Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Co warto kupić będąc w Kołobrzegu? Najlepsze pamiątki z Kołobrzegu i województwa zachodniopomorskiego.

3/5 - (4 votes)

Co warto kupić będąc w Kołobrzegu?

Kołobrzeg, to jedno z piękniejszych, nadmorskich miast Polski. Całe położone jest wzdłuż linii brzegowej morza Bałtyckiego, co sprawia, że ma niezwykle nadmorski charakter. Większość sklepów, restauracji, czy atrakcji związanych jest z morzem, dlatego idąc alejkami tego miasta ciężko nie skusić się na uroczy nadmorski suwenir.
Oczywiście znajdziemy tu niezwykle duży wybór pamiątek, jednak warto zwrócić uwagę na te najcenniejsze, czyli związane bezpośrednio z Kołobrzegiem. Każdego roku odbywa się tu giełda pamiątek i staroci. Tu nie tylko można kupić rzeczy ładne i użyteczne, ale przede wszystkim z bogatą, ciekawą historią i oryginalne. W czasach, gdzie produkuje się ogromne ilości, tanich i słabej jakości przedmiotów wszelkie oryginalne, dobrze wykonane, z trwałych materiałów przedmioty nabywają szczególnego znaczenia. Można tu znaleźć niezwykła porcelanę – piękne zdobione kubeczki, czy talerzyki zachwycające swym urokiem każdego przechodnia. Bardzo stare aparaty fotograficzne, niezwykłe książki, unikatowe płyty winylowe i wiele innych pamiątek również związanych z historią tego miasta. Giełda odbywa się w samym środku Kołobrzegu na Śródmieściu, także każdy zwiedzając miasto można znaleźć tu swój wyjątkowy pamiątkowy przedmiot.

Antyki

 

Sklepy z pamiątkami, co w nich znajdziemy?

Sklepy z pamiątkami w Kołobrzegu przypominają nieco muzea, można analizując znajdujące się tam przedmioty dowiedzieć się wiele o historii tego miasta. Najwięcej sklepików z pamiątkami w Kołobrzegu odnajdziecie w okolicy Portu morskiego przy Latarni morskiej. Oczywiście jest tu też mnóstwo atrakcyjnych przedmiotów dla dzieci – unikatowe zabawki, wspaniałe błyszczące metalowe lampiony, dmuchane baloniki na hel, także każde dziecko znajdzie coś dla siebie, jednak najcenniejsze pamiątki, to te bezpośrednio związane z miastem, takie jak: bursztyny – całe kolekcje, niezwykła bursztynowa biżuteria wykonywana przez tutejszych rzemieślników, czy wspaniałe dary morza w postaci pięknych muszli.
Pamiątki możemy też podzielić na grupę „tych zabawnych”. Jest to cały ogrom niezwykłych figurek i kartek, które potrafią rozbawić do łez. Żartobliwe suweniry znalazły już wielu amatorów i wciąż ich przybywa. Warto poszukać kilka dla siebie, by w pochmurne dni po powrocie z wakacji móc się nadal uśmiechać wspominając spacery nadmorskimi alejkami. Sklepów z pamiątkami jest mnóstwo, także jest w czym wybierać, warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich są małe, sezonowe, tu możemy spotkać te najczęściej kupowane bardziej komercyjne pamiątki, jednak niektóre sklepy cieszące się już prawie pół wiekową działalnością, są większe, otwarte cały rok i można tam znaleźć coś dużo bardziej oryginalnego i wyjątkowego.

 

Sklep z pamiątkami

 

Prawdziwie regionalne pamiątki Kołobrzegu

Z podróży można też przywieźć ciekawe smaki. Województwo zachodniopomorskie obfituje w przeróżne smaki i regionalne produkty, ale z Kołobrzegiem najsilniej związane są dwa, których trzeba spróbować będąc w tym pięknym mieście. Pierwszym z nich jest Śledzik Kołobrzeski, to niezwykła potrawa, której przepisy zostały zapisane na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Śledzik kołobrzeski smakuje wyjątkowo, gdyż zawsze wykonywany jest ze świeżych ryb (nie mrożonych). Śledzie marynowane są w kamiennym garnku, w zalewie z octu i przypraw, oprawione ze skórki i trzymane minimum trzy dni. Śledzie są pokrojone w bardzo małe (około jedno centymetrowe) kawałki, przyprawione pieprzem i papryką. Następnie dodawana jest cebula i zalewa z oleju. Rybę tą można przechowywać w lodówce nawet miesiąc. To kultowa potrawa w Kołobrzegu serwowana na Wigilię i rodzinne okazje, jednak cieszy się też niezwykłą popularnością wśród turystów. Przywiezienie takiego śledzika jako pamiątkę z wycieczki, jest niezwykłym pomysłem.
Drugim produktem jest Ogórek Kołobrzeski. Charakteryzują się one niepowtarzalnym smakiem, gdyż produkty użyte do ich kiszenia są w ściśle określonych proporcjach. Potrzebny jest zarówno korzeń chrzanu, jak i koper, czosnek oraz liście porzeczki oraz co najważniejsze do ich przygotowania użyta jest kołobrzeska solanka. Po ukiszeniu ogórki mają wyjątkowy smak. Przekonać się o tym można tylko w Kołobrzegu.

 

Ogórki kołobrzeskie

 

Obfitość w Kołobrzegu – czyli piwo kołobrzeskie oraz ogórki

Jak widać miasto to obfituje we wszelkiego rodzaju pamiątki i dobra, które powinniśmy doceniać mając szansę odwiedzić to niezwykłe miasto. Znajdziemy tu mnóstwo bezcennych przedmiotów cieszących dzieci (jak zabawki, gry pocztówki, piłki, balony), oryginalnych pamiątek z nad morza (jak bursztyny, szkatułki, biżuteria, muszle, kosze dekoracyjne z muszlami), piękne historyczne, trwałe unikalne przedmioty z giełdy staroci (jak hełmy, porcelana, znaczki, zastawy stołowe, lampy, meble, czy porcelana) i niezwykłe, regionalne przysmaki mogące być podarunkiem dla rodziny z naszej niezapomnianej wycieczki do Kołobrzegu (jak kołobrzeskie ogórki, czy śledzik), ale również piwo Colberg, które można spróbować w kołobrzeskiej wieży ciśnień czy ser bałtycki i wiele innych.

Sklepik z pamiątkami w Kołobrzegu - dziecko

Booking.com