking lub garaż oraz usługa odwozu i przywozu samochodu z lub na parking.

Hotele 4- i 5-gwiazdkowe w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest miastem doskonale przygotowanym pod kątem przyjmowania gości z różnych stron świata i całej Polski. Wybierają się wraz z dziećmi nad morze szukamy najczęściej miejsc przyjaznych najmłodszym, w których dorośli również będą czuli się doskonale. Do takich obiektów w Kołobrzegu należy z pewnością 5-gwiazdkowy Hotel Aquarius Spa, który nie tylko ma w swojej ofercie szereg atrakcji dla dzieci, ale również Aquacenter będące wspaniałą strefą relaksu dla dorosłych i dzieci. Znajdziemy tu basen pływacki liczący 25 m, basen rekreacyjny z dyszami wodnymi, biczami, leżankami oraz „dziką rzeką”, a także brodzik dla dzieci z dostosowaną do ich wieku zjeżdżalnią. To jeden z bardziej cenionych i lubianych obiektów hotelowych w Kołobrzegu, w którym dzieci mogą cieszyć się również usługą room service i zjeść śniadanie w łóżku.

Innym atrakcyjnym hotelem 4-gwiazdkowym, zapewniającym swoim gościom pełen komfort, jest Shuum Boutique Wellness Hotel. Urządzony w wyjątkowo elegancki sposób hotel Shuum oferuje nie tylko możliwość skorzystania na miejscu z oferty spa i wellness, ale zaprasza również na wyjątkowe wyjazdy detoksykujące organizm czy turnusy z jogą, pozwalające na aktywny wypoczynek w ciszy i oddaleniu od codziennego pędu życia. Dodatkową przyjemnością jest w hotelu Shuum możliwość skorzystania z tutejszej restauracji, w której gotuje się w duchu zero waste, a szczególną wagę przykłada do pochodzenia warzyw i owoców z ekologicznych upraw, od regionalnych dostawców i zawsze sprawdzonych źródeł. W restauracji hotelowej organizowane są również wieczory, w trakcie których goście mają okazję degustować doskonałe wino, a jej praca jest od 2017 roku doceniana przez czapki przyznawane w przewodniku kulinarnym Gault&Millau Polska.

Szukasz hotelu w Kołobrzegu? Zobacz nasz artykuł Hotele w Kołobrzegu.

Booking.com