Gdzie w okolicy Kołobrzegu wybrać się na wycieczkę?
Środkowa część wybrzeża woj. zachodniopomorskiego to miejsce, które z roku na rok się rozwija, ale ciągle zachowuje też swój klimat z dawnych lat. Urzeka spokojem, szerokimi piaszczystymi plażami, wydmami porośniętymi sosnowym lasem, samym morzem i typowo nadmorskimi atrakcjami.
Ten rejon to jednak nie tylko morze i plaże, ale też sporo pięknych miejsc stworzonych ręką człowieka. Urokliwe miejscowości, ze swoją historyczną zabudową i zabytkami wysokiej klasy, potrafią zaskoczyć przybywających w to miejsce po raz pierwszy. A to nie koniec niespodzianek.
Ciekawymi miejscami, w których to wszystko będziemy mogli poczuć, są miejscowości Mrzeżyno, Trzebiatów i ich okolice wchodzące w skład gminy miejsko-wiejskiej Trzebiatów.
Mrzeżyno – mała miejscowość blisko Kołobrzegu
Mrzeżyno to niewielka osada, której stała liczba mieszkańców to niecałe 2 tysiące osób. Doskonale nada się, chociażby na rodzinne wakacje. Baza noclegowa daje szeroki wybór. Od pól namiotowych i karawaningowych, przez kwatery prywatne, domy wypoczynkowe po pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. W Mrzeżynie swoje ujście ma rzeka Rega, która rozdziela miejscowość na część zachodnią i wschodnią. Główna baza wypoczynkowa, noclegowa, gastronomiczna i rozrywkowa znajduje się po stronie wschodniej. Jest to związane z tym, że po stronie zachodniej znajduje się 36 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Kiedyś by wejść na stronę wschodnią, np. na znajdujące się tam osiedle wojskowe, należało posiadać przepustkę. Od wielu jednak lat dostęp do tamtejszych pięknych plaż i wysokich na 10 metrów wydm mają już wszyscy.
Przy ujściu rzeki znajduje się port z mariną dla 40 jachtów, z którego wypływają także kutry rybackie i statki wycieczkowe. Można też wziąć udział w morskiej wyprawie wędkarskiej. Tuż obok znajdują się lokale gastronomiczne ciągnące się wzdłuż portu, w których możemy spróbować m. in. złowionej przez miejscowych rybaków flądry, ale też wielu innych ryb i dań. W centrum miejscowości także znajdują się lokale gastronomiczne, piekarnia i sklepy, w których bezproblemowo zaopatrzymy się w żywność. Kupimy też oczywiście pamiątki. Części rozrywkowej też nie zabraknie. Latem możemy trafić na przeróżne występy, napić się piwa i zatańczyć przy muzyce granej na żywo i pograć w przeróżne gry. W Mrzeżynie działa także kino i (rozstawiane latem) wesołe miasteczko.
Jeśli chodzi o atrakcje w postaci zabudowy itp., to w Mrzeżynie znajduje się kościół z 1912 roku oraz pomnik Zaślubin Polski z morzem z roku 1945. Spragnieni jednak tego typu doznań nie będą rozczarowani. Zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem od Mrzeżyna zostaną one dostarczone w sporych ilościach.
Trzebiatów – urokliwe małe miasteczko oddalone 28 km od Kołobrzegu
O tym, że Trzebiatów dostarczy nam wiele ciekawych doznań, można przekonać się już ze sporej odległości od niego. Nad miastem góruje bowiem niesamowita budowla, a jest nią gotycki Kościół Mariacki pochodzący z XIV wieku. Jego wysokość wynosi 90 metrów, co w czasach średniowiecznych pozwalało mu na pełnienie funkcji latarni morskiej. Mimo tego, że jego oddalenie od morza wynosi około 10 kilometrów. Na wyposażeniu kościoła znajdują się m. in. dwa dzwony (XIV i XVI wiek) i XVIII-wieczne organy. Już sam kościół sprawia, że miasto jest warte odwiedzenia, ale na turystów czeka o wiele więcej.
Trzebiatów otrzymał prawa miejskie już w XIII wieku i wiele zabytków pochodzi właśnie z tamtego, czy też niewiele późniejszego okresu. W okresie tym nastąpiła rozbudowa szachownicowego układu ulic. Został on przebudowany po pożarze w XVII wieku, ale sam układ został zachowany. Podobnego losu nie uniknął też ratusz. Stojący obecnie pochodzi z samych początków XVIII wieku, z poprzedniego zachowały się fragmenty. Wokół rynku znajdują się odrestaurowane kamienice. Natomiast wokół miasta zachowały się resztki średniowiecznych murów obronnych wraz z perełką w postaci wieży z XIV wieku. Zwana Basztą Prochową z powodu funkcji, jaką pełniła lub Basztą Kaszaną z powodu miejskiej legendy. Ta mówi o przypadkowym upuszczeniu z niej misy z kaszą przez strażnika, prosto na głowę skradającego się pod nią przeciwnika, co zaalarmowało broniących i uratowało miasto. Na cześć tego wydarzenia pod koniec lipca każdego roku jest obchodzone Święto Kaszy, któremu towarzyszy wiele atrakcji.
Oprócz wspomnianego już kościoła w mieście pozostały też inne obiekty o pochodzeniu sakralnym, które powstały w podobnym okresie. Są nimi pochodzące z XIII i XIV wieku gotyckie kaplice szpitalne – Kaplica św. Ducha z XIII wieku (aktualnie świątynia prawosławna) Kaplica św. Jana z początku XIV wieku (aktualnie budynek mieszkalny) oraz Kaplica św. Gertrudy z końca XIV wieku (aktualnie cerkiew grekokatolicka).
Kolejnym ciekawym obiektem, którego historia sięga XII wieku, jest klasycystyczny pałac. Był on od tego czasu wielokrotnie przebudowywany. Jego historia zaczęła się od znajdującego się w tym miejscu grodu książęcego, klasztoru, a zakończyła (na ten moment) na pełnieniu funkcji ośrodka kultury. W międzyczasie pełnił funkcję zamku, koszar, a także biurową i mieszkalną.
Z innych miejsc i obiektów warto wspomnieć, chociażby o pochodzącym z XVIII wieku kościele św. Jana, budynkach dworców kolejowych – czynnym kolei normalnotorowej i nieczynnym wąskotorowej (linia zamknięta) – oraz stojącą w ich pobliżu wieżę ciśnień, a także o Królewskim Gaju, czyli o pozostałościach XIX-wiecznego parku miejskiego, które w tej chwili pełnią tę samą funkcję. Ciekawym obiektem jest też pochodząca z lat 20. XX wieku elektrownia wodna. Dociekliwy turysta znajdzie tych ciekawych miejsc o wiele więcej, np. w postaci zabytkowych domów i budynków przeróżnego przeznaczenia.
Wspomniano wcześniej o wędkarstwie. Należy dodać, że Trzebiatów, który leży nad rzeką Regą, jest znanym miejscem połowu troci i łososia (mówi się o nim z tego powodu nawet w relacjach TV), i że kilkanaście kilometrów od Trzebiatowa (a kilka kilometrów od Mrzeżyna) znajduje się też jezioro przybrzeżne Resko Przymorskie o powierzchni około 600 hektarów.
Jeśli szukasz Trzebiatów atrakcje dla dzieci to warto pomyśleć o odwiedzinach atrakcje w Kołobrzegu.
Kołobrzeg i okolice.
Jeśli chodzi o inne pobliskie tereny, to we wsi Nowielice, znajdującej się pomiędzy Trzebiatowem i Mrzeżynem, mieści się znana nie tylko lokalnie stadnina koni i klub LKS Dragon Nowielice, który wychował wielu olimpijczyków, w tym srebrnego medalistę z olimpiady w Moskwie Janusza Bobika. Miejscowość posiada ofertę noclegową.
W pobliskich miejscowościach znajdziemy także oferty agroturystyczne. Trzeba nadmienić, że okoliczne wsie także są ciekawe. Ich zabudowa, to często nadal niezmieniona zabudowa poniemiecka. Dotyczy to domów i budynków gospodarczych. Np. w znajdującej się obok Mrzeżyna wsi Trzebusz możemy zobaczyć zabudowania XIX wieczne, a także zbudowany na gotyckich fundamentach kościół z XV wieku z drewnianą wieżą z roku 1685.
Podsumowując, można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obojętnie czy woli spędzać czas na plaży, kąpielach w morzu i korzystaniu z turystyki bardziej stacjonarnej, czy preferuje bardziej aktywne formy spędzania czasu. Jeśli komuś byłoby to jednak mało, to o zaledwie 20 kilometrów i pół godziny jazdy od Mrzeżyna znajduje się Kołobrzeg, czyli także miejsce, które może stać się wymarzoną opcją na jednodniowy wypad ale najczęściej miasto jest wybierane przez rodziny na dłuższe wakacje z dziećmi.