Plażowanie – największa przyjemność w trakcie pobytu nad morzem. Zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim, które słynie z wyjątkowo miękkiego, jasnego piasku. Wiele osób z małymi dziećmi jako miejsce docelowe na wyjazd nad morze wybiera Kołobrzeg, w którym można cieszyć się aż trzema kąpieliskami morskimi, a miejska plaża, zrewitalizowana w 2014 r. prezentuje się wyjątkowo przyjaźnie. Co należy zabrać na plażę, idąc na nią z dziećmi, aby ten wspólny czas był naprawdę udany?
Niezbędnik na plażę dla rodziny
Do najistotniejszych akcesoriów, jakie muszą znaleźć się w plażowej torbie należą nakrycia głowy oraz środki chroniące przed nadmiernym działaniem słońca. Korzystanie ze słońca na nadmorskiej plaży jest wskazane w rozsądnych ilościach, pozwala bowiem wytworzyć w naszym organizmie witaminę D, niezbędną do prawidłowego rozwoju stawów i kości. Dlatego zaopatrzmy nasze dzieci w nakrycia głowy – chusteczki, kapelusiki, czapeczki – których nie będą co chwila z niej ściągać, a które jednocześnie nie przeszkodzą im w zabawie. Zaaferowane aktywnościami na plaży dzieci na ogół nie zauważają, że słońce operuje zbyt mocno, a brak nakrycia na głowę może skończyć się jej bólem, a w najgorszym razie udarem słonecznym. Z podobnych względów zabierzmy na plażę środki ochronne przed słońce z wysokimi filtrami, zaczynającymi się od 30, a w przypadku dzieci – najlepiej 50. Skóra dzieci jest szczególnie narażona na poparzenia słoneczne. Jest bowiem znacznie delikatniejsza od skóry dorosłych i pozbawiona grubszej warstwy ochronnej. Jeśli chcemy więc zapobiec nieprzyjemnościom związanym z poparzoną i schodzącą skórą, która potrafi uniemożliwić dziecku zasypianie – krem lub mleczko z filtrem stosujmy regularnie na plaży, smarując najlepiej dziecko co 2 godziny lub po wyjściu z wody. Dobrze zabrać ze sobą na plażę również niezbędnik apteczny: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki odkażające czy materiały opatrunkowe. Nigdy nie wiemy, co może się nam przytrafić przy wyjściu na plażę, a znacznie lepiej mieć przy sobie wszystkie te środki, aby pomóc szybko dziecku ze skaleczeniem czy innymi problemami. W przypadku dzieci w wieku niemowlęcym zabierzmy ze sobą również na plażę pieluszki nieprzemakalne, które pozwolą im na beztroską zabawę z rodzicami w wodzie.
Napoje i przekąski – czyli posiłek na plaży
Na większości plaż w Polsce znajdują się obecnie bary serwujące szybkie przekąski i napoje. Jeśli jednak nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy na produkty, których jakości nie jesteśmy pewni, koniecznie zabierzmy ze sobą na plażowanie przygotowane samodzielnie przekąski i napoje. Szczególnie istotne jest nawadnianie dzieci zajętych zabawami. To właśnie rodzice muszą więc pamiętać o regularnym podsuwaniu im wody niegazowanej lub własnoręcznie wyciskanego soku delikatnie rozcieńczonego. Pamiętajmy, że dzieci do 3. roku życia powinny w ciągu dnia przyjmować ponad litr wody dziennie, a starsze – nawet ponad 1,5 litra wody. Dobrym sposobem na spożywanie przez dziecko odpowiedniej ilości jest zabranie ze sobą owoców zawierających dużo wody, jak arbuzy czy sezonowe truskawki i czereśnie. Najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest zapakowanie w pudełeczka wielorazowego użytku umytych i pokrojonych już owoców, które dziecko z pewnością chętnie przekąsi w przerwie od zabaw. Inne przekąski dobre na plażę to jogurty, drożdżówki, biszkopty czy chrupki kukurydziane – dobrane w zależności od gustów naszego dziecka.
Dodatkowe akcesoria plażowe dla dzieci
Co jeszcze przydaje się na plaży? Funkcjonalnym sprzętem jest parasol przeciwsłoneczny lub namiot plażowy, który nie waży zbyt wiele, a skutecznie chroni przed zbyt ostro operującym słońcem. Młodsze dzieci mogą zdrzemnąć się nawet w jego cieniu, a niemowlęta znacznie wygodnie jest przebierać z dala od ciekawskich oczu na plaży.
Obowiązkowo zabierzmy ze sobą również ulubione zabawki dziecka do kopania w piasku i pomoce do pływania. Wiaderko, łopatka, foremki, koło i materac do pływania to absolutne minimum, które pozwoli dziecku spędzać długie godziny na zabawie na plaży. Pamiętajmy też, że bawiąc się wspólnie z nim, budujemy głębszą relację i tworzymy wspaniałe wspomnienia. Oddajmy się więc bez skrępowania budowaniu zamków z piasku, zasypywaniu rodziców piaskiem czy radosnym skokom przez fale.
O czym jeszcze pamiętać na plaży?
Nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych najlepsze godziny na plażowanie to poranne i przedpołudniowe, a następnie popołudniowe. Starajmy się unikać przebywania na plaży w samo południe, kiedy słońce zdecydowanie zbyt ostro operuje i może nas poparzyć. Południe najlepiej przeznaczyć na obiad lub powrót do hotelu czy innego miejsca noclegowego na krótką drzemkę.
Koniecznie też pamiętajmy, że na plaży i w wodzie nie możemy nawet na chwilę spuścić dzieci z oka. Miejsca te na ogół są mocno zatłoczone, dlatego wystarczy moment, a dziecko może zniknąć nam w tłumie, co powoduje atak paniki w trakcie poszukiwań. Z małymi dziećmi zawsze wchodzimy do wody, a nieco starsze bacznie obserwujemy z brzegu lub pomagamy im w nauce pływania. Zawsze dbajmy też o to, aby wchodząc do morza z maluchami stawać za nimi, a nie przed, ponieważ napływająca fala może je zakryć.
Jeśli szukacie pomysłów na zabawy na plaży, to koniecznie zapoznajcie się z artykułem o plażowych grach i zabawach pod linkiem: https://dladziecikolobrzeg.pl/6-plazowych-gier-i-zabaw-dla-dzieci/