Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Urlop w maju w Kołobrzegu podczas koronawirusa? Bezpieczeństwo w pełni.

Rate this post

W dzisiejszych czasach każdy z nas obawia się wakacji w obliczu epidemii Covid-19. W czasie naszego urlopu ważniejszym obecnie aspektem staje się zdrowie niż atrakcje turystyczne oraz piękne krajobrazy. Wiele rodzin bije się z myślami czy wyjechać za granicę, czy jednak zostać w kraju. Obawiamy się o nasze zdrowie i zastanawiamy się, które miejsce zapewni nam bezpieczeństwo, a zarazem da nam swobodę podczas wypoczynku. Jednym z najlepszych miejsc spełniającym wyżej wymienione wymagania jest na pewno Kołobrzeg leżący nad naszym Bałtykiem.

Dlaczego Kołobrzeg to bezpieczne miejsce na letni wypoczynek w czasach epidemii koronawirusa?

Najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że Kołobrzeg jest bezpiecznym miejscem, aby spędzić tam swój urlop jest fakt, że leży on w Polsce. W naszym kraju epidemia rozwija się łagodnie na tle Hiszpanii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że na każde 100 osób w Polsce właśnie przypada najmniej zarażonych spośród wyżej wymienionych krajów. Wynika z tego, że istnieje duże mniejsze prawdopodobieństwo bliskiego kontaktu z zarażoną osobą w Polsce niż na zachodzie Europy. Drugim ważnym czynnikiem jest fakt, że w Kołobrzegu będziemy wypoczywać w zdecydowanej większości wśród naszych rodaków. Pamiętajmy, że w Hiszpania i Włochy to kraje bardzo popularne wśród turystów na całym świecie. Zróżnicowanie jeżeli chodzi o różne narodowości będzie znaczące. Oznacza to, że w tych krajach będą przebywać osoby pochodzące z różnych regionów świata, gdzie epidemia znacznie bardziej się rozprzestrzeniła niż u nas. Wypoczywając więc w Polsce, wśród naszych rodaków, istnieje znacznie mniejsze ryzyko kontaktu z osobą zarażoną wirusem niż za granicą, gdzie będziemy mieć kontakt z przedstawicielami całego świata.

Czy hotele i atrakcje w Kołobrzegu są bezpieczne jeżeli chodzi ryzyko zakażenia wirusem Covid-19?

Ryzyko zakażenia wirusem Covid-19 jest największe jeżeli będziemy przebywać przez dłuższy czas w otoczeniu osoby zarażonej. Wirus bowiem przenosi się drogą kropelkową, a więc kiedy ktoś na nas kichnie lub zakaszle. Warto wiedzieć, że główną atrakcją w Kołobrzegu jest morze oraz nadmorska plaża. Jest to duży otwarty teren, gdzie na pewno nie będzie występować ryzyko zbytniego zagęszczenia turystów. Z całą pewnością można stwierdzić, że w wodzie podczas kąpieli zostanie zachowany bezpieczny dystans między turystami, czyli znane dzisiaj 2 metry. Na plaży z kolei, warto zaznaczyć, że w Polsce bardzo popularne są parawany. Każda rodzina oddziela się od innych turystów parawanem, który z pewnością będzie naturalnie trzymał dystans między plażowiczami. Możemy więc spokojnie cieszyć się słońcem na plaży i bez stresu zająć się czytaniem ulubionej książki lub czasopisma. Bardzo bezpieczne wydają się też wieczorne spacery po plaży w poszukiwaniu bursztynu lub zachodzącego słońca. Na takim dużym terenie bardzo łatwo jest utrzymać dystans społeczny, nawet w najbardziej ruchliwych częściach plaży. Pamiętajmy też, że podczas spaceru nasze tętno jest spokojnie, a oddech płytki. Oznacza to, że wydychane przez nas powietrze, które może zarazić inne osoby rozprzestrzenia się na znacznie mniejszym obszarze niż w przypadku, gdybyśmy uprawiali aktywność fizyczną. Przebywanie więc w miejscu, gdzie spacerują rodziny z dziećmi jest dużo bardziej bezpieczne od miejskich bulwarów. Nie tylko plaża, będzie bezpiecznym miejsce w Kołobrzegu. We wschodniej części miasta świetnym miejscem na rodzinne spacery jest wschodni Eko park. Jest to ogromny teren o powierzchni prawie 400 hektarów o wspaniałych walorach krajobrazowych oraz niesamowitej faunie i florze. Spotkać tam możemy wiele gatunków zwierząt takich jak: łabędzie, żaby, czaple oraz kormoran. Jest to fantastyczna alternatywa na spacery z bliskimi, a towarzystwo zwierząt na pewno zainteresuje dzieci . W takim miejscu zapewne unikniemy tłumów ludzi oraz zbytniego zagęszczenia turystów. Łatwo będzie utrzymać dystans społeczny, a ponieważ brak tutaj poręczy, klamek od drzwi i innych często dotykanych przez człowieka przedmiotów, to nie będzie praktycznie miejsc, gdzie wirus może być przeniesiony na nasze ciało.

Czy hotele i atrakcje w Kołobrzegu są bezpieczne?

Jeżeli planujemy wyjazd na wakacje to na pewno chcielibyśmy spędzić w wybranym przez nas miejscu od kilku do kilkunastu dni. Urlop to czas odpoczynku, gdzie chcielibyśmy choć przez chwilę żyć w wygodzie, dlatego niezbędnym elementem każdego wakacyjnego wyjazdu jest dobrze wyposażony hotel. W obliczu epidemii powinniśmy unikać zamkniętych przestrzeni w otoczeniu obcych osób. Czy tymczasowe miejsce naszego zamieszkania będzie więc bezpieczne? Należy się spodziewać, że tak ze względu na wprowadzony bardzo surowy reżim sanitarny, który dotyczy hoteli oraz atrakcji turystycznych. Zostały bowiem zamknięte na terenach hoteli wszystkie miejsca z których mogą korzystać goście hotelowi takie jak baseny, sauny czy siłownie. Dzięki temu zostanie utrzymany dystans społeczny i nie będzie możliwości przenoszenia wirusa między poszczególnymi gośćmi oraz personelem obsługującym dany hotel. Hotelowe restauracje będą serwować posiłki do pokoju – unikniemy więc możliwości spotkania się na małej przestrzeni z innymi osobami. Sztućce oraz cała zastawa będzie po każdym użyciu dezynfekowana, tak więc nie będzie możliwości przenoszenia wirusa na naczyniach z których będziemy korzystać podczas spożywania posiłku. W celu uniknięcia zbyt dużego zagęszczenia turystów w hotelu wprowadzona została tez maksymalna liczba osób jaka może przebywać na jego terenie nie licząc personelu. Jest to liczone według zasady, że na jeden pokój przypadają maksymalnie dwie osoby niezależnie od wielkości pokoju. Czyli w hotelu w którym znajdziemy 40 pokoi, może być zameldowanych maksymalnie 80 osób. Istnieją też dodatkowe obowiązki sanitarne, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości w hotelach. Obowiązkiem obsługi jest bowiem dokładne czyszczenie oraz dezynfekcja ogólnodostępnej toalety co godzinę. Podobnie jest w przypadku wszystkich elementów wyposażenia hotelu, które często są dotykane przez turystę takich jak: klamki, poręcze, guziki windy. Zaleca się również dezynfekcję każdego przedmiotu, wypożyczonego przez hotel dla klienta na przykład rower lub kajak. Dokładnemu czyszczeniu podlegają przede wszystkim wynajmowane pokoje. Zasadą jest, że po każdym wymeldowaniu, pokój musi być gruntownie wysprzątany i zdezynfekowany przed przybyciem kolejnych gości. Reżim sanitarny obejmuje tez personel. Musi on być wyposażony w osobisty sprzęt ochronny czyli maseczki zakrywające nos oraz twarz i rękawiczki jednorazowego użytku. Dla klientów hotelu, w kilku jego miejscach właściciel musi udostępnić płyn dezynfekujący o minimalnej zawartości alkoholu 80%.

Jak widać, wprowadzony reżim sanitarny w hotelach powinien całkowicie zabezpieczyć każdego turystę przez zakażeniem wirusem Covid-19. Powyższe nakazy zostały opracowane przez ministerstwo zdrowia i są one najlepszą metodą, w celu zabezpieczenia zdrowia swojego i swojej rodziny.

Artykuł został przygotowany w miesiącu maju 2020 r. i wg informacji Ministerstwa Zdrowia w najbliższym czasie przewidywane są pełne luzowania obostrzeń, które spowodują powrót do rzeczywistości, jednak miejcie świadomość, że kołobrzeskie hotele i atrakcje zawsze dbały o bezpieczeństwo swoich gości i obecnie to jest również ich priorytet więc bądźcie pewni, że przyjeżdżając do Kołobrzegu jesteście bezpieczni.

Booking.com