Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Morsowanie w Kołobrzegu. Jak zacząć morsować? Czy dzieci mogą morsować?

Rate this post

Morsowanie w Kołobrzegu

Kołobrzeg to jedna z większych stolic morsowania w Polsce. Na początku 2019 roku odbyła się tu siódma edycja „Światowego Festiwalu Morsowania” – to kolejny dowód na to, że Kołobrzeg przyciąga turystów przez cały rok. W zabawnych przebraniach, z uśmiechami na ustach do wody wskoczyło ponad tysiąc osób, w tym również dzieci. Impreza odbyła się na plaży centralnej tuż przy kołobrzeskim molo. Na tę szczególną imprezę przyjeżdżają uczestnicy zarówno z Polski, jak i z zagranicy po to, by świetnie się bawić, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie. Jednak, czy na pewno morsowanie jest aż tak zdrowe?

Czy dzieci mogą morsować?

Udowodniono, że zimno ma niezwykle pozytywny wpływ na organizm ludzi. Rozwinęło się kilka sposobów odbywania tak zwanej krioterapii. Można wchodzić do specjalnych niezwykle zimnych pomieszczeń, zamówić masaż lodem, albo po prostu zażywać regularnych krótkich kąpieli w lodowatej wodzie. Udowodniono, że morsowanie hartuje organizm, ludzie zażywający regularnych lodowatych kąpieli bardzo rzadko chorują, poprawia sprawność fizyczną, ujędrnia skórę, poprawia elastyczność skóry, poprawia samopoczucie. Wiele osób przyznało, że morsowanie pomogło im w różnego rodzaju chorobach immunologicznych. Duży wpływa ma również na naszą psychikę, gdyż wejście do bardzo zimnej wody na początku jest trudne. Gdy się przełamiemy, zbudujemy w sobie zdolność pokonywania własnej słabości, stajemy się silniejsi i bardziej pewni siebie.

Istnieje kilka przeciwwskazań do morsowania. Są to na przykład: różnego rodzaju choroby mózgu, padaczka, problemy sercowe, problemy z krążeniem, borelioza, nadciśnienie tętnicze, czy problemy ze stawami. Mając jakiekolwiek wątpliwości, czy możemy morsować, powinniśmy zapytać lekarza o zdanie, szczególnie jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki.

Doświadczenie dzisiejszych morsów pokazuje, że nie ma dolnej granicy wieku, od której można morsować. Niektóre źródła podają, że najlepiej zacząć od minimum czwartego roku życia inne, że od dziesiątego, jednak znane są też przypadki, gdzie mamy wchodziły do lodowatej wody z niemowlakami na rękach, a te świetnie się czuły. Także można wnioskować, że wiek nie jest przeciwwskazaniem. Warto jednak przed morsowaniem z dziećmi zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego, który oceni stan zdrowia dziecka i wypowie się czy to jest dobry moment na rozpoczęcie morsowania.

Panuje stereotyp, że ludzie uprawiający morsowanie zawsze są otyli, dlatego nie jest im zimno, bo chroni ich warstwa termoizolacyjna w postaci obfitej tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście wielu ludzi uprawiających ten sport jest otyła, gdyż po prostu próbowali znaleźć sposób na swoje choroby powodowane między innymi nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednak pojawiło się wielu młodych, szczupłych ludzi zażywających regularnie kąpiele w lodowatej wodzie. Chociaż nie są otyli nie mają wielkiego problemu z motywacją do kąpieli w lodowatej wodzie oraz świetnie radzą sobie z uczuciem chłodu. Mówią też, że uczucie, które towarzyszy im po wyjściu z wody jest wręcz uzależniające i przyjemne. Okazuje się, że obfita tkanka tłuszczowa wcale nie jest niezbędna do morsowania, tylko dobre, porządne przygotowanie przed wejściem do wody i po wyjściu.

Jak poprawnie przygotować się do morsowania?

Po podjęciu decyzji, że chcemy morsować, powinniśmy pojechać z osobą towarzyszącą, nad zbiornik wody zimą lub jesienią.
Powinniśmy zapakować ze sobą dwa ręczniki, dodatkową parę skarpet i bielizny, czapkę, rękawiczki, ciepłą herbatę i ciepło się ubrać.
Po dojechaniu nad zbiornik wody, do którego mamy wskoczyć powinniśmy zaopatrzyć się w lodołamacz (może być nim wzięta z domu łopata, kij znaleziony na miejscu – wszystko zależy od grubości lodu). Jeśli na zbiorniku nie ma lodu, to lodołamacz jest zbędny. Jeden ręcznik rozkładamy blisko zbiornika, będzie on służył do tego byśmy na nim stali, drugi złożony ma być w pogotowiu, byśmy mogli się nim szybko wytrzeć. Teraz czeka nas minimum dziesięciominutowa, porządna rozgrzewka. Jednak nie ma ona polegać na powolnym truchtaniu z miejsca na miejsce, a na szybkich wielokrotnych wymachach rąk i nóg, przysiadach, pompkach, biegu, sprincie, pajacykach i innych tego typu ulubionych ćwiczeniach, które pomogą nam dogłębnie rozgrzać kończyny i całe ciało. W trakcie rozgrzewki możemy stopniowo rozbierać się z poszczególnych warstw ubrań. Gdy jesteśmy już w samej bieliźnie, możemy wchodzić do wody. Pierwsze morsowanie powinno trwać zaledwie kilka sekund. Stopniowo będziemy je wydłużać. Każde wejście do wody powinno być w postawie wyprostowanej, z uśmiechem na twarzy, bez trzęsienia się i przystawania. Szybko, sprawnie zanurzamy się do szyi, po czym wychodzimy. Ręce, dłonie i głowa zawsze pozostają na wierzchu. Na dłoniach mamy ciepłe rękawiczki, a na głowie cały czas czapkę. Po wyjściu z wody szybko stajemy na ręcznik, wycieramy się, ubieramy i rozgrzewamy w ruchu przez co najmniej 10 minut. Po kilkunastu minutach możemy napić się odrobinę herbaty. Nie rezygnujmy z ciepłego ubrania się po morsowaniu, nawet jeśli nie jest nam zimno, gdyż uczucie wychłodzenia organizmu może nadejść nieco później. Powtarzajmy kąpiele dwa razy w tygodniu i cieszmy się zdrowiem, aż do późnej starości.

 

Dlaczego warto morsować w Kołobrzegu?

Morsowanie w Kołobrzegu na Światowym Festiwalu Morsowania niesie za sobą pewne konsekwencje. Poza typom prozdrowotnym wejściem, do lodowatej wody, trzeba się jeszcze świetnie bawić! Dobrą zabawę zapewnia chrzest morsów, pokazy surfingu, świetna muzyka, mnóstwo uśmiechniętych ludzi, gotowanie na plaży, bal morsów, na którym wybiera się króla i królową, a do tego jeszcze coroczne „Zimowe Mistrzostwa Polski Nordic Morsing”. Także pamiętajcie, jeśli chcecie po prostu morsować dla zdrowia, możecie to robić na dowolnej plaży Morza Bałtyckiego, od jesieni, aż do wiosny. Jeśli jednak chcecie się przy tym też świetnie bawić, to koniecznie trzeba przyjechać do Kołobrzegu.

 

Więcej informacji na temat morsowania w Kołobrzegu możecie znaleźć na stronie: http://www.morsowanie.kolobrzeg.pl

Booking.com