Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem? Jak wzmocnić odporność dziecka nad morzem?

Rate this post

Bezcenne źródła jodu dla całej rodziny.

Bardzo często nie doceniamy drogocennego znaczenia jodu dla organizmu naszego i naszych dzieci. Dbamy o suplementację witaminy D, wapnia, magnezu, witaminy C i wielu innych rozreklamowanych mikroelementów, jednak o jodzie wiemy wciąż za mało.

Do czego potrzebny jest nam jod?

Jod wchodzi w skład hormonów regulujących procesy spalania, rozmnażania się komórek oraz poziom zużywanego tlenu. Jod ma ogromne znaczenie w procesie przemiany materii oraz jest ważnym czynnikiem regulującym tempo pozyskiwania energii. Jest też niezwykle ważny dla dzieci, gdyż w ich organizmach hormony współpracujące z jodem odpowiadają za prawidłowy wzrost dziecka i jego rozwój umysłowy. W organizmie dorosłego człowieka największą funkcję pełni w tarczycy. Gruczoł ten potrzebuje jodu, by móc produkować hormony tyroksynę i trójjodotyroninę. Prawidłowe funkcjonowanie tych hormonów jest warunkiem koniecznym dla zdrowia, gdyż tyroksyna i trójjodotyronina odpowiadają za prawie wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele.
Niedobór jodu przyczynia się do wielu chorób, na przykład przerostu gruczołu tarczycy, co możemy często obserwować u kobiet z tym schorzeniem w postaci charakterystycznego wola pod podbródkiem. Kolejnymi konsekwencjami niedoboru jodu może być bezsenność, zmęczenie, obniżony poziom energii, problemy z metabolizmem, a nawet podwyższenie cholesterolu. Niedobory jodu mogą być też obserwowane na naszej skórze, cerze i włosach. Częstym efektem niedoborów tego pierwiastka bywa też nadwaga i trudności z jej utratą.

Sposoby pozyskiwania jodu

W Polsce za główne źródło jodu uważa się sól jodowaną. Niestety ze względu na to, że nadmierne spożywanie chlorku sodu jest szkodliwe pozyskiwanie w ten sposób jodu nie jest zbyt zdrowe. Niezwykle docenianym źródłem jodu przez turystów jest wdychanie nadmorskiego powierza. Rzeczywiście jest możliwe pozyskiwanie tego pierwiastka drogą wziewną na przykład spacerując po Kołobrzeskich plażach, jednak sposób ten może pokryć zaledwie kilka procent naszego dziennego zapotrzebowania na jod. Jak już jesteśmy w Kołobrzegu dużo lepszą metodą pozyskania jodu w tym pięknym nadmorskim mieście jest spożycie pysznej świeżej ryby. Całkiem sporo jodu znajduje się na przykład w makreli, łososiu, sardynkach, śledziach, czy węgorzach. Jednak należy pamiętać, że jod jest dostępny jedynie w świeżych rybach, najlepiej prosto z kutra, a nie mrożonych. Dlatego zawsze będąc w nadmorskich miejscowościach powinniśmy korzystać z dobrodziejstw łowionych przez miejscowych rybaków. Świeżą rybę w Kołobrzegu, możecie kupić w Porcie Rybackim. Regularne, codzienne spożywanie produktów bogatych w jod, to najlepsza naturalna metoda pozyskiwania tego pierwiastka w odpowiednich ilościach. Wegetariańskie produkty również zawierają jod, są to między innymi: brokuły, ziemniaki, zielona sałata, estragon, dziki bez czarny, orzechy laskowe, szpinak, płatki owsiane i wiele wiele innych. Warto zainteresować się produktami, które posiadają w składzie dużo jodu, by wybrać ulubione i wprowadzić je na stałe do swojej diety.

Znaczenie jodu dla dzieci

Chcąc dbać o zdrowie naszych dzieci, koniecznie powinniśmy zadbać o prawidłową ilość jodu w ich diecie. Dla młodych organizmów jest on szczególnie ważny, gdyż skutki jego niedoboru mogą być tragiczne. Zaobserwowano zwiększona umieralność dzieci, a także kretynizm, czyli niedorozwój umysłowy powstały przez niedoczynność tarczycy jeszcze w życiu płodowym dziecka, a czasem też u noworodków. Zatem należy pamiętać, aby niemowlęta zawsze otrzymywały dzienną dawkę stu dziesięciu mikro gramów jodu – można dostarczyć odpowiednią ilość, jeśli matka karmiąca niemowlę piersią posiada dietę bogatą w ten pierwiastek. Dzieci od piątego miesiąca życia do pierwszego roku życia potrzebują sto trzydzieści mikro gramów jodu, by dostarczyć tą ilość, dziecko powinno codziennie spożyć sto gram świeżego dorsza i około stu gram brokułów. Dzieci do około dwunastego roku życia potrzebują aż sto dwadzieścia mikrogramów jodu, by go dostarczyć powinny zjeść na przykład sto gram szpinaku, sto gram sardynek w pomidorach, sto gram sera tłustego, szczyptę soli jodowanej i dwa kurze jaja. Dzieci powyżej dwunastego roku życia mają takie zapotrzebowanie na jod jak dorośli, czyli około sto pięćdziesiąt mikrogramów na dzień.
Jak widać dostarczenie odpowiedniej ilości jodu dla naszych dzieci jest możliwe, jednak musimy być świadomi, gdzie on występuje i zabiegać o to, by był regularnie dostarczany dla naszych pociech.

Niedocenione Polskie świeże ryby wprost z połowów rodzimych rybaków są nie doceniane w naszym kraju. Także punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Kołobrzegu i innych nadmorskich miejscowości zawsze powinno być zjedzenie prozdrowotnej świeżej ryby.

Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?

Najwięcej jodu znajduje się około 200 do 300 m od brzegu morza. Natomiast największe stężenie jodu w powietrzu jest przy pogodzie wietrznej i sztormowej. Najlepszy okres by „złapać” najwięcej jodu to miesiące jesienne, zimowe oraz wiosenne. Jeśli wybieracie się jesienią do Kołobrzegu zapoznajcie się z artykułem na naszym portalu jesień w Kołobrzegu.

Booking.com