Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Latarnia w Kołobrzegu – atrakcje w pobliżu Latarni, cennik i informacje

Rate this post

Czemu warto odwiedzić Latarnię w Kołobrzegu?

Odwiedzając miasto leżące nad morzem często mamy w nim okazje spotkać latarnię morską. Każda z nich ma swoją historię i tajemnice Kołobrzeg nie wyłamuje się z tej reguły. Znajduje się tu obiekt wybudowany w roku 1947, które ma jednak znacznie dłuższą historię i tradycje. Jest on świetną atrakcją dla dzieci, które uwielbiają przecież oglądać statki, które wpływają bądź wypływają z portu albo np. patrzeć z wysokości na licznie zgromadzonych na plaży ludzi.

Historia kołobrzeskiej latarni morskiej

W 1666 roku, pierwsze statki przybywające do portu, zobaczyły światło, które było umiejscowione na wieżyczce zarządu portu. Niemal 200 lat później by bezpiecznie doprowadzić statki cumujące w porcie, użyto nowej jak na tamte czasy technologii, jaką była lampa z soczewką Fresnela, która działała dzięki zasilaniu olejem. Była ona umieszczona na niezbyt powalającej wysokości 8 m n.p.n. W stosunkowo niedużym odstępie czasu, czyli w roku 1899, został postawiony nowy, specjalny budynek, mający spełnić funkcje latarni morskiej. Został on postawiony w technice ryglowej, całkowita wysokość całego budynku wyniosła 25 metrów, a światło padające na wodę, znajdowało się na wysokości 14 m n.p.m. Ledwie dekadę później, stwierdzono, że materiał, z jakiego jest wykonana budowla, nie spisuje się bez dobrze, dlatego postanowiono wykonać solidniej wykonaną wieżę z cegły. Światło latarni tym razem było zasilane gazem i znajdowało się na wysokości 25 m n.p.m. Spokojny bieg i żywot latarni morskiej, jak i całego Kołobrzegu skomplikowało się w 1945 roku, kiedy Niemcy bronili miasta przed wojskami radzieckimi i polskimi. Ostatecznie w tymże roku żołnierze armii Hitlera wyburzyli latarnię morską i oddali wojskom ZSRR, miasto niemal doszczętnie zniszczone. Nowa latarnia została wybudowana w innej lokalizacji i jest symbolem porażki wojsk III Rzeszy, co jest podkreślone przez specjalną, pamiątkową tablicę. Ostatni kapitalny remont latarni morskiej w Kołobrzegu miał miejsce w latach 1979-1981, co spowodowało m.in. udostępnienie tego miejsca dla zwiedzających i umożliwienie im oglądania pięknej panoramy nadmorskiego miasta, jak również zamontowania lampy świecącej na odległość w prawie 30 km w głąb morza. By wejść i obserwować ten wyjątkowy widok, jesteśmy zmuszeni zapłacić 10 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy.
W latarni znajdującej się na ulicy Morskiej 1, poza wieżą widokową, znajduje się jeszcze dwie bardzo fajne atrakcje, które zainteresują dzieci i dorosłych. Są to: Muzeum Minerałów i Muzeum Modeli Statków.

Muzeum Minerałów w Kołobrzegu

Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu i pomyśle Przemysława Derleckiego. Muzeum posiada wiele niesamowitych okazów pochodzących z różnych kontynentów i zakątków świata. Najciekawsze z okazów, które powinny zainteresować każdego zwiedzającego to np. największa muszla znajdująca się w Polsce, ważąca ponad 140 kg ! Albo meteoryt o wadze 35 kg. Miejsce to przez większość roku jest otwarte w godzinach od 11 do 16, a w szczytowym momencie sezonu, czyli lipcu i sierpniu w godzinach od 10 do 20. Minusem dla zwiedzających muzeum jest, że jest ono dodatkowo płatne i nie wlicza się ono w cenę biletu na zwiedzanie latarni morskiej. Koszt wejścia to 20 zł za bilet normalny i 15 zł za bilet ulgowy.

Muzeum Modeli Statków

Drugim muzeum umiejscowionym w latarni morskiej jest to posiadające w swoich zbiorach modele statków. Jest to miejsce, w którym nie tylko dobrze poczują się miłośnicy i zapaleńcy tego wodnego środka transportu, ale również np. sympatycy filmów, ponieważ w muzeum znajduje się model Czarnej Perły – statku kapitana Jacka Sparrowa ze słynnej serii filmowej pt. „Piraci z Karaibów”. Jest to kolejne z miejsc, w którym dzieci powinny być zachwycone. Muzeum jest otwarte zawsze w tych samych porach tj. od godziny 10 do 20, a ceny biletów niewiele różnią się od powyższego przykładu.

Miasto Myszy – wystawa


100m od kołobrzeskiej latarni znajduje się niezwykła atrakcja dla dzieci i całych rodzin. Miasto Myszy to niezwykła wystawa, na której można zobaczyć wiele niezwykłych odmian myszy z całego świata. Myszki żyją w baśniowej scenerii. W tematycznych salach możecie zobaczyć myszki rasowe, laboratoryjne, bezwłose, pigmejskie czy kolczaste. Atrakcja jest dedykowana dzieciom ale i dorośli będą zachwyceni tym miejscem. Atrakcja jest otwarta codziennie przez cały rok. Miasto Myszy znajduje się na ulicy Morskiej 2 (w Porcie Pasażerskim vis a vis statków wycieczkowych).

Ukryta Kraina w Kołobrzegu

Miejsce to jest dedykowane dzieciom. Atrakcja ta jest magiczną krainą w której zwiedzający zostają czarodziejami i z użyciem magicznej różdżki czarują różnymi przedmiotami, postaciami itd. Ukryta Kraina to kolorowy i baśniowy świat, w którym przez chwilę każdy z nas może zapomnieć o szarości dnia codziennego. W atrakcji możecie również spotkać żywe zwierzęta jak króliki, gekony, Axelotle czy ślimaki giganty. Atrakcja jest otwarta codziennie. 

Porty w Kołobrzegu

Opuszczając latarnię morską, 100 metrów dalej, znajdziemy kolejną wizytówkę miasta Kołobrzeg, czyli porty. Ich początki sięgają zamierzchłych czasów, średniowiecza, kiedy liczni kupcy, handlarze czy po nawet rybacy, przybywali do tego nadmorskiego miasta. Niesamowity rozwój zaczął się w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to Kołobrzeg został członkiem Hanzy, do której należał przez następne ponad 200 lat. W tym czasie miejsce to stało się ważnym ośrodkiem wymiany dóbr i było kojarzone z dobrobytem. Niestety przyszły wojna trzydziestoletnia i wszystko to, co budowano przez tak długi czas, zostało zaprzepaszczone. Czasy świetności zaczęły powracać na początku XIX wieku, dzięki decyzjom Napoleona Bonaparte. Za czasów pruskich porty odzyskały swoją utraconą sławę i bardzo mocno się rozwinęły. Stało się tak, ponieważ wybudowany falochrony i powiększono głębokość toru wodnego. Niestety ponownie konflikt zbrojny, którego częścią pod koniec wojny stał się Kołobrzeg, zaprzepaścił kolejne wieki starań.
Po II wojnie światowej miasto i jego porty zostały włączone do ziem Polskich, a odnowione porty zostały otwarte w roku 1948.
Dzisiejsza rola portów również jest niesamowicie istotna, ponieważ są miejscem, w którym pracuje najwięcej ludzi w Kołobrzegu. Porty są miejscem, do którego przypływa wiele różnego rodzaju towarów, ale także jest to miejsce, w którym jest pełno rybaków. W portach można ujrzeć wiele bardzo wiele interesujących statków, które z całą pewnością, przykują wzrok najmłodszych. Ze statków historycznych, które przyciągają najwięcej uwagi, są to zacumowane na stałe okręty ORP „Zbyszko” i ORP „Orzeł”.

Promenada w Kołobrzegu

W okolicach latarni morskiej znajduje się jeszcze jeden bardzo ważny obiekt turystyczny, czyli Promenada. Jest ona punktem obowiązkowym każdego turysty przybywającego do Kołobrzegu. Jej długość wynosi 0,5 km i jest łącznikiem od wyżej wymienionej latarni do Kołobrzeskiego mola. Z promenady mamy doskonały widok na morze, liczne zielone obiekty miasta, a także spacerując nią, natkniemy się na licznie restauracje i bary, a także lokale i budki, w których istnieje możliwość zakupu pamiątek. Miejsce to jest poświęcone Janowi Szumańskiego, który jest uważany za jedną z najważniejszych osób w historii Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.:

Booking.com