Kilka lat temu w Kołobrzegu powstał szlak miejski śladami dawnych fortyfikacji Twierdzy Kołobrzeg. Trasa liczy 12 km i została wytyczona tak, by turystów zapoznać z umocnieniami z okresu średniowiecza, jak i tymi z czasów nowożytnych.
Szlak rozpoczyna się w centralnej części miasta – przy kołobrzeskim Ratuszu na ul. Armii Krajowej, a kończy przy Muzeum Oręża Polskiego na ul. E. Gierczak. Podczas spaceru można zobaczyć pozostałości średniowiecznych budowli obronnych oraz nieliczne nowożytne fortyfikacje, które częściowo zachowały się mimo likwidacji większości umocnień twierdzy. Reprezentują one cztery różne style – niderlandzki, szwedzki, pruski i francuski.
Szlak łączy wszystkie pozostałości architektury fortyfikacyjnej z czasów Twierdzy Kołobrzeg. Na trasie można zobaczyć m. in. Akademię Rycerską, ruiny Baszty Więziennej, Basztę Prochową (niegdyś określaną mianem Baszta Lontowa), Wilczy Fort, Kamienny Szaniec, Fort Ujście, redutę Morast, redutę Solną czy Bramę Radzikowską.
Na wycieczkę można wybrać się pieszo lub rowerem pokonując trasę, jednorazowo lub rozkładając zwiedzanie na kilka dni. Z pewnością będzie to świetna lekcja zarówno historii obronności Twierdzy Kołobrzeg, jak i architektury tamtego czasu. To również doskonała okazja, by poznać miasto nie tylko od strony rekreacyjno – rozrywkowej.