Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Czy dziecko powinno dostać psa?

Rate this post

Jak obecność psa wpływa na rozwój dziecka?

Powszechnie wiadomo,  że psy, podobnie jak ludzie, mają oso­bowość i uczucia. Wyrażają je poprzez oczy, ułożenie szczęki czy chociażby machanie ogonem. „Psy przetwarzają to, co mówimy w sposób niesamowicie podobny do ludzkiego mózgu” – powiedział NPR Attila Andics, neurobiolog z uniwersytetu Eotvos Lorand. Juliane Kaminski z Uniwersytetu w Portsmouth jest autorem badań nad tym, jak psy rozwinęły nowe mięśnie wokół oczu, aby lepiej komunikować się z ludźmi. Natomiast Uniwersytet Azabu w Sagamihara w Japonii stwierdził, że kiedy ludzie wpatrują się w swoje psy, proces ten generuje oksytocynę „hormonu miłości”.

A co gdyby psy potrafiły mówić? Nie bez powodu są powszechnie postrze­gane jako „najlepszy przyjaciel człowieka”. Istnieje wiele przy­kładów niezwykłych przyjaźni między człowiekiem a psem. Wyjątkowa przyjaźń może powstać między dzieckiem a psem. Szczególnie gdy dziecko od małego wychowuje się z psiakiem i traktuje go jak brata lub siostrę. Pies pod jednym dachem z dzieckiem to wspaniały początek przygody na całe życie.

Jednak decyzja o właczeniu psa jako nowego członka rodziny nie jest łatwa i musimy uświadomić sobie i dziecku, że pies to nie zabawka i nie może być tylko prezentem lub kaprysem dziecka. Bardzo ważne jest by dziecko zrozumiało, że zwierzę ma uczucia tak jak my wszyscy oraz podobne potrzeby jak np. jedzenie, picie, potrzeby fizjologiczne itd.

Trzeba w dziecku ukształtować empatię wobec zwierzęcia i potrzebę opieki. Musimy dziecko przygotować do tego, że posiadanie psa to obowiązek, tłumacząc to na prostych przykładach np. piesek sam sobie nie przygotuje jedzenia ani nie wyprowadzi na spacer. Musi mu w tym pomóc dziecko, które jest za nie odpowiedzialne. Bardzo ważne jest, by tak właśnie się czuło. Badania potwierdzają, że dzieci, które miały w domu psa, lepiej radzą sobie z relacjami międzyludzkimi, są bardziej pewne siebie i mają wyższą samoocenę.

Kiedy uświadomimy sobie zalety posiadania psa dla dobra dziecka to szybko się zdecydujemy. Dziecko wychowując się ze zwierzęciem obserwuje je, uczy się empatii, poczucia obowiązku, opiekuńczości, odpowiedzialności, poznaje potrzeby innych. Obecność psa wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka bez względu na wiek.

Kontakt dzieci z czworonogami działa na nie relaksująco i uspakająco. Radość psa na widok swojego pana daje poczucie radości i poczucia, że jesteśmy ważni w życiu tego pieska.

Psy też wspierają dzieci ruchowo, umysłowo zaburzone, znerwicowane, o problemach natury psychicznej. Psy są wykorzystywane w pracy z dziećmi autystycznymi.

Kontakt ze zwierzęciem sprzyja wzmacnianiu odporność i zmniejsza wrażliwość na alergeny. Psy to nie tylko towarzysze zabaw. Wyniki badań potwierdzają, że posiadanie psa  zmniejsza poczucie samotności przez dziecko. Wspólne spacery dziecka z psem mają bardzo pozytywny wpływ na jego samopoczucie. Kontakt z psem obniża poziom kortyzolu tzw. „hormonu stresu”. Dzieje się to najprawdopodobnie z powodu oksytocyny czyli hormonu pobudzającego uczucie ufności i bezpieczeństwa. Produkcja oksytocyny – związana z zabawą z psem obniża fizjologiczną reakcję na stres. 

Dla malucha przytulanie psa zapewnia mu bezpieczeństwo, zmniejsza stres. Taki maluch szybciej się rozwija, raczkuje, szybciej poznaje świat. Dzieci starsze uczy odpowiedzialności, bo kąpanie, czesanie i spacer to umiejętność dbania o pupila. Na pewno dziecko dowartościowuje się. Ma możliwość opowiadać rówieśnikom o swoim psie. Spacer to dodatkowo ruch na świeżym powietrzu, a zabawa z psem to samo zdrowie. Kto z nas chętnie nie wybrałby się na pacer po plaży z dziećmi i psem? Poza sezonem letnim, spacer z psem wzdłuż brzegu Bałtyku to nie tylko przyjemność, ale również sposób na hartowanie zarówno nas jak i pupila. Trzeba tylko pamiętać by ciepło się ubrać.

Pies to wspaniały członek rodziny, super przyjaciel, który odpłaci nam miłością i wiernością. Dziecko nauczy się  tej empatii w stosunkach do drugiego człowieka, szacunku do zwierząt, a to jest najważniejsze w życiu.

Warto o tym pamiętać szczególnie planujac wakacje. W Kołobrzegu nie brakuje miejsc przyjaznych zwierzętom. Nie musimy więc rezygnować ze wspólnego wyjazdu z naszym psem.

O tym, że psy mają uczucia przypomina nam szczeniak o imieniu Hektor, bohater książki Hektor, psia opowieść. Szuka on szczęścia – w zestawieniu z szarą rzeczywistością drugiej wojny światowej. Fabuła przełamuje też tabu trudnych tematów w literaturze dziecięcej. To historia, która dowodzi, że nadzieja nigdy nie umiera, a na każdego czeka szczęście. Autorka, Renata Kamińska głęboko wierzy, że psy, podobnie jak ludzie, mają osobowość i uczucia. Książkę, wraz z autografem i darmowymi prezentami, można zamawiać na stronie: https://www.hectorandfriends.com/pl/

Wakacje w Kołobrzegu? Jak najbardziej jest to możliwe, w Kołobrzegu znajdziesz nie tylko przyjazne miejsca psiakom ale nawet psie plaże o których możecie przeczytać w naszym artykule.

Booking.com