Atrakcje

kropeczki

Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu

Katedra w Kołobrzegu

3.7/5 - (11 votes)

Ta wiekowa świątynia zachwyca swymi rozmiarami oraz ciekawym wyposażeniem wnętrza, dzięki czemu stała się jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Kołobrzegu. Co warto wiedzieć na temat tej potężnej konkatedry?

Z kart historii – konkatedra w Kołobrzegu i jej dzieje
Dzieje konkatedry w Kołobrzegu są tak długie, jak dzieje chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Gdy w 1000 roku Bolesław Chrobry zakładał kolejne biskupstwa, jedno z nich powstało właśnie w Kołobrzegu. Pierwsza katedra była drewnianą budowlą, którą dość szybko zniszczyli poganie. Jednym ze skutków tego ataku było przeniesienie siedziby biskupów do Wolina. Kolejna budowla sakralna na terenie Kołobrzegu powstała na przełomie XII i XIII wieku. Prace związane z jej budową trwały blisko 200 lat, jednak ich efekty wzbudzają zachwyt do dziś. Sama konkatedra, choć przez wieki służyła protestantom, a w czasie II wojny światowej została poważnie zniszczona, może się pochwalić wyjątkową formą oraz wieloma cennymi dziełami sztuki sakralnej. To jeden z ważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Kołobrzeg, oraz jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni?
Dla miłośników gotyckiej architektury, wizyta w tym kościele będzie wyjątkowym doświadczeniem. Konkatedra Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu zachwyca swoimi rozmiarami oraz cennymi dziełami sztuki, które zgromadzono w jej wnętrzu. Na co warto zwrócić uwagę? Na prezbiterium, które dawniej służyło jako miejsce obrad kapituły. Do dziś zachowały się tu stalle, uznawane za jedne z najstarszych zabytków tego typu w całej Polsce. W ołtarzu głównym wyróżnia się tryptyk z początku XVI wieku, na którym przedstawiono „Ostatnią Wieczerzę”. Belka tęczowa z XIV-wiecznym krucyfiksem, gotycki tryptyk „Św. Anna Samotrzeć” oraz piękne świeczniki z XV i XVI stulecia – oto kolejne dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Dodatkowo w kościele tym można ujrzeć interesująca kolekcję gotyckich i renesansowych obrazów, którym szczęśliwie udało się przetrwać do naszych czasów. Są one cennymi dziełami sztuki, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Kołobrzeg, mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. W tym miejscu nudzić się nie można, a cennych zabytków jest tu wiele. Potężna konkatedra to tylko jedna z wielu atrakcji, dzięki którym wypoczynek w Kołobrzegu stanie się dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem.

Booking.com