Blog

kropeczki

Co słychać w Kołobrzegu

Romantyczne miejsca w Kołobrzegu

Rate this post

Kołobrzeg to miasto cieszące się wyjątkową popularnością wśród rodzin z dziećmi. Nie brakuje tu wspaniałych miejsc idealnych do spędzenia czasu w ciekawy sposób. Na uwagę zasługuje tutejsze atrakcje, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Bindaż – niespotykany skarb architektury parkowej idealny na romantyczny spacer

Przechadzając się po urokliwym kołobrzeskim parku przy ulicy Towarowej, nie sposób przeoczyć czegoś, co jest wręcz niespotykane w innym miejscu w kraju. Mowa tu o bindażu, czyli o elemencie architektury parkowej, który popularny był w parkach renesansowych i barokowych. Bindaż jest pewnego rodzaju szpalerem z uformowanych na półokrągłej kratownicy drzew. Wśród ich gatunków przeważają imponujące graby i lipy. Drzewa dają przechodniom przyjemny cień, który doceniamy szczególnie w upalne dni lata. Warto wspomnieć, że bindaż na ulicy Towarowej jest zabytkiem z XIX wieku. Ciekawostką jest fakt, że w okresie międzywojennym był nazywany aleją miłości. To właśnie tutaj zakochani wybierali się na romantyczne spacery. Choć po wojnie nieco zapomniano o tym miejscu, teraz zajęto się jego odbudową i rewitalizacją. Warto przyjść tutaj również o zmroku, by podziwiać niezwykle piękne, stylowe oświetlenie. To doskonałe miejsce na spacer z rodziną, a szczególnie z drugą połową.

Parki idealne dla zakochanych

Kołobrzeg słynie nie tylko z pięknej plaży i molo, ale także z licznych i pięknie utrzymanych parków. Stanowią one cenną atrakcję szczególnie dla rodzin z dziećmi, które chętnie przybywają tu na spacery. Jednym z najbardziej popularnych parków w Kołobrzegu jest Park im. S. Żeromskiego, kiedyś nazywany Parkiem Plażowym. Jego atrakcyjna lokalizacja wzdłuż wybrzeża sprawia, że chętnych na romantyczne spacery nie brakuje. Zadrzewione wydmy wyglądają naprawdę bajkowo, a piękne alejki zachęcają do rodzinnej aktywności. Park zlokalizowany jest w uzdrowiskowej części miasta. Wtajemniczeni wiedzą, że powstał nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także jako ochrona przed silnymi wiatrami i sztormami. W parku znajduje się Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, a także muszla koncertowa, tętniąca życiem w sezonie i poza nim.

Na uwagę zasługuje również Park im. A. Fredry, kiedyś zwany też Parkiem na Wilczym Wzgórzu. W parku znajduje się amfiteatr, szczególnie chętnie użytkowany latem. Odbywają się tu liczne koncerty, w których udział biorą zarówno mieszkańcy Kołobrzegu, jak i przybywający tu licznie turyści. Park A. Fredry został wpisany do rejestru zabytków, warto go więc odwiedzić.

Jednym z największych parków Kołobrzegu jest Park im. H. Dąbrowskiego, usytuowany w samym centrum miasta. On również jest zabytkiem, a na jego terenie zobaczyć można urokliwy staw, pomniki przyrody i rzadkie drzewne okazy, szczególnie buka. Park ten z racji zlokalizowania w nim fragmentu rowu fortecznego, ma znaczenie historyczne.

Dzieci szczególnie chętnie odwiedzają Skwer- Plac 18 Marca, zwany kiedyś Placem Cesarskim. Wszystko za sprawą pięknie oświetlonej fontanny w jego centrum. Fontanna ma niezwykły kształt dmuchawca, a w połączeniu z kolorowym oświetleniem daje niesamowity spektakl wizualny, robiący ogromne wrażenie na każdym.

Jakie kawiarnie warto odwiedzić z drugą połową?

Kołobrzeg to miasto nie tylko turystyczne, ale także uzdrowiskowe. Nie brakuje tu licznych kawiarni i kafejek, gdzie można napić się aromatycznej kawy, zjeść pyszne ciasto i odpocząć. Dla miłośników tradycyjnego wystroju idealna może okazać się kawiarnia Coffeedesk, a pasjonaci ciekawych połączeń smaków coś dla siebie znajdą w kawiarni Słodko&Słono. Szczególnie chętnie odwiedzane są kawiarnie z widokiem na morze, co jest jak najbardziej zrozumiałe z racji wspaniałej lokalizacji. Kawa w takim otoczeniu smakuje po prostu obłędnie, a romantyczna atmosfera udzieli się każdemu. Może to jest właśnie najlepsze miejsce na walentynkową kawę we dwoje?

Absolutnie unikalnym obiektem w Kołobrzegu jest Obrotowa Kawiarnia. Nazywa się Eleven Club i zapewnia niesamowite wrażenia. Trudno znaleźć drugi taki obiekt w całej Polsce. Widok na morze z różnych pozycji pozwala na obserwację jego zmian bez ruszania się z miejsca! A do tego tutejsza kawa jest wprost jedna w swoim rodzaju. To zdecydowanie doskonałe miejsce na randkę, ale tez na popołudnie z całą rodziną.

Restauracje z lokalnymi specjałami

Na uwagę zasługują także liczne restauracje, które otwarte są na przyjęcie rodziców z dziećmi. Serwując dania różnych kuchni, a także lokalne specjały, biorą one pod uwagę potrzeby i oczekiwania najmłodszych, proponując im kolorowe dania czy mniejsze porcje o delikatnym smaku. Dzieciom przyjazna jest np. restauracja Pergola czy Polanki, gdzie dzieci są wyjątkowo mile widzianymi gośćmi. Jeżeli natomiast szukasz restauracji na romantyczny wieczór we dwoje, możesz pokusić się o zabranie swojej drugiej połowy do jednej z licznych restauracji, serwujących orientalne dania z ciekawymi przyprawami. Takich miejsc w Kołobrzegu nie brakuje, a im bliżej wybrzeża, tym jest ich więcej. Na romantyczną kolację polecamy Restaurację La Maison w Hotelu Leda (ciekawostką jest, że hotel jako jeden z dwóch w Kołobrzegu jest hotelem wyłącznie dla dorosłych więc nie wybierajcie się z dziećmi do tej restauracji). Inną ciekawą opcją na romantyczne wyjście jest wybranie jednej z wielu restauracji w kołobrzeskim porcie. W szczególności polecamy Mamma – Free People Space na ul. Towarowej, Wichłacz Bar Bistro na ul. Towarowej, Pasta e Pesto przy ul. Spacerowej czy Pod Winogronami z klasyczną kuchnią w nowoczesnym wydaniu przy ul. Towarowej.

Plaża, czyli stały punkt programu

Najpopularniejszą chyba atrakcją, bez której nie wyobrażamy sobie pobytu w Kołobrzegu jest plaża. To właśnie tutaj najchętniej spędza się czas na urlopie z rodziną. Na plaży w sezonie letnim wytyczone są trzy kąpieliska. Jedno z nich to Kąpielisko Zachód, drugie to Kąpielisko Centralne, a trzecie – Kąpielisko Wschód. Warto wspomnieć, że w 2010 roku kąpielisko Kołobrzeg zostało odznaczone tzw. Błękitną Flagą, co oznacza, że działa ono z poszanowaniem środowiska naturalnego i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i czystości. Jest to więc miejsce w pełni bezpieczne także dla rodzin z dziećmi. Na plaży można wynająć leżaki czy kosze plażowe, które pozwalają na komfortowy wypoczynek w słoneczny dzień. Dzieci chętnie korzystają z przygotowanych tu dla nich atrakcji. Najbardziej lubiane są dmuchane zabawki, trampoliny czy zjeżdżalnie. Dorośli mogą skorzystać z urokliwych nadmorskich kafejek czy restauracji z widokiem na otwarte morze. Na wzmocnionej wydmie równoległej do plaży wybudowana została promenada, idealna dla spacerów we dwoje lub … z całą rodziną. Jeśli wybieracie się na romantyczny wypad do Kołobrzegu, warto przemyśleć romantyczny piknik na plaży. Zabierzcie ze sobą koc, piknikowy kosz, przekąski jedzenie kupione na wynos w jednej z kołobrzeskich restauracji, kieliszki i prosecco i wybierzcie się na zachód słońca a może mniej banalnie zobaczcie wschód słońca nad Bałtykiem.  Być w Kołobrzegu i nie być na plaży? To chyba niemożliwe!

Molo i port jachtowy na romantyczny spacer we dwoje

W uzdrowiskowej części Kołobrzegu zlokalizowane zostało molo cieszące się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Prototyp powstał już w roku 1881 i początkowo był budowlą drewnianą. Niestety, budowla ta uległa doszczętnemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Molo, które znamy dzisiaj powstało w 1971 roku. Ma aż 220 metrów długości i 9 metrów szerokości. Na końcu pomostu znajduje się dwupoziomowa głowica służąca do cumowania statków wycieczkowych. Po molo warto spacerować zarówno w dzień, jak i wieczorem, by podziwiać niezwykłą iluminację świetlną, stworzoną tu w 2014 roku przy okazji remontu obiektu. Znajduje się tu również port jachtowy, a dryfujące po morskich falach jachty tworzą niesamowicie romantyczny klimat. Molo, podobnie, jak kołobrzeska plaża, to obiekty cieszące się największą popularnością wśród przybywających tutaj turystów, ale także wśród mieszkańców, którzy chętnie wracają tu przez cały rok. Nawet ekipa filmowa „M jak Miłość” wybrała kołobrzeskie molo jako najbardziej romantyczne miejsce na polskim wybrzeżu. Jeśli nie oglądaliście filmu „M jak miłość” to warto to nadrobić i zobaczyć jak wygląda Kołobrzeg w romantycznym wydaniu. 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Mówiąc o plaży i kołobrzeskim molo, nie sposób nie wspomnieć choćby o znanej Latarni Morskiej. Położona nad Zatoką Pomorską, jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Warto ją odwiedzić choćby ze względu na długą i ciekawą historię. Latarnia, jaką dzisiaj znamy powstała dopiero po II wojnie światowej, ale warto podkreślić, że jej pierwotne wersje powstawały już na wiele lat wcześniej. Światło do celów nawigacyjnych w Kołobrzegu po raz pierwszy wykorzystane już w roku 1666! Jako pierwsza latarnia morska powstała stacja pilotów z wieżą o wysokości 25 m, a miało to miejsce w 1899 roku. Później, w roku 1909 powstała nowa budowla o solidnej konstrukcji i źródle światła na imponującej wówczas wysokości 25 m n.p.m. Niestety, w roku 1945 latarnia została wysadzona przez niemieckich saperów. W 1947 roku została wybudowana nowa latarnia, która stała się symbolem zwycięstwa nad Niemcami.

Od niedawna w Kołobrzegu goszczą mewy. Oczywiście, te żywe ptaki są tu od zawsze, my jednak mówimy o szlaku rzeźb kojarzących się właśnie z Kołobrzegiem. Mewy Mariany rozmieszczone są po niemal całym mieście – jeden znajduje się przy bazylice, drugi przed molo, trzeci na promenadzie.. – budzą radość nie tylko w najmłodszych, gdyż stanowią ciekawy element charakterystyczny dla danego miasta. Z pewnością warto pokazać je dzieciom podczas spaceru po mieście!

Kołobrzeg wciąż pozostaje jednym z największych ośrodków rybackich w Polsce. To dlatego warto odwiedzić port rybacki, choć możliwości jego zwiedzania są dość mocno ograniczone. Możesz jednak podziwiać piękne rybackie kutry, kupić świeżą morską rybę, a także odwiedzić warty uwagi Skansen Morski. Można obejrzeć tu dwa okręty wojenne, a co ciekawe, zwiedzać je można również od środka! To zachwyci nie tylko miłośników rybołówstwa, ale każdego.
W Kołobrzegu znajduje się również Wieża Ciśnień, wybudowana tu w roku 1885. Początkowo była ona głównym zbiornikiem wody pitnej dla mieszkańców miasta podczas wojny. Dzisiaj w jej wnętrzu działa znana Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg. Nie jest to miejsce odpowiednie dla wycieczkę z dziećmi, ale rodzice chętnie odwiedzą je i skosztują lokalne piwa tworzone zgodnie z tradycyjną recepturą.

Czy wiesz, że Kołobrzeg ma swoje Muzeum Figur Woskowych? Nie musisz wyjeżdżać do Londynu, wystarczy przyjechać na polskie wybrzeże! To doskonała atrakcja dla całej rodziny, również dla dzieci, które spotkają się tu z ulubionymi postaciami z bajek. Nie brakuje tutaj ciekawych scenerii do stworzenia pamiątkowego zdjęcia z rodziną czy ze swoją drugą połową. Pamiętajcie, że w każdym człowieku bez względu na wiek jest coś z dziecka i warto od czasu do czasu obudzić w sobie wewnętrzne dziecko. Możecie to w łatwy sposób zrobić wybierając liczne nietypowe atrakcje dla rodzin i dzieci w Kołobrzegu, jak Ukrytą Krainę pełną magicznej aury. Według informacji pracowników tej atrakcji najstarsza osoba, która odwiedziła Ukrytą Krainę miała 96 lat. Drugą ciekawą atrakcją jest Miasto Myszy – wystawa ponad 500 żywych myszek czy Muzeum 6D – Maszoperia. Pamiętajcie, że czas we dwoje można spędzić w różny sposób a najważniejsze by się nudzić.

Jak widzisz, romantycznych miejsc w Kołobrzegu nie brakuje. Jeżeli chcesz spędzić niezapomniany czas ze swoją drugą połową, Kołobrzeg będzie idealnym miejscem.

Booking.com