Atrakcje

kropeczki

Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu

Bindaż zakochanych w Kołobrzegu

atrakcje kołobrzeg
4/5 - (76 votes)

Znany był już w renesansie i baroku – bindaż – element parkowej architektury współcześnie niezwykle rzadko spotykany w parkach. Tym bardziej jest to miejsce, które warto w Kołobrzegu zobaczyć. Niezależnie od tego, jak go nazwiemy – bindaż, chłodnik, kolebka czy breso – idea jest jedna. Drzewa, które dają się łatwo formować wspiera się na kratowej konstrukcji wygiętej w łuk tworząc coś na kształt zielonego korytarza.

Kołobrzeski bindaż powstał w XIX w. i znajduje się na ul. Towarowej.

Patrząc na niego z dzisiejszej perspektywy aż trudno uwierzyć, że ogrodnicy miejskiej zieleni przez kilkadziesiąt lat pomijali w swoich pracach to wyjątkowe dzieło sztuki ogrodowej. Przez wieloletnie zaniedbania bindaż popadał w niełaskę. Dopiero kilka lat temu renesansowo-barokową spuściznę doceniono przywracając bindażowi jego dawny urok.

Aktualnie zielony tunel splatających się koronami grabów liczy 130 m długości, a iluminacja świetlna, szczególnie wieczorową porą czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym miejscem spacerów. Dziś słychać tu śpiew ptaków i śmiech dzieci, zakochani wyznają tu sobie miłość, dzieci biegają i jeżdżą na rowerach, a poszukujący ochłody seniorzy spacerują za rękę w cieniu romantycznie splecionych koron drzew.

Booking.com