Pomnik Macierzyństwo
Po cichutku, pomalutku upływowi czasu i ludzkiej pamięci poddaje się wspaniała rzeźba autorstwa Aliny Ślesińskiej. Artystka, której artystyczny świat nie docenił stworzyła wspaniałe dzieło zatytułowane Macierzyństwo. To jedna z nielicznych prac rzeźbiarki, która ocalała dlatego tym bardziej warto ją zobaczyć. pomnik stoi przy ul. Rafińskiego przy Zakładzie Przyrodoleczniczym nr 1) Rzeźba liczy 3 m wysokości i została wykonana z piaskowca. Przedstawia kobietę z dzieckiem na kolanach.
Pomnik Sanitariuszki
W hołdzie kobietom, które walczyły o wolność ojczyzny w szeregach Wojska Polskiego wzniesiono w Kołobrzegu pomnik Sanitariuszki. Rzeźba autorstwa Adolfa Cogiela została odsłonięta w 1980 r. podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Dziś można ją podziwiać u zbiegu ulic Norwida i Sikorskiego. Pomnik przedstawia postać młodej kobiety, która klęcząc podtrzymuje rannego żołnierza. Wartym podkreślenia jest fakt, iż wyryta w kamieniu twarz przedstawia rysy prawdziwej kobiety – szeregowej Eweliny Nowak, która w 1945 r. straciła życie ratując na polu walki rannego żołnierza. Co więcej, pomnik został tak zaprojektowany, by twarzy tej szlachetnej kobiety nigdy nie oświetlały promienie słońca.
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
W dniu, w którym zdobyto Kołobrzeg odbyły się również Zaślubiny Polski z Morzem. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz ku czci wszystkich jednostek walczących o miasto w 1945 r. wzniesiono pomnik nadając mu nazwę Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Autorem tego monumentu jest architekt Wiktor Tołkin specjalizujący się w tematyce martyrologii Polaków. Pomnik przedstawia płaskorzeźbę żołnierzy symbolizujących długą tradycję polskiego oręża na Pomorzu. Żołnierze niosą flagę, która opadając tworzy coś na kształt korytarza, co metaforycznie można porównać do okna na świat jakim jest port morski. Zgodnie z wierzeniami, przejście przez owo okno na wstrzymanym oddechu gwarantuje spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia.
Pomnik Tysiąclecia
Pomnik tysiąclecia znajduje się u zbiegu ulicy Armii Krajowej z ulicą Katedralną. Rzeźba autorstwa Wiktora Szostało powstała ze spawanej i polerowanej stali nierdzewnej i przedstawia papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI, pomiędzy którymi stoją polski król – Bolesław Chrobry i cesarz Niemiec – Otton III. Pomnik powstał na pamiątkę tysięcznej rocznicy ustanowienia biskupstwa w Kołobrzegu. Tłem dla czterech postaci jest rozdarty krzyż symbolizujący trudne losy Polski. Całość wieńczy gołąb z gałązką oliwną – symbol pokoju.