Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Transport w Kołobrzegu – komunikacja i strefy parkowania

Rate this post

Jaki środek transportu wybrać do poruszania się po Kołobrzegu? Wszystko zależy od charakteru naszego wyjazdu. Czy wypoczywamy w tym mieście całą rodziną, z małymi dziećmi, które z trudnością znoszą na ogół jazdę komunikacją miejską, czy też korzystamy z oferty uzdrowiskowej samodzielnie i możemy pozwolić sobie na wybór dowolnego środka transportu? Warto też wcześniej przyjrzeć się mapie miasta i sprawdzić, gdzie znajduje się miejsce, w którym będziemy nocować i w jaki sposób dotrzeć stamtąd do najważniejszych punktów, które chcemy odwiedzić w Kołobrzegu, jak plaża, molo, latarnia morska czy atrakcje dla dzieci: Miasto Myszy, Ukryta Kraina i Muzeum 6D – Maszoperia. Jak wygląda komunikacja miejska w Kołobrzegu, które linie dowiozą nas do najważniejszych dla na miejsc i czego mogą spodziewać się osoby decydujące się na poruszanie po mieście samochodem?

Komunikacja Miejska w Kołobrzegu

Miejska komunikacja w Kołobrzegu to autobusy, którymi można dostać się we wszystkie części miasta. Dla pacjentów korzystających z oferty uzdrowiskowej dogodnym autobusem do poruszania się po mieście jest linia nr 8, przejeżdżająca przez wszystkie ulice, przy których znajdują się ośrodki sanatoryjne (Fredry, Kasprowicza, Zdrojową i Mickiewicza). Trasa autobusu nr 8 oznaczonego literą A rozpoczyna się na dworcu PKP. Następnie obejmuje ulice Unii Lubelskiej i Grochowskiej, osiedle Ogrody i ośrodek Arka, a następnie wraca na dworzec PKP przez uzdrowiska w Kołobrzegu, zatrzymując się m.in. pod pocztą. Z kolei autobus linii 8 oznaczony literą B zaczyna swoją trasę na ulicach obok uzdrowisk, a następnie pokonuje w odwrotnym kierunku trasę do dworca PKP.

W centrum Kołobrzegu można skorzystać z linii autobusowej nr 4, która łączy Zachodnią i Wschodnią dzielnicę miasta, przejeżdżając przez jego centralną część. Trasa autobusu nr 4 zaczyna się na ulicy Starynowskiej, z przystankami pod pocztą, posterunkiem policji, marketem Biedronka przy ul. Koszalińskiej i kończy pod ośrodkiem Arka. Cała trasa autobusu nr 4 trwa ok. 23 min.

Z kolei osoby mieszkające w kwaterach prywatnych i pensjonatach w dzielnicy Zachodniej Kołobrzegu mogą skorzystać z połączeń autobusowych linią nr 5. Łączy ona ulicę Grzybowską z Podczelem, która jest najbardziej oddaloną na wschód dzielnicą Kołobrzegu. Przejechanie całej trasy autobusu nr 5 zajmuje ok. 37 minut, a po drodze zatrzymuje się on na przystankach pod szpitalem, posterunkiem policji, pocztą i dworcem PKP.

Bilety normalne autobusowe na terenie miasta kosztują niewiele, bo tylko 2,80 zł. W sprzedaży są także bilety ze zniżką 30% – kosztujące 2 zł, ze zniżką 50% – za 1,40 zł i ze zniżką 75% – w cenie 0,70 zł. Można je kupić u kierowcy na przystanku, przygotowując wcześniej odliczoną odpowiednią kwotę. Nie ryzykujmy przejazdów bez ważnego biletu, bo mogą nas one kosztować dużo więcej, aż 220 zł. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich autobusów jeżdżących po Kołobrzegu dostępne są na stronie Komunikacji Miejskiej: http://km.kolobrzeg.pl/images/aktualnosci/kwiecien-2020.pdf.

Strefy płatnego parkowania w Kołobrzegu

Osoby, które zdecydują się na poruszanie po Kołobrzegu własnym samochodem muszą w sezonie przygotować się, niestety, na dość męczące korki oraz konieczność wnoszenia opłat za parkowanie w wyznaczonych strefach miasta. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Kołobrzeg strefy parkowania całoroczne znajdują się:

– w Śródmieściu, ograniczoną ulicami: Budowlaną, Unii Lubelskiej, Kolejową, Solną, Bulwarem Marynarzy Okrętów Pogranicza i Rzeczną;
– w rejonie Portu, ograniczoną ulicami: Portową, Morską, Obrońców Westerplatte i Mickiewicza;
– w rejonie Uzdrowisko, ograniczoną ulicami: Słowackiego, Rodziewiczówny, Sikorskiego, Fredry, wzdłuż torów kolejowych od ulicy Fredry do ulicy Zdrojowej oraz Zdrojową do ulicy Słowackiego;
– w strefie Wschód, ograniczonej ulicami: Wschodnią – na odcinku od ulicy Sułkowskiego do ulicy 4 Dywizji Wojska Polskiego oraz Przesmyk do ulicy Wschodniej
– w strefie Plażowej, ograniczoną ulicą Plażową na odcinku od ulicy Klonowej do ulicy Wylotowej.

Sezonową strefę płatnego parkowania wyznaczono natomiast w rejonie Zachód, ograniczonym ulicą Arciszewskiego na odcinku od ulicy Jedności Narodowej do granicy działki nr 10/3.

Cennik biletów parkingowych:
– pierwsze pół godziny – 1,00 zł
– pierwsza godzina – 2,00 zł
– dwie godziny – 4,20 zł
– trzy godziny – 6,60 zł
– każda następna godzina – 2,00 zł.

Rowery miejskie w Kołobrzegu

Po Kołobrzegu można również wygodnie poruszać się Kołobrzeskim Rowerem Miejskim, którego sieć została uruchomiona w 2017 roku, tym bardziej że w mieście znajdziemy także dobrze oznaczone trasy dla rowerów. Stacje Kołobrzeskich Rowerów Miejskich znajdziemy w najpopularniejszych miejscach w mieście, jak Latarnia Morska, Ratusz czy Kamienny Szaniec, skąd najczęściej wypożyczane są jednoślady.

Booking.com