Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Plaże w Kołobrzegu

Rate this post

Kołobrzeg – miasto plaży

Kołobrzeg to miejsce, które wielu z nas odwiedziło w przeszłości. Często siedząc w pracy, wracamy myślami do urokliwych ulic miasta, przyjemnych knajpek i restauracji, ale chyba najmilej wspominamy Kołobrzeskie plaże. Przyjemne jest przypominanie sobie takich wydarzeń, w których byliśmy szczęśliwi, temperatura wynosiła 25-30 stopni Celsjusza, słońce opalało i nagrzewało skórę, a następnie zimna woda polskiego morza ją ochładzała. Nie ważne czy ma się 60 lat i ostatni raz było się na plażach w Kołobrzegu 30 lat temu, czy ma się 15 i w tamtym roku byliśmy na kolonii, wspomnienia zdecydowanej większości z nas, z tym miejscem są pozytywne.
Chcielibyśmy teraz z tymi z was, którzy pamiętają te piaszczyste brzegi trochę powspominać, a tych, którzy tam nie byli zachęcić do rychłego odwiedzenia tego nadmorskiego miasta.

Plaża zachodnia w Kołobrzegu

Przegląd piaszczystych nadbrzeży przeznaczonych dla turystów, chcielibyśmy zacząć od zachodniej strony. W tym miejscu możemy znaleźć niezwykle czystą wodę jak na warunki Morza Bałtyckiego, jak również czystą plażę również niesamowicie schludną jak na polskie warunki. Zaletą plaży Zachodniej, którą trzeba wspomnieć, jest jej długość wynosząca 200 metrów. Stanowi to dobrą informację dla tych, którzy nie lubią bić się o miejsce na piasku, aby rozwinąć parawan. Na takiej powierzchni o wiele łatwiej będzie znaleźć miejsce dla siebie i swojej rodziny, czyli też dzieci, które ciężko nieraz zbudzić z samego rana. Miejsce to jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, co stanowi kolejny atut, ponieważ mimo że coraz więcej miejsc posiada infrastrukturę przyjazną takim osobom, to jednak dalej znajdziemy więcej takich lokacji, która jej nie posiadają. Takie pomocne niepełnosprawnym przedmioty infrastruktury plaży to np. specjalne podesty. Zachodnia plaża posiada na swoim terenie również przedmioty i miejsca infrastrukturalne, niezbędne z punktu widzenia każdego turysty, czyli: toalety, odpowiednie przebieralnie czy natryski. Osoby będące dalej nie do końca przekonane co do jakości i warunków panujących w tym miejscu, muszą wiedzieć, że ta Kołobrzeska plaża została odznaczona Błękitną Flagą. Jest to odznaczenie przyznawane od ponad 35 lat, przyznawane, kiedy kąpielisko bądź marina spełni 4 wymogi, które znajdują się na najwyższym poziomie. Jest to: jakość wody, zarządzanie środowiskowe, bezpieczeństwo, a także jakość usług, które są prowadzone na terenie tego turystycznego miejsca, a także coraz ważniejsze w dzisiejszych czasach działania na rzecz edukacji ekologicznej. Błękitna flaga jest programem międzynarodowym, który został rozpoczęty przez Foundation for Environmental Education – FEE, co po polsku tłumaczy się jako Fundacja EdukacjI Ekologicznej mająca swoją siedzibę w stolicy Danii, czyli Kopenhadze.
Wracając do naszej plaży, znajduję się ona w pobliżu takich atrakcji jak: pomnik rybaka i rybaczki w Kołobrzegu, oddziału Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego czy Portu Kołobrzeg. Do każdego z tych miejsc dzieli nas 2 do 2,5 km drogi od plaży. Z piaszczystego nadbrzeża mamy również bardzo blisko do wszelakiej ilości restauracji i barów, gdzie możemy smacznie spożyć posiłek. Plaża niestety znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie terenów wojskowych, co w wyjątkowych dniach bądź godzinach, może stanowić jej minus.

Plaża Główna w Kołobrzegu


Opuszczamy Plażę Zachodnią i przesuwamy się na wschód do Plaży Głównej. Jest to najbardziej znana i chyba najpopularniejsza plaża w Kołobrzegu. Jest to spowodowane tym, że posiada ona na swoim terenie molo, a także piasek, o kolorze bardziej złocistym i o większej sypkości. Spędzając tu czas mamy możliwość wypożyczenia leżaków, które pomogą na się odpowiednio położyć i opalić, a co za tym również idzie zrelaksować. W sezonie na plaży dzieci mają zapewnioną moc atrakcji. Organizowane są w tym czasie liczne zabawy, a także imprezy plenerowe, mające za cel dać rodzicom trochę wytchnienia, a organizatorom dobry zarobek. Minusem plaży jest brak przyzwolenia na wprowadzanie psów na teren obiektu. Częstym jest jednak, że psy można spotkać na plaży, w takim wypadku jest to minus dla ludzi poszukujących spokoju i wymagających braku obecności tych czworonogów. Jak wskazuje nazwa, główna plaża Kołobrzegu w pobliżu znajduje się wiele interesujących miejsc i atrakcji. Turystyczne atrakcje, które należy wymienić to Muzeum Figur Woskowych, Promenada, pomnik Zaślubin Polski z morzem, a także wyżej już wymienione molo w kształcie litery T. Molo ma długość 220 metrów i jest najbardziej odpowiednim miejscem do obejrzenia zachodu słońca. Tym, co chciałbym opisać szerzej, są wyjątkowe Kołobrzeskie Mariany. Są to przyciągające wzrok nie tylko dzieci figurki mew, które mają cechy ludzkie, zlokalizowane w kilku miejscach w Kołobrzegu w tym przy omawianej plaży. Nazwę wymyślił grafik Dariusz Jakubowski, którego inwencją było wykonanie zdjęć omawianych białych ptaków i ich przerobienie. Sama zaś nazwa powstała jako odpowiedź na pytanie brzmiące: Jak się nazywa samiec mewy? I tak powstała nazwa Mariany.

Plaża przy Kamiennym Szańcu

Ostatnią plażą znajdującą się w Kołobrzegu jest ta przy Kamiennym Szańcu. Jest to miejsce przez wielu uważane za najlepsze do wypoczynku nad morzem w Kołobrzegu. Widać to na licznych forach internetowych i blogach, gdzie plaża ta ma ocenę wyższą niż dwie wcześniej wymienione. Przyjeżdżający tu turyści z pewnością znajdą tu złocisty piasek i szeroką plażę. Chcąc znaleźć dobre lokum, z którego na plażę nie będzie daleko, nie powinniśmy mieć większych problemów, ponieważ w okolicy znajduje się apartamentów i domów wypoczynkowych, tylko czekających na przyjęcie turystów. W pobliżu nie ma tak wielu popularnych atrakcji, jak jest to, chociażby w przypadku Plaży Głównej, co nie znaczy jednak, że nie można znaleźć tu żadnych miejsc, w których można spędzić niezapomniane czas. W promieniu 1,5-2 km znajdują się: Park im. Stefana Żeromskiego, Kołobrzeska Wieża Ciśnień czy Złota Uliczka. Ostatnia z nich to miejsce pełne urokliwych kawiarni i restauracja, w których można spędzić romantyczny wieczór. Nie można zapomnieć również o pobliskim Amfiteatrze, który umiejscowiony jest niecałe 400 metrów od plaży. Daje on możliwość pomieszczenia 4500 widzów. Odbywa się w nim rocznie około 40 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych jak np. koncerty.

Booking.com