Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Porty w Kołobrzegu – ciekawostki, informacje

Rate this post

Obecność portów w Kołobrzegu, to główna przyczyna, dzięki której miasto się rozrosło, a niektórzy jego mieszkańcy dorobili się prawdziwych fortun. W Kołobrzegu od zawsze dbano o porty, modernizowano je, powiększano i bardzo skutecznie wykorzystywano. Prawdziwy szczyt rozwoju Kołobrzegu przypada na okres, gdy wstąpił on do Hanzy (czyli związku kilku miast Europy Północnej zajmujących się handlem) w 1361 roku, do 1610 roku. Wówczas miasto tętniło życiem, spotykali się tu kupcy, marynarze i handlarze. Wymieniano się towarami i informacjami.

Porty stale rozbudowywano. W 1837 roku zajęło się tym państwo pruskie, które rozbudowało falochrony. Od 1945 roku, do 1948 roku, port był nie zdatny do użytku, przez ogromne zniszczenia jakie spowodowała agresja wojenna. Akweny były zablokowane, sprzęt portowy został zatopiony, a większość obiektów portowych została zamieniona w gruzy.

Na szczęście odbudowano i zmodernizowano port, także do dziś dnia stanowi ważną część gospodarki miejskiej, jest największym zakładem pracy, a odkąd zbudowano piękną przystań dla jachtów jest też ważną atrakcją dla turystów.

Porty w Kołobrzegu

Ogromny Kołobrzeski port można podzielić na kilka mniejszych portów i części:

1. Marina Solna. Każdego roku przyjeżdżają tu jachty z całego świata. Marina, to prawdziwy pięciogwiazdkowy „hotel dla jachtów”. Port pomieści, aż sto jachtów, a każde stanowisko posiada posiada przyłącze do prądu i wody. Na terenie portu możliwe jest zamówienie tankowania jachtów, odbioru odpadów i ścieków. Jest tu specjalna hala, gdzie znajduje się serwis dla jachtów i budynek klubu żeglarskiego, w którym znajduje się: sklep żeglarski, sklep spożywczy, sala wykładowa, kawiarnia. Cały teren mariny jest monitorowany, co zapewnia bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym.
Blisko portu znajdują się tereny zielone, w których można wypocząć, ustawić grill, a dla dzieci znajduje się tu plac zabaw.

2. Port Handlowy w Kołobrzegu umożliwia zmianę środka transportu towarów ze statków na transport kolejowy lub do samochodów ciężarowych. Jest to port z ogromnymi możliwościami przeładunkowymi i załadunkowymi. Stoją tu wielkie dźwigi (o udźwigu aż do szesnastu ton), elewatory zbożowe (zbudowane jeszcze przed wojną) o pojemności prawie sześciu tysięcy ton i ogromne statki z różnych krajów. Rocznie port obsługuje około stu trzydziestu statków towarowych. Dodatkowo port ten pełni niezwykle ważną funkcję – portu rybackiego. Właśnie tu cumują rybacy, to tu można kupić świeże ryby prosto z kutra. Warto wspomnieć, że połowy Kołobrzeskich rybaków stanowią aż sześćdziesiąt procent całkowitych połowów z morza Bałtyckiego. Maksymalne wymiary statków, jakie mogą przypływać do Kołobrzeskiego portu Handlowego, to: osiemdziesiąt metrów długości, dwanaście metrów szerokości. Maksymalny załadunek statków to tysiąc pięćset ton, a zanurzenie do czterech i pół metra. Blisko portu znajdują się firmy spedycyjne, maklerskie oraz Urząd Celny, a nawet Straż Graniczna. Także wszelkie kwestie związane z przewozem towarów są tu realizowane.

3. Port Marynarki Wojennej RP Cumują tu kutry torpedowe (ścigacze okrętów podwodnych) oraz jednostki pływające Straży Granicznej. Kutry robią ogromne wrażenie. Mają zamieszczone aparaty torpedowe oraz armaty o kalibrze 23 milimetrów. Głównym zadaniem tych statków jest ratowanie i poszukiwanie statków, okrętów i ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie. Na wyposażeniu tych statków są aparaty spawalnicze, dźwigi rurowe i burtowe, specjalne działka gaśnicze oraz pompy do wypompowywania wody.
Stacjonujące tu Dywizjony Straży Granicznej łatwo rozpoznać, gdyż zawsze pomalowane są na niebiesko, z małym ukośnym czerwonym pasem, a całe nadbudówki statków są białe. Jednostki te pełnią ważne funkcje. Patrolują wody terytorialne państwa Polskiego oraz Wyłączne Strefy Ekonomiczne, dokonują także odprawy graniczne.

4. Nabrzeże pasażerskie, to miejsce, gdzie cumują statki przewożące ludzi po Bałtyku. Statków jest aż sześć, każdy ma nieco inną ofertę, także można wybrać nasz idealny rejs. Proponowane są krótkie rejsy w głąb Bałtyku, wzdłuż nabrzeża, a nawet dłuższe przywożące nas do duńskiej wyspy Bornholm. W skali roku z Kołobrzegu statkami pasażerskimi wypływa nawet kilkaset tysięcy turystów. Nabrzeże pasażerskie znajduje się blisko wyremontowanego w 2010 roku falochronu, który ma aż trzysta osiem metrów długości. Także wspaniałym pomysłem jest będąc w tej okolicy pójść na spacer wgłąb morza po falochronie.

Wycieczka do Kołobrzeskich portów, to świetna zabawa, pełna atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na wszystkich robią wrażenie ogromne dźwigi, towarowe statki, kutry wojskowe, rejsy statkami wycieczkowymi i spacer po falochronie. To rozrywka w ruchu, ciekawa, posiadająca walor edukacyjny, także Porty Kołobrzeskie, to kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania tego pięknego miasta.

Booking.com